Ο Πανιώνιος έκανε το 2-1 στη σειρά, μετά και τη νέα του νίκη με 91-78 επί της Μυκόνου

Ο ιστορικός πήρε την άνοδο στην Elite League

Η Μύκονος γνώρισε τη δεύτερή διαδοχική ήττα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και ο Πανιώνιος εξασφάλισε το εισιτήριο της ανόδου για την Elite League. Η ομάδα των Κυκλάδων στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε μία από τις πιο ιστορικές ομάδες του αθλήματος.
Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, με τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα του κ. Τζήμα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς προηγήθηκε με 0-4 και 2-6 στο 2’. Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος ξεκίνησε να ανεβάζει στροφές και στο 5’ ισοφάρισε σε 11-11. Η Μύκονος είχε απάντηση στην επίθεση του Πανιωνίου και με σερί 0-4 έκανε το 11-15 στο 6’.

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα σερί 13-4 και πήραν το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με διαφορά πέντε πόντων. Το μόνο που κατάφερε η Μύκονος ήταν να μειώσει τη διαφορά στους τρεις (24-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο 13’ προηγήθηκαν με επτά πόντους (30-23) και ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους (38-26).

Η Μύκονος, από την πλευρά της, δεν κατάφερε να αντιδράσει στην επίθεση διαρκείας των γηπεδούχων και ο Πανιώνιος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να αγγίξει τους 14 πόντους (53-39).

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμα, κρατώντας τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους,. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Πανιώνιο να είναι μπροστά με 71-59. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο ξεκίνημα έκανε ένα σερί 5-0, έκανε το σκορ 76-59 και κάπου εκεί έβαλε… φρένο στα όνειρα της Μυκόνου. Το συγκρότημα του κ. Τζήμα έχοντας χάσει την ψυχολογία του, είδε τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 20 πόντους (79-59) και τα πανηγύρια στις εξέδρες να ξεκινούν νωρίτερα.

Τώρα, η Μύκονος μπορεί να μην κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της ανόδου, όμως δεν έχει χάσει τις ελπίδες της, αφού υπάρχουν και οι… χρυσές κάρτες που μπορούν να δοθούν από την Ομοσπονδία.

Πανιώνιος – Μύκονος 91-78 (2-1)

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 53-39, 71-59, 91-78

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 11 (3), Παπαδιονυσίου Γ. 13 (3), Λάζαρης 1, Παπαδιονυσίου Στ. 8, Αντωνάκης 9 (2), Σαχπατζίδης 14, Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 15 (1), Καραϊσκος, Χρήστου, Βεργίνης 19 (2).
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 23 (3), Τζόρτζεβιτς 4, Μάρτζος, Καράμπουλας 12 (1), Σπυρόπουλος 9, Διαμαντάκος 1, Καμπούρης, Τσάμης 7, Σπυριδωνίδης 14, Ονάσογλου 6, Κοταράτος.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ομάδας:

Αυτό είναι το τελευταίο χειροκρότημα για φέτος για αυτό το ταξίδι.

Μια μεγάλη σειρά με απόλυτα δίκαιο νικητή τον σπουδαίο φετινό Πανιώνιο που επικράτησε 2-1 στις νίκες, μέσα στην έδρα του και κατέκτησε την Άνοδο στην Α2.

Εμείς είμαστε περήφανοι για αυτή την ομάδα και το νησί του.

Γίναμε σοφότεροι και σίγουρα δυνατότεροι για αυτά που ονειρευόμαστε να πετύχουμε στο μέλλον όλοι μαζί.