Ίσθμια... Πέρας διάπλου της Διώρυγας της Κορίνθου και έξοδος προς τον Σαρωνικό! Μελπομένη Παναγοπούλου
Σε μια εποχή που ο πλανήτης εκπέμπει σήμα κινδύνου και το περιβάλλον μας έχει ανάγκη περισσότερο από ποτέ, η νέα γενιά είναι εδώ για να δράσει αποφασιστικά.
O εμπνευστής της πανελλαδικής εθελοντικής εκστρατείας Let’s do it Greece και εθελοντής, Νίκος Κιούσης, έβαλε στόχο να ταξιδέψει...
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και στη Σύρο η Σχολική Εβδομάδα Περιβάλλοντος “Let’ do it Greece” από την 1η έως την 7η Απριλίου 2019. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο αποτελεί την κορυφαία εθελοντική και περιβαλλοντική δράση πανελληνίως, έλαβαν μέρος τα σχολεία: 1ο Γυμνάσιο Σύρου, 2ο,...
Μία από τις μεγαλύτερες περιβαλλοντικές δράσεις τόσο στις Κυκλάδες όσο και σε ολόκληρη την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε χθες στην περιοχή του Μέγα Γιαλού, στο πλαίσιο του πανελλαδικού εθελοντικού προγράμματος «Let’s do it Greece».
Ο Μελισσοκομικός Σύλλογος Σύρου διοργάνωσε...
Σε 5 διαφορετικά σημεία έδρασαν οι Πρόσκοποι κατά την Ημέρα Let’s do it Greece και συγκεκριμένα:
Το 1ο Σύστημα συμμετείχε στον καθαρισμό της παραλίας του Φοίνικα σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Φοίνικα.
Η 4η Αγέλη Λυκοπούλων...
Σε ρυθμούς “Let’s do it Greece” κινείται η Σύρος, συμμετέχοντας και φέτος στο μεγάλο πανελλαδικό, εθελοντικό - περιβαλλοντικό πρόγραμμα, και φιλοδοξεί να κάνει...
Μανίκια θα σηκώσουν για τέταρτη συνεχή χρονιά παιδιά και ενήλικες στη Σύρο, ενώνοντας τις δυνάμεις τους για να βάλουν χρώμα στις γειτονιές μας, να δώσουν ζωή στα βουνά μας, να καθαρίσουν τις παραλίες μας και κατ’ επέκταση να ομορφύνουν το νησί μας, στο πλαίσιο της εθελοντικής καμπάνιας...
Αυτή την Κυριακή 7 Απριλίου, όλοι ξυπνάμε για τον ίδιο σκοπό και συντονιζόμαστε στο Let’s do it Greece, τη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας. Φέτος, αποφασίζουμε...
Η Μήλος, με κεντρικό σύνθημα «Let’s do it Milos», συμμετείχε για μια ακόμη χρονιά στη μεγάλη πανελλήνια εθελοντική εκστρατεία “Let’s do...
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Εβδομάδα Εθελοντισμού και Περιβάλλοντος, η οποία είχε διάρκεια από τις 23 έως τις 29 Απριλίου 2018, στο πλαίσιο της μεγάλης πανελλήνιας εκστρατείας “Let’s do it Greece”.
Το...
H 29η Απριλίου δεν είναι μια απλή Κυριακή! Είναι μια ημέρα αφιερωμένη στην αγάπη για τον εθελοντισμό και το περιβάλλον. Με κεντρικό σύνθημα “Γίνε η αλλαγή που περιμένεις” εθελοντές από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας θα συντονιστούν στο Let’s do it Greece 2018, τη Μεγαλύτερη Ταυτόχρονη...
Χρώμα, άρωμα και λάμψη αποκτούν αυτή την εβδομάδα οι αύλειοι χώροι των σχολικών μονάδων της Σύρου, στο πλαίσιο του πανελλαδικού, εθελοντικού – περιβαλλοντικού προγράμματος «Let’s do it Greece».
Από την περασμένη Δευτέρα, μαθητές, εκπαιδευτικοί, αλλά και γονείς έχουν σηκώσει «μανίκια» και...
Ο Δήμος Θήρας και η ΓΕΩΘΗΡΑ Μ.Α.Ε σας προσκαλούν να συμμετάσχετε στην Πανελλήνια Περιβαλλοντική Εθελοντική Δράση «Let’s do it Greece 2018» με κεντρικό σύνθημα «Γίνε η αλλαγή που περιμένεις!».
Με στόχο το συντονισμό κοινών δράσεων στην περιοχή του Δήμου Θήρας, καλούμε...
Με κεντρικό σύνθημα «Γίνε η αλλαγή που περιμένεις», την Κυριακή 29 Απριλίου 2018, χιλιάδες εθελοντές από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας θα συντονιστούν στο Let’s do it Greece 2018, τη Μεγαλύτερη Ταυτόχρονη Εθελοντική Δράσης της χώρας!
Φαίνεται...
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Εβδομάδα Εθελοντισμού και Περιβάλλοντος, στη Σύρο, η οποία είχε διάρκεια από τις 27 Μαρτίου 2017 έως τις 2 Απριλίου 2017 , στο πλαίσιο της μεγάλης πανελλήνιας εκστρατείας του “Let’s do it Greece”.
Το πρόγραμμα έσπασε κάθε ρεκόρ σε εθνικό επίπεδο, αφού οι...
Ενεργή η συμμετοχή των Προσκόπων Σύρου και στη φετινή εθελοντική περιβαλλοντική Δράση «LET'S DO IT GREECE», έχοντας ως σύμμαχο τον καιρό, όπου οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες επέτρεψαν την ταυτόχρονη παρουσία σε 3 διαφορετικά σημεία του νησιού μας.
Βαθμοφόροι της ΠΕ Κυκλάδων και η 4η...
Την αγάπη της για το περιβάλλον εκδήλωσε και φέτος η μεγάλη «οικογένεια» της Σύρου, μέσα από τη συμμετοχή της στην πανελλαδική εθελοντική εκστρατεία του “Let’s do it Greece”.
Με συντονιστή τον Δήμο Σύρου – Ερμούπολης, ο οποίος κάλυψε σημαντικό μέρος των οικονομικών...
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Σχολική Εβδομάδα Περιβάλλοντος και Εθελοντισμού «Let’s do it Greece» στα σχολεία της Σύρου. Στο πανελλαδικό πρόγραμμα συμμετείχαν 8 σχολικές μονάδες του νησιού και η συμμετοχή ξεπέρασε...
Με κεντρικό σύνθημα «Γίνε η Αλλαγή που Περιμένεις», εθελοντές από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας βρίσκονται σε ρυθμούς «Let’s Do It Greece», καθώς πλησιάζει η μέρα για τη Μεγαλύτερη Ταυτόχρονη Εθελοντική Δράσης της χώρας, όπου η Ελλάδα θα γίνει ομορφότερη!
Στόχος, οι χιλιάδες πολίτες...
Σε ρυθμούς “Let’s do it Greece” κινείται η Σύρος, συμμετέχοντας και φέτος στο μεγάλο πανελλαδικό, εθελοντικό - περιβαλλοντικό πρόγραμμα, και φιλοδοξεί να κάνει δυναμική την παρουσία της, μιας και έχουν προγραμματιστεί...
Με κεντρικό μήνυμα «Γίνε η Αλλαγή που Περιμένεις», μαθητές, καθηγητές και γονείς σε ολόκληρη την Ελλάδα, σηκώνουν μανίκια και προετοιμάζονται για την Πανελλήνια Περιβαλλοντική Εκστρατεία Let’s do it Greece 2017, που αποτελεί τη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας! Φέτος, για μία...