Οι παίδες του κ. Γατσέλου επικράτησαν με 6-0 της ΕΠΣ Χίου και τη Δευτέρα θα παίξουν για την πρώτη θέση για την ΕΠΣ Δωδεκανήσου

Νίκησε και πέρασε στην 1η θέση η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων

• Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 26 Φεβ. 2024 - 22:00

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η μικτή ομάδα της Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων. Η ομάδα του Βαγγέλη Γατσέλου επικράτησε με 6-0 της ΕΠΣ Χίου και έφτασε τους επτά βαθμούς (7), περνώντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ειδικού πρωταθλήματος.

Βέβαια οι Κυκλαδίτες έχουν ένα περισσότερο παιχνίδι από την ΕΠΣ Δωδεκανήσου , η οποία έχει έξι (6).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν μία δίκαιη νίκη κόντρα σε μία ομάδα η οποία ήρθε στη Σύρο για να διεκδικήσει ακόμη και τους τρεις βαθμούς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων ήταν ο Καπέλας και ο Ορφανός, οι οποίοι σημείωσαν από τρία γκολ.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5’ με τον Καπέλα. Ο ίδιος παίκτης στο 28’ έκανε το 2-0 για την ΕΠΣ Κυκλάδων. Ο Ορφανός ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε το 3-0, δίνοντας ένα σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Βέβαια, η εικόνα της ΕΠΣ Κυκλάδων ήταν πολύ καλή και έδειξε από την αρχή πως δεν θα κινδύνευε στο παιχνίδι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται κυριαρχικοί μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ορφανός στο 47’ έκανε το 4-0 για τους γηπεδούχους και ο Καπέλας με το τρίτο του τέρμα, σημείωνε 5-0 για την ομάδα του Βαγγέλη Γατσέλου.

Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 62’ με τον Ορφανό.

Οι Κυκλάδες τη Δευτέρα στις 16:00 θα φιλοξενήσουν την ΕΠΣ Δωδεκανήσου στο ντέρμπι… κορυφής. Οι δύο ομάδες θα παίξουν για τη νίκη, αφού η ομάδα που θα κερδίσει, αναμένεται να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΕΠΣ Κυκλάδων – ΕΠΣ Χίου (Κ14) 6-0

Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Καλόγερας, με βοηθούς τους Ζαράνη και Γρυπάρη

ΕΠΣ Κυκλάδων (Γατσέλος): Τσιγώνιας, Καρτίμπελης (Γαλλής 46΄), Ντρέου, Βετσάι, Ρούτσι, Χανιώτης, Μανθόπουλος (Νίπολι 46΄), Βαλέτας (Κούτι 90΄), Καβαλάρης, Ζουμής (Κοδελάι 75΄), Καραγιάννης (Ψαρρας Κ93΄)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Κωτσέλης, Ντουμάζιος, Ψαρρας Β

ΕΠΣ Χίου (Χατζηδάκης): Νομικός, Μονιός, Φαφαλιός (Ξυντάρης 72΄), Βίλα, Καϊμάκης, Λαψίδης (Καλίκας 46΄), Σουσαμλής (Καλανδρόπουλος 87΄), Σαμψών, Μεμά, Γεωργούλης (Τομάζος 61΄), Χριστοφάκης (Μπαϊνακτάρης 46΄)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Κούτης, Μυλωνάς, Μισαηλίδης, Κατσανίκος