Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 54-42 της ομάδας του κ. Καραμολέγκου

Ήττα της Ερμούπολης από τον Περιστεριώνα

• Πέμπτη, 26 Σεπτεμβρίου, 2019 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 26 Σεπ. 2019 - 18:00

Με το δεξί ξεκίνησαν το πρωτάθλημα κορασίδες του Περιστεριώνα, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν με 54-42 της Ερμούπολης. Τα κορίτσια του κ. Σιώτη ήταν καλύτερα κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα. Το παιχνίδι είχε έναν πολύ καλό ρυθμό, αφού μιλάμε για δύο πάρα πολύ καλές ομάδες, είχε ρυθμό και οι φίλοι του αθλήματος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν ωραίο αγώνα.

Ο Περιστεριώνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της Τήνου να προηγείται με 14-8. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Περιστεριώνας να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά έντεκα (11) πόντων 27-16. Οι πρωταθλήτριες διατήρησαν τον ρυθμό τους κι έφτασαν σε μία σχετικά εύκολη νίκη με 54-52.

ΤΑΚ Περιστεριώνας – Α.Ο. Ερμούπολης 54-42

Διαιτητές: Οικονόμου, Καραμπατζάκης

Δεκάλεπτα: 14-8, 27-16 (ημίχρονο), 39-28, 54-42

ΤΑΚ Περιστεριώνας  (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη, Σαρρή, Μπινιάκου 7 (1), Καμπέρι 7, Μαραγκού, Πετροπούλου 4, Βοϊνά 11 (1), Τριανταφύλλου 19 (2), Κουμαριανού, Κλαυδιανού 6.

ΑΟ Ερμούπολη (Λ. Καραμολέγκος): Βουτσινού, Βρούτση 2, Μαραγκού, Διαγούλη – Τσαπαλιάρη 11, Βουέτη, Ρούσσου Φ. 19, Ντάφου 2, Μαριανού 8, Ρούσσου Χ.

Οι έφηβοι της Σαντορίνης έκαναν επίδειξη δύναμης

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των εφήβων της Α.Ε. Σαντορίνης, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επιβλήθηκε του Πλοηγού Αντιπάρου με 101-51. Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης δυνατά στο ματς και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμός από τα πρώτα λεπτά. Οι αθλητές του Κώστα Αξιώτη από το ξεκίνημα πίεσαν τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να πάρουν μία διαφορά 12 πόντων (25-13). Η συνέχεια ήταν παρόμοια παρά τις προσπάθειες και την αντίδραση της ομάδας της Πάρου. Η διαφορά απέμεινε σε διψήφιο νούμερο και μάλιστα ανέβηκε στους 18 πόντους (46-24). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μεγάλο προβάδισμα. Η εικόνα του δευτέρου ημίχρονο δεν άλλαξε καθώς οι αθλητές του κ. Αξιώτη ήθελαν να πάρουν τη νίκη και μάλιστα με το… καλημέρα να δείξουν ότι έχουν υψηλούς στόχους. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ανέβαινε με την τελική διαφορά να φτάνει τους πενήντα πόντους.

Α.Ε. Σαντορίνης – Πλοηγός Αντιπάρου 101-51

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντωνόπουλος, Γεωργακίου

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 46-24 (ημίχρονο), 73-40, 101-51

ΑΕ Σαντορίνης (Κων. Αξιώτης): Κοκιόπουλος Γ. 2, Βλαβιανός 14 (1), Κοκιόπουλος Σ. 8 (2), Νάσιουλας 6, Παπαδόπουλος 10, Πελεκάνος 25 (5), Καβαλλάρης 24, Λάζρι 6, Δελαμάνης, Καραμολέγκος 4, Καβιδάκης, Ζωχιός 2.

Πλοηγός Αντιπάρου (Βασ. Φαρούπος): Φαρούπος Α. 7, Μαρινάτος Δ. 2, Φαρούπος Χρ. 10 (1), Καστανιάς Αγ., Καλάργυρος Μιχ. 4, Βισκούλι Αν. 4, Τριαντάφυλλος Ηλ. 8 (1), Σκιαδάς Ελ., Χιούσα Νικ. 6.

Διπλό για τους παίδες του Πλοηγού

Ένα πολύ ωραίο κι αμφίρροπο παιχνίδι για την κατηγορία των παίδων πραγματοποιήθηκε στη Σαντορίνη. Η Α.Ε. Σαντορίνης φιλοξένησε τον Πλοηγό Αντιπάρου σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι που έδειχναν να ελέγχουν το ματς έχασαν από το πείσμα… δύο αθλητών. Θα πρέπει να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως δύο αθλητές της ομάδας της Πάρου σημείωσαν και τους 57 πόντους της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα ο Φαρούπος σημείωσε 37 πόντους και ο Σισκούλλι ακολούθησε με 20.

Τώρα όσο αφορά την εικόνα του αγώνα ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν και η ομάδα της Σαντορίνης για μεγάλο διάστημα έδειχνε να ελέγχει το ματς παρά τη μικρή διαφορά που είχε στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στον αγώνα με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με πέντε (5) πόντους (22-17). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αύξησαν την πίεσή τους και βρήκαν τους διαδρόμους για το καλάθι της Σαντορίνης. Το τελικό σφύριγμα της γραμματείας για τη λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες στο σκορ με 36-36. Το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν συναρπαστικό όπως και ήταν καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν ικανές να φτάσουν στη νίκη. Η τρίτη περίοδο ανήκει στην Α.Ε. Σαντορίνης όπου κι έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 47-40. Στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου η γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους έντεκα (11) πόντους 51-40, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας των αθλητών του Πλοηγού κι αντίστροφα το… μπλακ άουτ της Σαντορίνης. Οι Παριανοί όπως αναφέρουμε παραπάνω με κορυφαίους τους Φαρούπο και Βισκούλι αρχικά μείωσαν σε 51-50 και κατάφεραν να… κλέψουν τη νίκη στο τέλος διαμορφώνοντας το τελικό 56-57.

Α.Ε. Σαντορίνης – Πλοηγός Αντιπάρου 56-57

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Γεωργακίου

Δεκάλεπτα: 22-17, 36-36 (ημίχρονο), 47-40, 56-57

ΑΕ Σαντορίνης (Χαρ. Πεταλωτής): Ρενιέρης Δ., Γρηγοριάδης 21 (1), Φωκιανός 8, Διαμαντής 2, Φύτρος Ε., Μαρκοζανες, Μαλολλαρι 20 (4), Μουρατίδης 3, Ξαγοράρης 2, Φύτρος Η., Ρενιέρης Γ., Βαζαίος.

Πλοηγός  Αντιπάρου (Βασ. Φαρούπος): Φαρούπος 37 (2), Λιαγούρη, Αθανασίου Ε., Τριαντάφυλλος, Αθανασίου Φ., Καστανιάς, Βισκούλλι 20, Σκιαδάς Η., Μπιζάς Π., Μπιζάς Γ., Σκιαδάς Ε.