Η ομάδα της Ορεινής Νάξου επικράτησαν εκτός έδρας με 72-79 στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας

Από νίκη σε… νίκη τα Φανάρια

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σημείωσε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγοράς ο ΑΠΑΣ ΤΑ Φανάρια, οποίος επικράτησε με 72-79 της ΦΕΑ, στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Η ομάδα της Νάξου μετά τις νίκες επί του Αίαντα Αυλίδας, ΑΟΚ Χανίων και ΑΣ Πέρας, πρόσθεσε ακόμη ένα… ροζ φύλλο αγώνα το οποίο του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για μία πάρα πολύ καλή χρονιά. Πρωταρχικός στόχος της ομάδας της Ορεινής Νάξου είναι η όσο γρήγορη διασφάλιση της παραμονής, ώστε να μην χρειαστεί να μπει σε περιπέτειες και… εξτρά άγχος στο τέλος του πρωταθλήματος. Η διοίκηση άλλωστε έχει κάνει τα πάντα από πλευράς ενίσχυσης και έχει δημιουργήσει ένα άκρως ανταγωνιστικό σύνολο το οποίο τα πάει πάρα πολύ καλά στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής.

Τώρα όσον αφορά τη μεγάλη νίκη στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας οι Ναξιώτες είχαν ως κορυφαίους αθλητές τους Παναγιώτη Πολίτη (11π.), Θανάση Κοντσέ (12π.) και Σπύρο Μάκαρη (10π. – 11 ριμπάουντ).

Από εκεί και πέρα κι όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης το συγκρότημα των Αλμπάνη και Αθανασιάδη δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, καθώς βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-11, όμως στη συνέχεια τα Φανάρια ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 22.20.

Η είσοδος του Παναγιώτης Πολίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε τους φιλοξενούμενους να αλλάξουν εικόνα, να ανεβάσουν ταχύτητα και να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι της ΦΕΑ. Η πίεση σε όλο το γήπεδο είχε σαν αποτέλεσμα οι Ναξιώτες να κλέψουν μπάλες και να έχουν επιπλέον επιθέσεις. Αυτό τους βοήθησε όχι μόνο να επιβάλουν τον ρυθμό τους, αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη διαφορά στο +3 (37-40). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με πατημένο το… γκάζι, αφού παρέσυραν τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν σε ρυθμό και τα Φανάρια μετά από ένα… μαγικό δεκάλεπτο να ξεφεύγει με δεκαεπτά (17) πόντους (47-64).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο την… ανατροπή καθώς δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν. Πίεσαν σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη. Το +17 του τέλους της τρίτης περιόδου μετά από πέντε λεπτά αγώνα έγινε -3 και 67-64. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 20-0, καθώς οι Ναξιώτες δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο κ. Αλμπάνης έριξε και πάλι στην… μάχη τον Πολίτη, ο οποίος  με το που μπήκε ισοφάρισε σε 67-67, έπειτα από τρίποντη.. βόμβα.

Το ματς στο τέλος του είδε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Κοντσέ ο οποίος πήρε τρία επιθετικά ριμπάουν και ταυτόχρονα σημείωσε ισάριθμα δίποντα. Το σκορ από 69-67, μετατράπηκε σε 69-73 και κάπου εκεί τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Τα Φανάρια κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, βγάζοντας αρχικές δύο πολύ καλές άμυνες και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα μετά το 72-79.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Χατζημάρκος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 37-40, 47-64, 72-79

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς – Ανδ. Καρακατσάνης): Καστανιώτης 10, Μπάρδας 11 (1), Δρακάκης, Καραλευθέρης 10, Στεργιάκης 11 (1), Τρικαλιώτης 6 (1), Αναούνης, Λίτσιος 4, Μιχόπουλος 18 (3), Πανουσόπουλος, Ρωμόσιος 2.

ΑΠΑΣ “ΤΑ Φανάρια” (Θοδ. Αλμπάνης – Παν. Αθανασιάδης): Ζαφειρούδης 10 (1), Χονδρόπουλος 15, Πολίτης 11 (3), Μάκαρης 10 (1), Προδρόμου 17 (1), Ονάσογλου, Χάρος, Δίπλαρος 4, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Κοντσές 12.