Τα Φανάρια συνεχίζουν την πολύ καλή τους πορεία στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής επικρατώντας με 84-81 του Α.Ο. Αργοναύτης Τριγλίας

Με το… δεξί ξεκίνησε το 2020 για την ομάδα της Νάξου

• Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου, 2020 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 9 Ιαν. 2020 - 20:00

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους τα Φανάρια μετά το 84-81 επί του Α.Ο. Αργοναύτης Τριγλίας. Η ομάδα της Νάξου πλέον ισοβαθμεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ακόμη τέσσερις ομάδες.  Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς σε ολόκληρο το ματς και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθούν η μία την άλλη μέχρι το 6-6. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 5-0 κι έκαναν το 11-6. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με… τρίποντο και μείωσαν σε 11-9. Έτσι πήγε και όλο το πρώτο… δεκάλεπτο καθώς ολοκληρώθηκε με 21-18. Στη επανάληψη το σκηνικό άλλαξε κάπως καθώς οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το οριακό προβάδισμα των δύο πόντων 42-44.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη καθώς κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με αποτέλεσμα η Τρίτη περίοδο να ολοκληρωθεί με τα Φανάρια να είναι μπροστά με 64-63.

Τα τελευταία λεπτά όπως ήταν αναμενόμενο… έσπασαν καρδιές καθώς τα πάντα κρίθηκαν στο ένα… σουτ. Ο Σταματέρος συνέχισε να βομβαρδίζει έξω από την γραμμή των 6,75 και τρίποτο στο 3:34 έκανε το 72-75. Ο ίδιος παίκτης 1 και 40 πριν το φινάλε έκανε το 75-79 κι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Τριγλίας. Ο Χονδρόπουλος με ένα… απίστευτο τρίποντο έφερε τα Φανάρια κοντά στο σκορ κάνοντας το 79-80, μόλις 47 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντη… βόμβα ξανά έκανε το 82-80 βάζοντας τα Φανάρια μπροστά στο σκορ. Στο 3.6’’ πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ με τον Καλογερόπουλο να παίρνει θέση στη γραμμή των βολών. Ο παίκτης της Τριγλίας ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές με αποτέλεσμα τα Φανάρια να αποκτούν τεράστιο πλεονέκτημα για τη νίκη. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ καθώς ο Μάκαρης ευστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε μετά το φάουλ που το έγινε, έτσι ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 84-81.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια - ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 84-81

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-44, 64-63, 84-81

Διαιτητές: Καμήτσος, Ελ Ανύ

Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Κοντσές 8, Ζαφειρούδης 10(3), Χονδρόπουλος 24(6), Πολίτης, Μάκαρης 18(2), Προδρόμου 18, Ονάσογλου, Χάρος 2, Δίπλαρος 2, Ναυπλιώτης, Μυλωνάς 2.

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 18(1), Παπακώστας, Λίτσο 20(5), Παπαδημητρίου 2, Τύρλας 4, Παπουτσής 11(3), Σταμέλος 18(4), Κορομηλιάς 3(1), Γαλιατσάτος 1, Μητσάκης 2, Σβάρνας 2.