Κοίταξαν τις ομάδες στα μάτια, αν και τα αντίπαλα σωματεία ήταν αγωνιστικά πιο έτοιμα

Κρατούν την εμπειρία από τη συμμετοχής στου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα οι κορασίδες του Α.Ο. Άνδρου

Με ήττα αποχαιρέτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα το τμήμα κορασίδων του Α.Ο. Άνδρου. Οι πρωταθλητές Κυκλάδων ηττήθηκαν με 35-49 από τον Ηρακλή 2000, έπειτα από ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα είχε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με δέκα πόντους. Τα κορίτσια του Α.Ο. Άνδρου έκλεισαν αρχικά τους διαδρόμους που οδηγούσαν κάτω από τη ρακέτα τους και στη συνέχεια με ψυχραιμία στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με στο σκορ στο 17-7. Τα πάντα άλλαξαν από εκεί και πέρα, αφού ο Ηρακλής στο δεύτερο δεκάλεπτο όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά κατάφερε στη συνέχεια να περάσει και μπροστά στο σκορ με 25-29. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με το συγκρότημα του κ. Γιασεμί να ελέγχει την αναμέτρηση και να αυξάνει τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 11 πόντους (28-39). Οι τυπικά γηπεδούχες προσπάθησαν στη συνέχεια να μπουν και πάλι μέσα στο παιχνίδι, όμως η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Ηρακλή 2000 κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διατηρήσει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και το ματς να κλείσει με 35-49.

Η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα κρατά τις καλές εμφανίσεις και την εμπειρία που αποκόμισε από την συμμετοχή της στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων. Επέστρεψε στην βάση της με τις αποσκευές γεμάτες εμπειρίες και αρκετά χαμόγελα ικανοποίησης από την προσπάθεια που κατέβαλε, απέναντι σε πιο έτοιμες ομάδες.

Α.Ο. Άνδρου – Ηρακλής 2000 35-49

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετράκης, Τσαΐρίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-7, 25-29 (ημίχρονο), 28-39, 35-49

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Λεμπέση Π., Πέτσα 20 (2), Λεμπέση Κ. 5 (1), Εσάι, Νασοπούλου, Χέλμη 3, Φυρίου, Σπυρόπουλου, Λανέ 7 (1), Ζαχαρώδη, Κουμένη, Φουντά.

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Τσίτση, Σακελλαρίου Α., Ντόστι 1, Σακελλαρίου Μ. 8, Διακομανώλη, Διακαντώνη 2, Κασιώτη, Τσολερίδη 4, Αγρέλλη 18, Καραναστάση 16, Φάσκο.