Με δύο ήττες αποχαιρέτησε την προσπάθεια στην προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος το παιδικό τμήμα του Α.Ο. Άνδρου

Προσπάθησε για την υπέρβαση

Την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι τους γνωρίσαν οι παίδες του Α.Ο. Άνδρου στο πλαίσιο των αγώνων της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κυρικάκου Μουστάκα αν και έδειξε πάρα πολλά καλά στοιχεία δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα καθώς ηττήθηκε μετά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε με 55-68, από την Α.Ε. Δικαίου.

Να σημειώσουμε εδώ πως η ομάδα της Άνδρου βρήκε μπροστά της ομάδες με αρκετά μεγάλη δυναμική, αλλά και με περισσότερες εμπειρίες. Ταυτόχρονα η ομάδα των Κυκλάδων εξακολουθεί να προπονείται, αλλά και να αγωνίζεται εντός έδρας σε ανοικτό γήπεδο καθώς ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί το κλειστό γυμναστήριο στο βορειότερο νησί των Κυκλάδων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο. Εκεί που ο Έρι Μπέλλο χρεώθηκε με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, ενώ ολοκλήρωσε το ματς σημειώνοντας τους 32 από τους 55 πόντους της ομάδας του.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου από την πλευρά τους έκαναν ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 9-20, κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 25-35. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Τζομάκα με κορυφαίους τους Τσαγγάρη και Κουζούκα, οι οποίοι πέτυχαν τους 50 από τους 68 πόντους “πάτησαν” πάνω στη διαφορά αυτή και διατήρησαν το προβάδισμά τους, παρά την προσπάθεια του συγκρότημα τος του Κυριάκου Μουστάκα. Ο Α.Ο. Άνδρου στην Τρίτη περίοδο κατάφερε να μειώσει σε 44-51 και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και να κλείνουν το ματς με το +13 μετά το 55-68.

Α.Ο. Άνδρου – Α.Ε. Δικαίου 55-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χατζημάρκος, Γεωργιλάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 25-35(ημίχρονο.), 44-51, 55-68

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Μπέλλο 32 (4), Βίλα, Πάπα 5 (1), Χέλμης, Μωράκης, Βαρθολομαίος 4, Αθανασίου, Μπάρδο 6 (1), Σπυρόπουλος, Λανέ 2, Λουκίσας 3 (1), Πέτσας 2.

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ (Δημ. Τζομάκας): Παπούλης 5, Χατζηγιακουμής 2, Δρόσος 7, Τσαγγάρης 27, Πίτσης, Βησσαρίτης, Ταρατά 2, Κουζούκας 23, Κουλλιάς 2, Φώτης.