Η ομάδα της Νάξου επικράτησε της Ένωσης Ιλίου με 75-80

Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής σημείωσε ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης Ιλίου με 75-80.

Το παιχνίδι στο αγωνιστικό του σκέλος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς μπήκαν με πολύ όρεξη και αποφασιστικότητα. Η ομάδα του κ. Ρουμελιώτη πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και ταυτόχρονα είχε αρκετές εξτρά επιθέσεις, εκτός από την πολύ καλή του άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της ορεινής Νάξου με εννέα πόντους (16-27) μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την ομάδα από την ορεινή Νάξο να μην έχει την ανάλογη συνέχεια. Οι παίκτες του κ. Ρουμελιώτη έπαθαν επιθετικό "μπλακ άουτ" και ταυτόχρονα προχώρησαν σε πολλά λάθη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το "μπλοκάρισμα" της ομάδας της Νάξου και με ένα εκπληκτικό σερί έφεραν "τούμπα" το ματς. Η Ένωση Ιλίου έτρεξε ένα σερί 22-2 και το 16-27, μετατράπηκε σε 38-29. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ με 10 πόντους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την καλύτερη ψυχολογία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ανέβασαν την πίεσή τους αρκετά ψηλά στο γήπεδο. Η ομάδα του κ. Πανούλια δυσκολεύτηκε από την πλευρά της να γυρίσει την μπάλα και δεν βρήκε εύκολα σουτ. Όπως συνέβη δηλαδή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια κατάφερε σ’ αυτό το διάστημα να μειώσει και να κλείσει την περίοδο στο -3 (64-61).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ Νάξου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία μέχρι κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Αρχικά η ομάδα του κ. Ρουμελιώτη κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να "πάρει κεφάλι" στο σκορ.

Βέβαια οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του ματς είδαν τον "χάρο" με τα μάτια τους, αφού από δικά τους λάθη λίγο ήθελε να χάσουν το παιχνίδι. Τελικά η μπάλα δεν τους τιμώρησε και ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.

Η ανακοίνωση του ΑΠΑΣ Νάξου

"Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας στο Ίλιον κόντρα στην τοπική ομάδα, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής της ΕΟΚ με σκορ 75-80!!
Συνεχίζουμε μέχρι τέλους με πίστη και αγάπη για την ομάδα μας!!!
Συγκινητική η στήριξη των φίλων του ΑΠΑΣ για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι!