Το συγκρότημα του κ. Τζήμα επικράτησε με 68-73 του Ηλυσιακού

Εκτός έδρας νίκη για τον Α.Ο. Μυκόνου

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Α.Ο. Μυκόνου, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, με 68-73 του Ηλυσιακού. Η ομάδα της Μυκόνου, αν και θα μπορούσε να είχε πάρει πιο εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα, έπαιξε με την φωτιά και λίγο ήθελε να το πληρώσει. Αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι, κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισαν με διαφορά επτά πόντων και στο 15΄ το σκορ ήταν 19-34. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους προσπάθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μαζέψουν τη διαφορά και μάλιστα το κατάφεραν καθώς πήγαν στα αποδυτήρια με το -7 (34-41).

Η ομάδα του κ. Τζήμα στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ και έκλεισε την περίοδο στο +5 και το 52-57. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα εντυπωσιακό σερί 10-2 και κατάφεραν να μειώσουν στο 37΄ στο πόντο 64-65 και να βάλουν φωτιά στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πέρασαν δύο φορές μπροστά στο σκορ με 66-65, χάρη στο καλάθι του Φύτρου και με τις δύο βολές από τον ίδιο παίκτη (68-67). Ο Σταμάτης στη συνέχεια κέρδισε στο 41΄΄ φάουλ και ευστόχησε και στις δύο βολές κάνοντας το σκορ 68-69. Ο ίδιος παίκτης και πάλι με βολές έκανε το 68-73 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.

Ηλυσιακός – Α.Ο. Μυκόνου 68-73

Διαιτητές : Νάστος - Ρίζος - Μπακετέα

Δεκάλεπτα: 17-24, 34-41, 52-57, 68-73

Ηλυσιακός (Σταθούλης): Φώτσης 16 (2), Γραμματίκας 8 (2), Στασινόπουλος 7, Αϊβαζίδης 2 , Θεοδωρίτσης 8 (1), Κουτσοκώστας 7 (1), Κωστόπουλος 9 (2), Δοξάκης 5 (1), Φύτρος 6.

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Σταμάτης 10, Καράμπουλας 6, Σπυριδωνίδης 21 (1), Καμπούρης 12, Σπυρόπουλος 14 (2), Ονάσολγου, Μάρτζος 3 (1), Καραμανλής 2, Τσάμης 3 (1), Σαχάς.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

Παγκράτι – Ένωση Ιλίου 80-83

Διαιτητές: Γεράνιος - Τζίμης - Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 19-20, 34-39, 62-63, 80-83

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Στογιάνοβιτς 4, Κουμπούρας 10, Πολέμης 6, Αγγελόπουλος 12 (2), Κοντραφούρης 2, Ζαρίφης 9 (1), Ψάρρας 17 (2), Πιτούλης 13, Ντιαλλό 7.

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Σταθάκης, Δαρμής 8 (2), Σαξιώνης 8, Φουντάς 7 (1), Θ.Πανουσόπουλος 9 (1), Μπαρμπαρής 8, Σπυρόπουλος 1, Μπέλλας 14 (4), Δουρουντούς 6, Τσιουμπρής 22 (2), Κοντούλης.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου - Αχαγιά 82 84-73

Διαιτητές: Ασλανίδης - Κατσαπρακάκης - Χατζημάρκος (Παππάς)
Δεκάλεπτα: 20-13, 42-41, 64-62, 84-73

ΕΦΑΟΖ (Μελέτης, Μανωλόπουλος): Κιατίπ, Καρελάς, Μαγκουνής 30 (2), Οικονόμου, Γκίκας, Λιακόπουλος 11 (1), Φίλιππας 15 (1), Ροζακέας 9 (2), Αβδάλας 4, Χατζής 11, Σοφρωνάς 4
Αχαγιά 82 (Λιόνας, Παναγιωταρόπουλος): Οουαντίντζο 4, Μπουρδάνος 8 (2), Καλογιάννης 8 (2), Νεόφυτος 16 (2), Φραντζής 5 (1), Στάθης 4, Τάρναρης, Σέρμπος, Μάρκοβιτς 12, Κοντόγιωργας, Οικονομόπουλος 16 (3)

Μίλων-Εθνικός 90-71

Διαιτητές: Σπυρόπουλος - Αργυρούδης - Αντωνιάδης (Κυρτάτας)
Δεκάλεπτα: 30-13, 30-21, 20-18,10-18

Μίλων (Καραγιάννης): Τσρνιτς 10 (2), Χατζηκυριάκος 4 (1), Πετρίδης 4, Ανέστης 5 (1), Μελισσαράτος 12 (1), Μοτσενίγγος 5 (1), Δομπρογιάννης 3 (1), Χριστόπουλος, Μαλούκος 24, Χατζηλεοντής, Ζούμπος 6 (2), Δημάκος 17 (3)
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρούκας, Σταματίου 26 (2), Γκαβασιάδης 12 (1), Ιωάννου 9 (1), Καραφάντης 3 (1), Βαθρακοκοίλης 4, Καρυστινός 6 (1), Παπουτσής, Ολύμπιος 4, Χρήστου, Καππής 6, Καπερώνης.

Δάφνη Δαφνίου - ΑΠΑΣ 55-65

Ημίχρονο 39-30 / Τελικό σκορ: 55-65

Διαιτητές: Σκανδαλάκης, Κουτσοδήμος, Ξυλάς

Δεκάλεπτα: 15-20, 24-10, 7-16, 9-19

Δάφνη Δ. (Στρατικόπουλος): Μήτσου 9 (1), Δελίδης 10 (2), Μπουντούρης 5, Εζιάκα 16 (2), Γκάτζο 8 (2), Καρακεχαγιάς 2, Παπαδόπουλος 2, Λιαράκος 3 (1), Βουλτσίδης, Μέσκι.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Αναγνωστόπουλος 13, Μπακέας 3 (1), Προδρόμου 15 (1), Λάκοβ 14 (3), Τζόκιτς 13 (2), Μιλεντίγεβιτς 7, Χαρούνι, Γυφτάκης, Βουτυρόπουλος.

12. ΝΕΟΛ 7 (1-4)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ΄ Εθνική