Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

• Τετάρτη, 28 Δεκεμβρίου, 2022 - 06:24
  • /   Eνημέρωση: 28 Δεκ. 2022 - 16:00

Την ήττα με 85-71 στο ΜΕΤΣ από το Παγκράτι γνώρισε ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια. Η ομάδα της ορεινής Νάξου δεν τα κατάφερε παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε. Βέβαια το συγκρότημα του κ. Ρουμελιώτη εκτός του δυνατού αντιπάλου χρειάστηκε να διαχειριστεί και την απουσία του Ιάκωβου Μιλεντίγιεβιτς  ο οποίος ήταν τραυματίας. Ο Αγγέλου στην αντίπερα όχθη ήταν σε μεγάλη μέρα, καθώς στην… δική του πρεμιέρα με τη φανέλα του Παγρκατίου σημείωσε πέντε τρίποντα. Συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν σε άριστη κατάσταση έξω από την γραμμή των 6,75 καθώς είχαν συνολικά 14 εύστοχα τρίποντα. Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια αν και είχαν σε καλή μέρα τους Προδρόμου (20) και Αναγνωστόπουλο (17) δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο ΜΕΤΣ.

Το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδο έκλεισε με το Παγκράτι να προηγείται με τέσσερις πόντους (22-18) και το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν πέντε πόντους (37-32). Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο ανταγωνιστικοί όσο το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα βεβιασμένα σουτ από μακρινή απόσταση των παικτών του κ. Ρουμελιώτη και ανέβασαν τη διαφορά τους 12 πόντους (58-46). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το Παγκράτι να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο τέλος του ματς να κερδίζει με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (85-71).

Παγκράτι – ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» 85-71

Διαιτητές : Καρπάνος-Κανελλόπουλος-Ασλανίδης

Δεκάλεπτα : 22-18, 37-32, 58-46, 85-71

Παγκράτι (Ζαβός) : Στογιάνοβιτς 12 (1), Κουμπούρας 8 (2), Πολέμης 10 (2), Αγγελόπουλος 4 (1), Κοντραφούρης 2, Ζαρίφης 15 (3), Ψαρράς 9 (1), Πιτούλης 9, Ντιαλό 2, Αγγέλου 15 (5)

ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (Ρουμελιώτης) : Προδρόμου 20 (1), Τζόκιτς 9, Αναγνωστόπουλος 17, Λάκοφ 3 (1), Γυφτάκης 7 (1), Χαρούνι 12 (1), Μπακέας 3 (1)