Το συγκρότημα του κ. Τζήμα επικράτησε με 109-88 του Εθνικού

Με εντυπωσιακή νίκη ξεκίνησε το 2023 για την Μύκονο

• Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου, 2023 - 06:26
  • /   Eνημέρωση: 5 Ιαν. 2023 - 18:00

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2023 ο Α.Ο. Μυκόνου, ο οποίος επικράτησε του Εθνικού με 109-88 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής. Η ομάδα του κ. Τζήμα, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα αρκετούς από τους αθλητές του, έφτασε στο τέλος σε μία εύκολη νίκη.
Βέβαια για αρκετά μεγάλο διάστημα η εικόνα του αγώνα ήταν ντέρμπι, μιας και ο Εθνικός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγηθούν με επτά πόντους (22-15). Η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η ίδια, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως ο Εθνικός πίεζε συνεχώς με αποτέλεσμα στο 16’ να μειώσει σε τέσσερις πόντους (36-32) τη διαφορά. Η Μύκονος στο τέλος της περιόδου πάτησε και πάλι… γκάζι, κάνοντας ένα σερί 10-0 στο 18’ (46-36). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 52-45. Ο Εθνικός στο πρώτο ημίχρονο ήταν εύστοχος έξω από την γραμμή των 6.75, με την ευστοχία αυτή να τον κρατά συνεχώς κοντά στο σκορ.

Το δεύτερος ημίχρονο τώρα ήταν σαφώς καλύτερο αγωνιστικά κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι όσο ο χρόνος περνούσε ανέβαζαν συνεχώς την απόδοσή τους και ταυτόχρονα πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό της Μυκόνου.
Η ομάδα του κ. Τζήμα ανέβασε την πίεσή της σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να κλέψει μπάλες και να έχει στη διάθεσή της περισσότερες επιθέσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μύκονο μπροστά με οκτώ πόντους (78-70). Η τέταρτη και τελευταία περίοδο ήταν επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της Μυκόνου. Οι γηπεδούχοι όσο η διαφορά άνοιγε, τόσο έπαιζαν πιο εντυπωσιακά. Ο Εθνικός, από την πλευρά του, δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε ρυθμό και η τέταρτη περίοδο έκλεισε με επιμέρους σκορ 31-18. Η Μύκονος με τη νίκη της αυτή συνεχίζει να πιέζει τον πρωτοπόρο Μίλωνα, ο οποίος έχει σερί 11-0 και η Μύκονος 10-1.

Α.Ο. Μυκόνου – Εθνικός 109-88

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Καλογριάς, Βελέντζας

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 52-45, 78-70, 109-88

Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 26 (4), Καραμανλής 2, Μάρτζος 3 (1), Καράμπουλας 8, Σπυρόπουλος 28 (1), Διαμαντάκος 9, Καμπούρης 5, Τσάμης 4, Κατσαρέας 2, Σπυριδωνίδης 10 (2), Ονάσογλου 12 (2).

Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρουκάς 3, Σταματίου 11 (1), Γκαβασιάδης 6, Ιωάννου 11 (1), Καραφαντής 19 (5), Βαθρακοκοίλης 25 (4), Καρυστινός 8, Ολύμπιος, Καππής 5.

Τα φύλλα αγώνα

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Μίλων 75-87

Διαιτητές: Γεράνιος-Δελαγραμμάτικας-Χριστοδουλάκης (Ζώης)

Δεκάλεπτα8-25, 30-47, 59-64, 75-87

ΕΦΑΟΖ (Μελέτης, Μανωλόπουλος): Καρέλλας, Μαγκουνής 20 (3), Σοφρωνάς 5 (1), Γκίκας 3, Λιακόπουλος 22, Φίλιππας 2, Ροζακέας 10 (2), Αβδάλας 5 (1), Χατζής 8 (1)

Μίλων (Καραγιάννης, Βασιλόπουλος): Πετρίδης 10, Ανέστης, Μελισσαράτος 8, Τσρνιτς 19 (5), Μοτσενίγος 5 (1), Ζούμπος 9 (3), Δομπρογιάννης 1, Χριστόπουλος 7 (1), Δημάκος 24 (2), Μαλούκος 4

Αχαγιά 82-Παγκράτι 88-76

Διαιτητές: Παντελίδης-Ασημακάκη-Καραμπιτσάκος (Δημόπουλος)

Δεκάλεπτα: 25-13, 43-30, 69-60, 88-76

Αχαγιά 82 (Λιόνας): Οουαντίτζο 12, Μπουρδάνος 1, Οικονομόπουλος 4, Καλογιάννης 12 (2), Νεόφυτος 7 (2), Φρατζής 28 (5), Στάθης 17 (1), Τάρναρης, Μάρκοβιτς 6, Κοντόγιωργας

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Στογιάνοβιτς 4 (1), Κουμπούρας 20, Πολέμης 18 (1), Αγγελόπουλος 2, Κοντραφουρης 10, Ζαρίφης 7 (1), Ψάρρας, Πιτούλης 11, Ντιαλό 4

ΝΕΟΛ – Ένωση Ιλίου 72-77
Διαιτητές: Νάστος – Μακρόπουλος – Μπακετέα.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-40, 54-59, 72-77.
ΝΕΟΛ (Καυκής): Σούρλιτς 6, Λαμπρόπουλος 5 (1), Τσιμίδης 17, Αγγελή 15 (1), Κοντούδης 13, Αντωνάτος 3, Μπρατσιάκος 4, Ανδρακάκος, Τρυφωνόπουλος 9.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Δαρμής 6 (1), Σαξιώνης 9 (1), Φουντάς 13 (2), Θ.Πανουσόπουλος, Μπαρμπαρής 14 (1), Σπυρόπουλος 5, Μπέλας, Δουρούντους 11, Τσιουμπρής 13, Σταθάκης 6 (2).

12.Ηλυσιακός 14 (3-8)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική