Χωρίς πρόβλημα ο ΑΠΑΣ νίκησε με 70-58 την Ένωση Ιλίου

• Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου, 2023 - 06:25
  • /   Eνημέρωση: 18 Ιαν. 2023 - 17:00

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, καθώς επικράτησε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ένωσης Ιλίου με 70-58. Το συγκρότημα της Ορεινής Νάξου, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες έφτασε σε μία νίκη το εδραίωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους ,έφεραν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου και το σκορ ήταν στο 34-33. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και όλα έγινε πιο εύκολα για τον ΑΠΑΣ.

Ο ΑΠΑΣ τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε στα μέσα της πρώτης περιόδους να προηγηθεί με 17-6. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 19-14, έπειτα το σερί 2-8 που πραγματοποίησαν.

Η Ένωση Ιλίου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν καλύτερη και πέρασε μπροστά στο σκορ με 30-28. Ο ΑΠΑΣ με σερί 6-0 προσπέρασε έκανε το 34-30 και η Ένωση Ιλίου με τρίποντο στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 34-33. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου πάτησε… γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω κι από τους δέκα πόντους. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 54-46, αλλά ο ΑΠΑΣ έδειχνε πως ελέγχει πλήρως τον ρυθμό. Η εικόνα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου ήταν η ίδια, με τον ΑΠΑΣ να μην κινδυνεύει και ταυτόχρονα να “κλειδώνει” το ροζ φύλλο αγώνα, έπειτα από μία εξαιρετική εμφάνιση.

ΑΠΑΣ Νάξου – Ένωση Ιλίου 70-58

Διαιτητές: Γεράνιος, Αυγερινός, Τσάλας

Δεκάλεπτα: 19-14,34-33,54-46,70-58

ΑΠΑΣ (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγιεβιτς 20(2), Δόγκλης, Ζαραϊδώνης 11(1), Βουτυρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 1 (15 ριμπ, 4 ασίστ), Τζόκιτς 15 (1), Χαρούνι 13, Μπακέας, Λάκοβ 3(1), Στάθης 7(1)

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Τζορμπατζόγλου 4, Σταθάκης 5(1), Σπυρόπουλος 10(1), Σαξιώνης 5(1), Φουντάς 9(2), Μπαρμπαρής 2, Μπέλας 3, Πανουσόπουλος 4, Δουρουντούς 9(1), Τσιουμπρής 7(1), Κοσμίδης, Κουτσούμπας