Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

• Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 25 Ιαν. 2023 - 18:00

Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια ήταν ο μεγάλο νικητής στο ματς της χρονιάς, καθώς πέρασε από το Ληξούρι επικρατώντας της τοπική ομάδας με 90-94. Το συγκρότημα της ορεινής Νάξου με τη νίκη αυτή έφτασε τις 10 συνολικά στο πρωτάθλημα σε 14 ματς. Ταυτόχρονα, ανέβηκε στους 24 βαθμούς και δείχνει να εξασφαλίζει μία θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογία. Μαζί με τα Φανάρια στην πρώτη τετράδα βρίσκεται ο Μίλωνας (είναι πρώτος και αήττητος), η Α.Ε. Μυκόνου με 12-2 και ο Εθνικός Πειραιά με 8-6. Ο Αίολος Αγυιάς, που βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχει σερί 7-7 και 21 βαθμούς.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, όπως αναφέρουμε παραπάνω ήταν ένα δυνατό ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, καθώς τόσο ο ΝΟΕΛ όσο και ο ΑΠΑΣ είχαν τις δικές του απαντήσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6 στο 3’, όμως το συγκρότημα από την Ορεινή Νάξο απάντησε άμεσα και προσπέρασε με 11-13 στο 5’. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 28-28 και όλα έδειχναν πως δύσκολα κάποιος θα ξεφύγει στο σκορ. Το σκηνικό το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-32 στο 13’ και 38-34 στο 14’, όμως Τα Φανάρια αντέστρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 40-41 στο 16’ και 48-51 στο 18’.  Τέλος, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις δύο πόντους 54-56.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο, καθώς το Ληξούρι αρχικά ισοφάρισε σε 65-65 στο 24’ και μετά το 69 – 73’ του ΑΠΑΣ, προσπέρασε με 79-77 στο 32’. Στο τέλος του ματς οι γηπεδούχοι δεν σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιον πόντο κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα της Ορεινής Νάξου.   ο Τζόκιτς 27’’ πριν το τέλος, με μία στις δύο βολές έκανε το 90-92. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι μετά την άστοχη προσπάθεια του Ληξουρίου βγήκε στο ανοικτό γήπεδο κι έκαναν το 90-94.

ΝΕΟΛ – ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» 90-94

Διαιτητές : Κουτσοδήμος-Γεράνιος-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα : 28-28, 54-56, 76-76, 90-94

ΝΕΟΛ (Καυκής) : Γεωργιάδης 16 (4), Κοντούδης 11 (1), Σούρλιτς 8 (2), Καλδής 20 (1), Συνοδινός 3 (1), Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 10, Τσιμίδης 5, Λαμπρόπουλος 4, Αγγελή 2

ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (Ρουμελιώτης) : Μιλεντίγιεβιτς 23 (3), Αναγωνστόπουλος 24, Ζαραϊδώνης 16 (2), Στάθης 2, Τζόκιτς 7, Μπακέας 3 (1), Λάκοφ 2, Χαρούνι 17 (1)