Ήττα των Φαναριών από τον Μίλωνα

• Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 15 Φεβ. 2023 - 18:00

Η ομάδα της Ορεινής Νάξου στάθηκε πάρα πολύ καλά στο εκτός έδρας ματς με τον πρωτοπόρο Μίλωνα. Ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια αν και προσπάθησε για την… έκπληξη, τελικά γνώρισε την ήττα με 85-77.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στα τρία δεκάλεπτα, έφτασαν δίκαια στη νίκη και την εξασφάλιση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Μίλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και αξιοποίησε τις εξτρά επιθέσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ και κατάφερε να προηγηθεί με 19-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάξου ισορρόπησε το παιχνίδι και η δεύτερη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ για τον Μίλωνα με 24-23. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ναξιώτες ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μετά το 19-22 της τρίτης περιόδου.

Οι πρωτοπόροι στη βαθμολογία κέρδισαν και την τέταρτη περίοδο και διεύρυναν το αήττητο σερί τους.

Μίλων-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 85-77

Διαιτητές: Καρπάνος-Κώτσου-Λογοθέτης (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα: 19-13, 24-23, 19-22, 23-19

Μίλων (Καραγιάννης): Τσρνιτς 9(1), Χατζηκυριάκος, Ανέστης, Μελισσαράτος 17(2), Ετζιάκα, Μοτσενίγγος 11(3), Δομπρογιάννης 6, Χριστόπουλος 3(1), Μαλούκος 4, Χατζηλεοντής, Ζούμπος 5(1), Δημάκος 28(2)
ΑΠΑΣ Τα Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγεβιτς 36(7), Δόγκλης, Ζαραϊδώνης 9, Βουτυρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 2, Στάθης 10, Χαρούνι 12, Μπακέας, Λάκοβ