Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η ομάδα της Νάξου στο παιχνίδι με την Πεντέλη

Νίκησε και ανέβηκε βαθμολογικά ο Πανναξιακός

• Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 16 Φεβ. 2023 - 20:00

Μία ακόμη σημαντική νίκη με 77-73 επί της Πεντέλης, πρόσθεσε στο ενεργητικό του o Πανναξιακός, στη μεγάλη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι Ναξιώτες βέβαια έκαναν τα εύκολα… δύσκολα, αφού μετέτρεψαν ένα σχετικά εύκολο παιχνίδι σε ντέρμπι. Η ομάδα των Κυκλάδων προηγήθηκε ακόμη και με είκοσι ένα πόντους (67-46). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα μοναδικό σερί 0-19 και μείωσαν τη διαφορά στους δύο πόντους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, άντεξαν στην πίεση της Πεντέλης και κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος.

Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νικόλα, γιου του προπονητή, Αντώνη Βιδάλη, αλλά και για τα θύματα του σεισμού σε Τουρκία και Συρία.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 23-9. Το +14 έδωσε ακόμη περισσότερη ώθηση στην ομάδα της Νάξου που έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Πανναξιακό να προηγείται με δεκαεννέα πόντους (46-27). Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και έδειχναν να… κλειδώνουν τη νίκη με το +21 (67-46) του τρίτου δεκαλέπτου. Η χαλάρωση των παικτών του κ. Βάβουλα, αλλά και η πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι έδωσαν έναν άλλο τόνο στο παιχνίδι, αφού η ομάδα της Πεντέλης με το +19 μείωσε το σκορ στους δύο πόντους 67-65, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Πανναξιακός στη συνέχεια άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήρε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Πανναξιακός ΑΟΚ-ΑΕ Πεντέλης 77-73

Δεκάλεπτα: 23-9, 46-27, 67-46, 77-73

Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Αντωνέλου

Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 2, Βάβουλας, Ελευθερίου 1, Ρούζιος 3(1), Χαχάλος 2, Πουρνάρας, Μάκαρης 14(2), Καραγκιολίδης, Δημάκος 2, Σίμοβιτς 38(4), Μυλωνάς, Ψαρόπουλος 14(3).

Πεντέλη (Μάντζιος): Κουλούρης 10(1), Ζωναράς 3, Μαγούλας 13(1), Κοπακάκης 1, Τσακίρης 6(1), Τασόπουλος, Δρικόγιας 8, Νικολάου, Παπαγιαννακοπούλου 4, Παπαγεωργίου 17(3), Τουρτουρόπουλος , Μαντζάκος 11(1).