Ο Πανναξιακός επικράτησε με 80-68 του Άρη Νίκαιας και έκανε το 2-1 στη σειρά

Μία νίκη μακριά από την παραμονή

Ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία έκανε ο Πανναξιακός, ο οποίος επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 80-68 στη διαδικασία των Paly out. Η ομάδα της Νάξου παίζοντας με ψυχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον απέχει μόλις μία νίκη από την παραμονή του στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Άρης Νίκαιας να ξεκινήσει με ένα σερί 0-7. Ο Πανναξιακός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν τη πρώτη περίοδο με το +6 (15-21). Η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια άλλαξε, ο Πανναξιακός ισορρόπησε τον ρυθμό και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 35-32. Η ψυχολογία από εκεί και πέρα ήταν με το μέρος της ομάδα του κ. Βάβουλα, που όσο ο χρόνος κυλούσε, τόσο πατούσε καλύτερα εντός αγωνιστικού  χώρου. Βέβαια σε αυτό συνέβαλε και ο κόσμος της ομάδας, που έδωσε βροντερό “παρών” στο κλειστό Δημήτρης Περιστεράκης του ΔΑΚ Νάξου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς ακόμη περισσότερο, αφού έκλεισε την περίοδο στο +6 (55-49). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο και βρήκαν πολλά και εύκολα καλάθια. Το 80-68 έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα της Νάξου και ταυτόχρονα την έβαλε μπροστά με 2-1 στην σειρά των αγώνων με τον Άρη Νίκαιας.

Πανναξιακός – Άρης Νίκαιας 80-68

Δεκάλεπτα: 15-21,35-32,55-49,80-68

Πανναξιακός (Βαβουλας): Πολίτης 7(1) ,Καραγιαννης , Ρουζιος 11(2), Χαχαλος, Μακαρης 7, Καραγκιολιδης 12(2) , Δημακος 6 (1), Σιμοβιτς 18(2), Μυλωνάς, Ψαροπουλος 20(1), Λάσκαρης

Άρης Νίκαιας (Μανδραγόρας): Δρόσος 3(1), Δαχρεντζης 12(2),Κωνσταντίνακος 10(2), Καραδολαμης 19(1), Πρίτσος 7, Καδηγιαννοπουλος 3, Τρίχας 16, Πίκεας, Πεζός, Μπουτσικος