Με ήττα ολοκλήρωσε τα μπαράζ ανόδου ο Μαρπησσαϊκός

Με ήττα, αλλά με το κεφάλι ψηλά έκλεισαν τα μπαράζ ανόδου οι γυναίκες του Μαρπησσαϊκού. Το συγκρότημα του κ. Μουρογιάννη, αν και έδειξε ένα καλό πρόσωπο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερή του νίκη στα μπαράζ. Το Βοροντάδο ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει μία σχετικά εύκολη νίκη.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι τυπικά γηπεδούχες άρχισαν το ματς πολύ καλά, καθώς προηγήθηκαν με +3 (6-3) λίγο πριν το πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, οι Χιώτισσες του Δημήτρη Μπόλια βρήκαν τα πατήματά τους, ισορρόπησαν το ματς (6-6), χτύπησαν στον αιφνιδιασμό, είτε από λάθη των αντιπάλων τους, είτε από χαμένα ριμπάουντ και με ένα σερί 0-7 προηγήθηκαν με +4 (6-10) στο 3:27, αναγκάζοντας τον Μουρογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η είσοδος της Σάττα στην θέση της Καπούτσου επανέφερε το κομμάτι του οργανωτικού τομέα στον Μαρπησσαϊκό και με δύο συνεχόμενα καλάθια της 21χρονης πλέι μέικερ στο τελευταίο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-10).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων ήταν άστοχες κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα της Χίου να κάνει το παιχνίδι της. Το Βροντάδο χάρη στην Άννα Γιαμαλίδου που πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, στους +13 (16-29) στο 2:19 με καλάθι της Μαρίας Χρυσανθάκη.

Το ημίχρονο ωστόσο βρήκε τον Μαρπησσαϊκό πίσω σκορ με -7 (22-29) με ένα καλάθι της Τζανακοπούλου και δύο της αρχηγού, της Μαρουσώς Λαουράκη.

Δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς κάθε φορά που οι Παριανές πήγαιναν να πλησιάσουν στο σκορ, είτε δεχόντουσαν τρίποντο, είτε καλάθι στον αιφνιδιασμό. Κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν στους -6 (36-42) στο 2:55 με την Λαουράκη, αλλά ένα τρίποντο της Ελένης Κοτσία έφερε τον ΦΟΒ στο +12 (36-48) στα 30’’ πριν δεχθεί τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ο Μουρογιάννης. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενες είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά. Τελικά, έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, με τον Μαρπησσαϊκό να κρατά την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός – ΦΟ Βροντάδου Χίου 49-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουρή, Μπαράκου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 22-29 (ημίχρονο), 36-50, 49-69.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Ευάγ. Μουρογιάννης): Μελανίτη, Τζανακοπούλου 14, Καπούτσου, Σάττα 15 (1), Λαουράκη Σπ., Καλογεροπούλου, Κεφάλα 3 (1), Κοτσάλη, Καπαρού 2, Λαουράκη Μαρ. 15.

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ (Δημ. Μπόλιας): Κοτσία 21 (5), Μαργαρίτη Ξαν. 7, Κατσάλα, Γιαμαλίδου 27 (2), Χρυσανθάκη 8, Καραμάνη, Καλλιαμπάκου, Μαργαρίτη Αρ., Μέλη 6 (1).