Ο Ν.Ο. Σύρου μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα νίκησε στην πρεμιέρα 10-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου και στο επόμενο ματς ηττήθηκε με 14-16 από την Πετρούπολη

Ένας καλός Ν.Ο. Σύρου

Μία νίκη και μία ήττα ο απολογισμός του Ν.Ο. Σύρου στις δύο πρώτες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας πόλο, όπου και μετέχει ο όμιλος από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Ο Ν.Ο. Σύρου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με το δεξί καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα των αγώνων με 10-7 του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 10-7.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Συριανούς όπου και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 3-1. Η συνέχεια για το συγκρότημα της Σύρου ήταν ανάλογη και στις υπόλοιπες περιόδους, όπου και έκλεινε τα οκτάλεπτα έχοντας μία ασφαλή διαφορά. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ν.Ο. Σύρου μπροστά στο σκορ με 6-2 (επιμέρους σκορ 3-1), ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο ο όμιλος της Σύρου αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά αφού έκανε το 9-4 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι ξανά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 10-7.

Πιο αναλυτικά τα σκορ των περιόδων:

1η: 3-1

2η: 6-2

3η: 9-4

4η: 10-7

Συμμετείχαν (τέρματα): Τ. Σπηλιώτης, Ι. Μαλλιαρός, Χ. Χρυσανθακόπουλος (2), Ελ. Καλογρίδης, Παύλος Αλιπάρμακ (3), Αδ. Τούλης, Χ. Βαφειάδης (1), Αλ. Πετρίδης (1), Γ. Χαρικιόπουλος, Ορ. Ψαρράς, Ελ. Χελιουδάκης (3), Αχ. Κομζιάς, Αλ. Κολομβότσος, Στ. Λαγογιάννης

Ήττα για τον Ν.Ο. Σύρου τη δεύτερη αγωνιστική

Δεν κατάφερε να φτάσει στη δεύτερή του νίκη ο Ν.Ο. Σύρου παρά το καλό του ξεκίνημα, καθώς ο Α.Ο. Πετρούπολης αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 14-16. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και προσπάθησαν μέχρι τέλους να φτάσουν σε αυτήν. Ο Ν.Ο. Σύρου μπήκε αρκετά καλά στο ματς, καθώς προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 6-4. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Πετρούπολη αντέδρασε, ανέβασε την απόδοσή της και αντέστρεψε την εις βάρος της κατάσταση με επιμέρους σκορ 1-3 ισοφάρισε σε 7-7. Η Πετρούπολη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αφού είχε επιθετικές λύσεις και ταυτόχρονα είχε κλείσει τους διαδρόμους προς της εστία της. Το 9-12 την τρίτης περιόδου έδωσε ένα σαφές προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Ο Ν.Ο. Σύρου στο τελευταίο οκτάλεπτο προσπάθησε να μειώσει αρχικά και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως η Πετρούπολη είχε και πάλι τις λύσεις, άντεξε στην πίεση των Συριανών και έφυγε από την πισίνα νικήτρια με 14-16. Το τελικό σκορ δείχνει πως ήταν ένα ματς ανοικτό, με τις ομάδες να κυνηγούν το γκολ και ταυτόχρονα πρόσφεραν πλούσιο θέαμα.

Οι Σκόρερ του ΝΟΣ: Χελιουδάκης 5, Βαφειάδης 2, Καλογρίδης 2, Αλτιπάμαρκ 1 Χρυσανθακόπουλος 1, Τούλης 1, Ψαρράς 1, Λαγογιάννης 1