Η Άνω Μερά επικράτησε στο γήπεδο του Κόρφου με 0-1 τον Α.Ο. Μυκόνου

Έμεινε μόνη στην κορυφή

Η Άνω Μερά με ένα γκολ που σημείωσε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 στο τοπικό ντέρμπι της Μυκόνου. Οι αθλητές του Κώστα Συριανού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και το κατάφεραν με τον Αμπντούλ στο 15’ της αναμέτρησης, με τον επιθετικό της Άνω Μεράς να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνα και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σαββόπουλου. Στη συνέχεια το ματς κινήθηκε στο… κόψη του ξυραφιού, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν σιγά – σιγά την πίεσή τους και έφτασαν σε 2-3 περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τους φίλους του ποδοσφαίρου  να μένουν ικανοποιημένοι από όλα όσα είδαν κι από τους 22 ποδοσφαιριστές.

Όπως αναφέρουμε παραπάνω οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 15’ ο Αμπντούλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος  της άμυνας και με πλασέ έκανε το 0-1. Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να πιέζουν για την ισοφάριση. Όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ παρέμεινε στο 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους αθλητές του Θεόφιλου Παχατουρίδη να πιέζουν για την ισοφάριση και την Άνω Μερά να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 53’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-1, όμως  μπάλα στο κόρνερ του Αλεξανδρόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζάβρα. Το σκορ δεν άλλαξε παρά την προσπάθεια της Μυκόνου και η Άνω Μερά εκτός από τους βαθμούς της νίκης παρέμεινε αήττητη και έμεινε μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς.

Τέλος, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο καθώς ο Κρίτσα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του «άρχοντα» του αγώνα και πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Α.Ο. Μυκόνου (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Βλαχόπουλος (89' Μπομπάι) Παπαδόπουλος, Μπαλλής, Πεϊδης, Ξαγοράρης, Ντουσάι (63' Μπάμπακαρ), Κρίτσας, Αλμπάνης, Αλεξανδρόπουλος, Περιάλης (80' Ηλίας)

Στον πάγκο ακόμη ήταν: Καρατζάς, Μπουρντένης, Δάρρας, Τσάνης

Α.Σ. Άνω Μερά (Κωνσταντίνος Συριανός): Τζάβρας, Κουντουράς (76' Παπαδάκης), Ουζούνογλου, Χατζάκος, Σαλταμάρας, Καραϊνδρος, Ραϊσσης, Καρφαρίδας, Γκολέμης (90' Δημητρακόπουλος), Χουσελάς (66' Χουσελάς), Αμντούλ (70' Ζάρκος)

Στον πάγκο ακόμη ήταν: Ξένος, Κωφοκώτσιος, Μπουμπούρης

Ο ΠΑΣ Τήνου επικράτησε με 2-1 του Ανδριακού

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας σημείωσε ο ΠΑΣ Τήνου, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Ανδριακού στο ματς που άνοιξε την αυλαία του πρώτου ομίλου. Ι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα… έδρα, σε ένα ματς που διεξήχθη μετά και την σύμφωνη γνώμη και των δύο ομάδων με έναν μόνο βοηθό. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Άνδρου προσπάθησε όσο περισσότερο μπορούσε, αντέδρασε μετά το 2-0 και μείωσε σε 2-1 όπου και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν καλά κλειστούς όλους τους διαδρόμους προς την εστία τους. Όμως οι γηπεδούχοι στο 43’ με αρκετά μεγάλη εύνοια της τύχης προηγήθηκε στο σκορ με τον Ζαλώνη να αποκτά πλεονέκτημα στην επαναφορά της μπάλας έπειτα το δοκάρι στο σουτ του Βελαλόπουλου και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και με το σκορ στο 1-0 οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη αγωνιστική παρουσία και πίεσαν για ένα ακόμη τέρμα. Γκολ που… ήρθε στο 69’ με τον Γιάννη Ζαλώνη να κάνει το 0-2.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την μείωση του σκορ, όπου θα τους έβαζε και πάλι μέσα στο… παιχνίδι. Στο 72’ ο Ζαννάκης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 2-1, η Άνδρος πέτυχε το πρώτο της φετινό γκολ, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

ΠΑΣ ΤΗΝΟΥ (Γιώργος Μάλλιος) Κελαδίτης, Δενεκαρίας, Θεοδώρου, Λειβαδάρης, Αρμακόλλας (85' Βίδος), Βελαλοπουλος, Φώσκολος, Βιδάλης (54' Νάζος), Δαρμής (90+3 Μπον), Ζαλώνης, Ξενόπουλος (73' Μυλωνάς).

ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ (Φίλιππος Ανύσης) Φιλιππόπουλος, Χαλας, Σκόρδος Α., Ψαριανός, Μπάμπης, Ζαννάκης Ε., Γλυνός, Γρυμάνης (69' Τσιάμαλος), Ζαννάκης Γ., Σκόρδος Ι., Χαζάπης

Ο Πάρος με… Αγγλικό σκορ πέρασε από την… Σέριφο

Η Πάρος με εντυπωσιακό τρόπο επικράτησε της Κύθνο στο γήπεδο της Σερίφου με 3-4 και βρέθηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία του δευτέρου ομίλου. Το παιχνίδι είχε μία… συγκλονιστική εξέλιξη καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά τρεις φορές και ισάριθμες ισοφαρίστηκαν. Η Πάρος έφυγε με το… διπλό από την Σέριφο χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 20’ ο Γκιόκα με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ της Κύθνου κι άνοιξε το σκορ στο ματς κάνοντας το 0-1 για τον Α.Ο. Πάρου.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους (45’) ο Γονίδης με σουτ έφερε το ματς στα ίσα και με το 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ακόμη πιο… συναρπαστική καθώς οι γηπεδούχοι αρνούμενοι να… παραδοθούν έκαναν ότι μπορούσαν για να αποφύγουν την ήττα. Στο 56’ ο Τάσος Σαρρής με πλασέ έκανε το 1-2, για να ισοφαρίσουν στο 67’ οι γηπεδούχοι με τον Ηλίου. Στο 80’ ο Τσούκε με νέο πλασέ έβαλε και πάλι την Πάρο μπροστά στο σκορ, όμως ο Γονίδης πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενουμένων ισοφάρισε σε 3-3. Το τελικό 3-4 διαμορφώθηκε στο 89’ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τριανταφυλλίδη. Οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν για τέταρτη φορά στο ματς δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με 3-4. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Πάρος έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Γιαννούλης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης.