Ο Πύργος νίκησε 1-0 την Α.Ε. Πάρου στην δική του πρεμιέρα

Δυνατά στη β΄ φάση μπήκε η ομάδα της Σαντορίνης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Β΄ φάση του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Κυκλάδων, ο Α.Ο. Πύργου. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 1-0 του Α.Ο. Πάρου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης. Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την ευκαιρία που της δόθηκε και πήρε μία σπουδαία νίκη. Στην αντίπερα όχθη η Α.Ε. Πάρου σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχει και αρκετά παράπονα για τη διαιτησία. Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν τόσο για το πέναλτι που δεν δόθηκε (υποστηρίζουν πως έπρεπε να δοθεί παράβαση σε χέρι του Λούκα μέσα στην περιοχή), ενώ και στο γκολ οι Παριανοί υποστηρίζουν πως το φάουλ πάνω στον Φύτρο από τον Μουράι δεν ήταν. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κι έφτασαν κοντά στο γκολ σε 2-3 περιπτώσεις. Τέλος, η ομάδα του κ. Μοστράτου στο φινάλε της αναμέτρησης έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τους Αρκουλή και Κρητικό.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα

9΄ οι γηπεδούχοι στην πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης κατάφεραν και να προηγηθούν με τον Μάρκο Φύτρο, ο οποίος κέρδισε το φάουλ από τον Μουράι και με απευθείας εκτέλεση ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρούσσου, κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αφού βγήκαν μαζικά μπροστά για να ισοφαρίσουν.

13΄ ο Τσουακλάς χωρίς πρόβλημα απέκρουσε το σουτ του Ραμπαβίλα από πλεονεκτική θέση.

16΄ ο Γιαννούλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσουκαλά μετά από τετ α τετ, καθώς το σουτ του παίκτη της Πάρου σταμάτησε πάνω στον γκολκίπερ του Πύργου.

Από εκεί και πέρα οι αρκετές διακοπές του αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και η μπάλα να φτάνει με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή.

Στις καλές στιγμές της αναμέτρησης θα προστεθούν οι δύο φάσεις από τους Φύτρο και Αριανούτσο. Η μπάλα και στα δύο σουτ πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Με την έναρξη της επανάληψης και οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη με τον ρυθμό για αρκετή ώρα να είναι εξαιρετικός. Ο Πύργος έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 46΄ με τον Μάρκο Φύτρο. Ενώ ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούσσο, με τον γκολκίπερ της Πάρου να διώχνει ενστικτωδώς. Η Πάρος είχε τη δική της απάντηση στις ευκαιρίες, με τον Τσουκαλά να βγάζει με υπερένταση το φάουλ που εκτέλεσε απ’ ευθείας ο Αρκουλής.

71΄ ο Αχμετάι, με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούσσου.

73΄ ο Αρκουλής μπήκε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Πύργου, όμως ο Τσουκαλάς βγήκε και μάζεψε τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

94΄ ο Στρατής Κρητικός έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν μετά από σέντρα του Βιτζηλαίου με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.