Η ομάδα των Γιώργου Ρούσσου και Σίμου Ρηγούτσου επικράτησε με 1-4 της Σύρος 2002, για το πρωτάθλημα της Κ14

Όλο και πιο κοντά στο final four o Αίαντας Σύρου

Ο Αίαντας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι του νησιού, καθώς επικράτησε με 1-4 της Σύρου 2002. Ο αγώνας ήταν για την Κ14 του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κυκλάδων. Η ομάδα των Γιώργου Ρούσσου και Σίμου Ρηγούτσου με τη νίκη της έκανε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην συμμετοχή της στο final four, καθώς πλησίασε στον ένα πόντο τον Α.Ο. Μυκόνου 1 και στους δύο από την πρώτη θέση που βρίσκεται ο ΠΑΣ Τήνου. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως η ομάδα της Τήνου έχει ένα ματς περισσότερο από την Μύκονο και τον Αίαντα Σύρου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν αρκετά καλά και να προσφέρουν ωραίες φάσεις στους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην εξέδρα του γηπέδου της Ερμούπολης – ΕΠΣ Κυκλάδων. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έδειξαν από την αρχή πως θέλουν τη νίκη και έπαιξαν για να την κατακτήσουν. Ο Καλμπουράκης άνοιξε το σκορ στο 18 για τον Αίαντα Σύρου και ο Ρουσσουνέλος στο 31 έκανε το 0-2 για την ομάδα των Ρούσσου – Ρηγούτσο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 0-2 και τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν αποκτήσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε, με τον Αίαντα να ελέγχει τον αγώνα και με τον Ρουσσουνέλο στο 5΄ να κάνει το 0-3, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Καπέλλας ένα λεπτό αργότερα έκανε το 0-4 και ο Κουβέλης μείωσε σε 1-4 για τη Σύρο 2002, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Σύρος 2002 – Αίαντας Σύρου 1-4

Διαιτητής: Ζαράνης, Βοηθοί: Δρόσος-Γρυπάρης

Σύρος 2002 (Φωκάς): Υπέρμαχος, Κουβέλης, Τσεσμετζίδης, Αρβανίτης, Κουβέλης, Μαυροκέφαλος, Βαρβαρήγου, Μήτσκας, Καραδήμος, Δρόσος, Ρούσσος

Ντέμο, Σελαμάι, Ντέμο Φ, Τρόκα

Αίαντας Σύρου (Ρούσσος): Αρβανίτης, Ζαράνης, Μαύρος, Μαραγκός, Μαύρος, Ρουσσουνέλος, Τσιτσιούμης, Καπέλλας, Πετσοπούλης, Στεφάνου, Καλμπουράκης