Η ομάδα της Μήλου επικράτησε με 1-0 του Α.Σ. Σαντορίνης 2020 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Κυκλάδων

Πρώτη νίκη για Παμμηλιακό

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κυκλάδων σημείωσε ο Παμμηλιακός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Α.Σ. Σαντορίνης 2020. Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 2ς αγωνιστικής του πρωταθλήματος και η ομάδα της Μήλου απέκτησε τους πρώτους της βαθμούς.

Στο γήπεδο της Μήλου βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου, οι οποίοι θέλησαν να δουν από κοντά τη σπουδαία αυτή αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο γνωρίζοντας πολύ καλά τι ήθελαν και ακολουθούσαν πιστά τις οδηγίες του Παύλου Δαούτη.

Από την άλλη πλευρά ο Α.Σ. Σαντορίνης, με αρκετούς νεαρούς στη σύνθεσή του, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρκετά επηρεασμένοι από το πολύωρο ταξίδι.

Τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι παίκτες του Στάθη Φίλων μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 20 λεπτά πατούσαν καλύτερα. Ο Παμμηλιακός, όσο ο χρόνος κυλούσε, ισορροπούσε το παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να δημιουργήσει και δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τάσο.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι καιρικές συνθήκες (δυνατός άνεμος) έπαιξαν το δικό τους σημαντικό ρόλο καθώς δυσκόλευαν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Το γκολ που έκρινε και το παιχνίδι σημειώθηκε στο 75΄ λεπτό της αναμέτρησης με τον Παπαδημητρίου. Ο παίκτες του Παμμηλιακού, μετά από εκτέλεση φάουλ έφεραν τη μπάλα μέσα στην περιοχή και στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα ο Μαντούσης την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι στο 87΄ με τον Χάλαρη, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ, βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καπάνταη.

Τέλος, η ομάδα της Μήλου την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ελλάς Σύρου, ενώ η Α.Σ. Σαντορίνης θα ταξιδέψει στην Πάρο όπου και θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Παμμηλιακός – Α.Σ. Σαντορίνης 2020 1-0

Διαιτητική τριάδα: Μαθιουδάκης Γ. του Θ., Μαθιουδάκης Γ. του Α. και Δεγαΐτας

Παμμηλιακός (Δαούτης): Καπάνταης, Μαραγκόπουλος, Μαυρογιάννης Π., Κυρίτσης, Ντιούφ, Τσιριγωτάκης, Φερνάντες, Σάντα, Τάσο (80' Μαυρογιάννης Αν.), Παπαδημητρίου (85' Μαυρογιάννης Α.), Παππάς.

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Φίλων): Σιγάλας, Ρούσσης (63' Φέκας 90' Καφούρος), Χάλαρης, Μπιρμπίλη, Μαντούσης, Γκογκομήτρος, Γκαλπάδι (78' Κοϊδελάι), Σιμιτσής, Κάτσι (63' Νομικός), Πολυκρέτης, Πάπα.