Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου επικράτησε με 2-1 του Πανναξιακού

Νίκησε και πλησίασε τη δεύτερη θέση ο ΑΣ Σαντορίνης

• Τρίτη, 31 Ιανουαρίου, 2023 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 31 Ιαν. 2023 - 19:00

Ο Α.Σ  Σαντορίνης, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πανναξιακό, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει μία σημαντική νίκη με 2-1. Η ομάδα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έλεγχε το ρυθμό του ματς. Παρόλα αυτά κόντρα στην ροή του αγώνα ο Πανναξιακός που αγωνίστηκε με αρκετούς νεαρούς παίχτες, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των γηπεδούχων και κατάφερε να προηγηθεί 0-1 στο σκορ. Ο Γιαννακόπουλος στο 29’ έπειτα από σέντρα από τα αριστερά του Πίντο, με ωραίο κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τσουκαλά κάνοντας το 0-1. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και στο 54’ ο Στρατηγάκης με πλασέ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Προηγήθηκε η ασταθής απόκρουση του Ποθητού στην κεφαλιά του Θαναηλάκη.

Έξι λεπτά (60’) αργότερα ο Α.Σ. Σαντορίνης ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή, καθώς ο Σιμιτσής βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Θαναηλάκη και ο δεύτερος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Το σκορ παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν άλλαξε, παραμένοντας 2-1 και τον Α.Σ. Σαντορίνης να προσθέτει τρεις βαθμούς και να φτάνει τους 10. Από την πλευρά του ο Πανναξιακός παρέμεινε στους 12 και τη δεύτερη θέση βαθμολογικού πίνακα.

Α.Σ. Σαντορίνης 2020- Πανναξιακός 2-1

Διαιτητής: Σαββατιανός | Βοηθοί: Νάκκας - Μαλολλάρι

ΑΣ Σαντορίνης (Κωνσταντόπουλος): Τσουκαλάς, Φέκας (46΄Φιλων), Χάλαρης, Μπιρμπίλη, Μαντούσης, Λούκας, Θαναηλάκης, Σιμιτσής, Μαναριώτης (λ. τρ. 21' Αχμετάι), Πολυκρέτης (75' Πάπα), Στρατηγάκης.

Αναπληρωματικοί: Ρούσσης, Σιγάλας, Νομικός, Κάτσι, Γαλάνης, Κοϊδελάι.

Πανναξιακός (Προμπονάς): Ποθητός, Καράι, Γιαννούλης, Καφετζής, Γιαννακόπουλος, Βαθρακοκοίλης, Δεμερτζής, Πίντο, Φράγκου Ν. (83' Δεωνάς), Φράγκου Ε., Μιχαήλ (83' Καρβούνης).

Αναπληρωματικός: Λουλάι