Το συγκρότημα του κ. Κωνσταντόπουλου επικράτησε με 0-2 του Παμμηλαικού κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Προσπέρασε τον Πανναξιακό ο Α.Σ. Σαντορίνης 2020

• Τρίτη, 7 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:31
  • /   Eνημέρωση: 7 Φεβ. 2023 - 18:00

Την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων επιβεβαίωσε ο Α.Σ. Σαντορίνης 2020, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Παμμηλιακού με 0-2. Το συγκρότημα του Αλέξανδρου Κωνσταντόπουλου, που ανεβάζει… στροφές από παιχνίδι σε παιχνίδι, ήταν καλύτερο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στη νίκη. Από την άλλη πλευρά, ο Παμμηλιακός προσπάθησε να σταθεί όσο καλύτερα γινόταν στο παιχνίδι, καθώς παρατάχθηκε με αρκετές ελλείψεις βασικών ποδοσφαιριστών..

Με τη νίκη του ο Α.Σ. Σαντορίνης 2020 σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας τον Πανναξιακό που την Τρίτη θα υποδεχθεί την Ελλάς Σύρου στο ΔΑΚ Νάξου.

Ο Στρατηγάκης στο 37’ βρήκε τον Μαναριώτη μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με πλασέ νίκησε τον Πρίφτι για το 0-1. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει στο 0-1 και τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό πλεονέκτημα.

Η ομάδα του κ. Κωνσταντόπουλου συνέχισε στην επανάληψη να πιέζει και στο 63’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για τον Α.Ο. Σαντορίνης 2020. Η παράβαση καταλογίστηκε, καθώς υπήρξε χέρι μέσα στην περιοχή και ο «άρχοντας» του αγώνα έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

Τέλος, θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 84’ ο Πολυκρέτης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Μαθιουδάκη και πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι στα λεπτά που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις μέσα στην περιοχή της ομάδας από την Σαντορίνη και το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Παμμηλιακός – Α.Σ. Σαντορίνης 0-2

Διαιτητής: Μαθιουδάκης Γ. του Αθ. | Βοηθοί: Κουλακιώτης - Μαθιουδάκης Γ. του Αν.

Παμμηλιακός (Πατσούρας): Πρίφτι, Κυρίτσης, Αμπντού, Ντιούφ (69' Αϊβαλιώτης), Ατανάσοφ, Δίντσης, Μαυρογιάννης Α., Λιβάνιος, Μαρκαντώνης, Παπαδημητρίου, Παππάς.

Αναπληρωματικοί: Μπάτσι, Παγώνης, Βελέτζας.

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Κωνσταντόπουλος): Τσουκαλάς, Αχμετάι (95' Νομικός), Χάλαρης, Μπιρμπίλη, Μαντούσης, Λούκα. Σιμιτσής, Μαναριώτης (55' Θαναηλάκης), Πολυκρέτης, Στρατηγάκης (77' Κάτσι), Φίλων (95' Γκαλλάνι).