Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου επικράτησε με 1-3 της Α.Ε. Πάρου

Πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την Πάρο η Α.Ε. Σαντορίνης

• Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:21
  • /   Eνημέρωση: 14 Φεβ. 2023 - 21:00

Την ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Α.Σ. Σαντορίνης, ο οποίος επικράτησε με 1-3 της Α.Ε. Πάρου, στο γήπεδο της Παροικιάς.

Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου ήταν καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι έφτασε δίκαια στην εξασφάλιση της νίκης. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Σαντορίνης παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως αύξησε τη διαφορά της από τον δεύτερο Παννακξιακό. Βέβαια, ο Πανναξιακός έχει δύο παιχνίδι λιγότερα από τον Α.Σ. Σαντορίνης και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι στους τέσσερις βαθμούς.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν σε μία εντυπωσιακή νίκη. Βέβαια, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Α.Σ. Σαντορίνης και μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Καμπάνης με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Σαντορίνης ανέβηκε σε μέτρα στο γήπεδο και έκλεισε την Πάρο στα καρέ της. Το συγκρότημα του κ. Αλεξόπουλος στο 7’ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με τον Μαναριώτη, όμως η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 16’ ο Παπάς έπειτα από την σέντρα του Φίλων βρέθηκε σε θέση… βολής και με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στο 19’ η ομάδα της Σαντορίνης κατάφερε να αντιστρέψει πλήρως την εις βάρος της κατάσταση και με τον Φίλων, έπειτα την ατομική ενέργεια από τον Θαναηλάκη, έκανε το 1-2.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-2 και ταυτόχρονα να δείχνουν να πατούν καλύτερα εντός αγωνιστικού χώρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε για το δεύτερο ημίχρονο με τον Α.Σ. Σαντορίνης 2020 να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 49’ ο Μαναριώτης μπήκε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα, αλλά και τους τερματοφύλακες να πραγματοποιούν εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Α.Ε. Πάρου – Α.Σ. Σαντορίνης 2020 1-3

Διαιτητική τριάδα: Ανδρικόπουλος, Ρούσσου και Βακόνδιος

ΑΕ Πάρου (Αλεξανδρής): Ρούσσος, Παπαδόπουλος, Δ. Κρητικός(70΄Καργιώτης), Καμπάσης, Γιαννούλης(82΄ Παντελαίος), Μουράι, Μανδραβέλης, Βασιλόπουλος, Σ. Κρητικός(82’ Λόκα), Βαθρακοκοίλης, Εσάι.

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Κωνσταντόπουλος): Σιγάλας, Αχμετάι, Χάλαρης, Μπιρμπίλι, Φέκας, Λούκα, Θαναηλάκης(Ρούσσης), Σιμιτσής, Μαναριώτης(88’ Κάτσι), Φίλων, Πάπα(58’ Στρατηγάκης)