Νίκη στο τελευταίο ματς της σεζόν για τον Αίαντα Σύρου

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά του ο Αίαντας Σύρου, καθώς επικράτησε με 7-1 του Νέου Α.Ο. Σύρου για το πρωτάθλημα της Κ16. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Ραμπαβίλα έμεινε εκτός συνέχειας, μιας και τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις έναν βαθμό από διαφορά από την Α.Ε. Μυκόνου. Στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της Κ16 πέρασαν οι δύο πρώτες ομάδες και θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την κούπα του πρωταθλητή. Από τον πρώτο όμιλο προκρίθηκε ως πρώτη ομάδα οι Κανονιέρηδες Σύρου, που κατάφεραν να συγκεντρώσουν 37 βαθμούς, ενώ η Α.Ε. Μυκόνου με 34 ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ανοίξουν πολύ νωρίς το σκορ. Μόλις στο 9’ ο Αρώνης έκανε το 1-0 για τον Αίαντα Σύρου. Στη συνέχεια ο Στεφάνου έκανε το 2-0 στο 33’ και ο Πετσοπούλης με δύο δικά του τέρματα ( 37’, 39’) διαμόρφωσε το 4-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα καθώς δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Αίαντας σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Βλαχάκη στο 57, Καλίγγερο στο 74 και τον Βουτσίνο στο 80’. Από την πλευρά του, ο Νέος Α.Ο. Σύρου είχε μειώσει σε 6-1 χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 75’ ο Συκουτρής.

Αίαντας Σύρου – Νέος Α.Ο. Σύρου 7-1

Διαιτητής: Ζαράνης, Βοηθοί: Καλόγερας-Φραγκογιάννη

Αίαντας Σύρου (Ραμπαβίλας): Τρόκα, Μιχάλοβιτς, Ρούσσος Αλ, Καπέλλας, Χαιντίνι, Καλλίγερος, Βλαχάκης, Αρώνης, Πετσοπούλης, Στεφάνου, Καλλίγερος

Βουτσίνος, Τσιτσιούμης, Σκορδίλης, Κοντός, Καραδήμος, Δρόσος

Νέος Α.Ο.Σ (Ξενικάκης): Καπέλλας, Κουβέλης, Τάνταλος, Αρακάς, Γεράκης, Ξανθάκης, Καπέλλας Μ, Μαραγκός, Ογκνιάνοφ, Συκουτρής, Ψαρρός

Ραουζαίος, Βασιλειάδης, Βαμβακούσης, Νασίφ, Χατζαντώνης, Αρβανίτης, Ξενικάκης, Μαγκαφας