Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία και τα αποτελέσματα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Μύκονος από τη Μαρκό

• Τρίτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2023 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 19 Σεπ. 2023 - 18:00

Με το… αριστερό άρχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη Γ’ Εθνική η Μύκονος. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου ηττήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής από την Μαρκό, εκτός έδρας με 1-0.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης ήταν ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν το άγχος της… πρεμιέρας. Μπορεί να ήταν η δεύτερη αγωνιστική, όμως οι ομάδες αυτές έδιναν το πρώτο τους φετινό παιχνίδι. Στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έδειξαν ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλοί κενοί διάδρομοι.
Βέβαια τα πάντα άλλαξαν στο 26’ όταν στην πρώτη καλή ευκαιρία στα καρέ της Μυκόνου, η Μαρκό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Παυλίδης με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Ριτσωτάκη και ο δεύτερος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φαρμάκη, ανοίγοντας το σκορ. Το σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μία ένα μικρό προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας τη Μαρκό ψηλά και με την είσοδο του Καλογερά η Μύκονος έγινε ακόμη πιο επιθετική. Η Μαρκό από την πλευρά της προσπάθησε στα 45 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να παίξει στην… κόντρα και να εκμεταλλευτεί τα κενά της άμυνας της Μυκόνου.
Ο Αρκούδας στο 51’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το σκορ στα ίσα, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βουτσελά. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου είχε ακόμη δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τους Σπυρόπουλο και Θεοδώρου, όμως και πάλι η μπάλα δεν βρήκε δίχτυα.
Η Μαρκό στο 68’ σε κόντρα επίθεση είδε τη μπάλα στο σουτ του Ευθυμίου να σταματά στα πόδια του Αρκούδα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Φαρμάκη. Από εκεί και πέρα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, με τους γηπεδούχους να κατακτούν το πρώτο τρίποντο της χρονιάς και τη Μύκονο να γνωρίζει την ήττα εκτός έδρας.

Μαρκό – Α.Ε. Μυκόνου 1-0

Διαιτητές: Τουλούμης, Ντόβολης (Εύβοιας)-Λυκομήτρος (Αργολίδας)

ΜΑΡΚΟ (Ισίδωρος Σταυριανός): Βουτσελάς, Λαμπρόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Πάστρας (73' Χριστόπουλος), Ριτσωτάκης, Καλλέργης, Αλεξίου, Πίκουλας (61' Πιέτρης), Παυλίδης, Σάμιος, Ευθυμίου (88' Γκαρτζονίκας)

ΑΕ ΜΥΚΟΝΟΥ (Βαγγέλης Βλάχος): Φαρμάκης, Ράγια (46' Καλογεράς), Κέμπε (83' Γιαννόπουλος), Αρκούδας, Πούλος, Μουρίκι, Τράκας, Πινέιρο (69, Ντουσάι) Σπυρόπουλος, Ζγκούρη, Παπαδόπουλος (75' Θεοδώρου).