Πρεμιέρα με νίκη για την Κ16 της Α.Ε. Μυκόνου

• Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 30 Οκτ. 2023 - 21:00

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Κ16 σημείωσε η Α.Ε. Μυκόνου, επικρατώντας στη Σύρο με 0-1 επί του Αίαντα.

Το συγκρότημα του Γιάννη Καρατζά έφτασε δίκαια στη νίκη, καθώς ήταν καλύτερο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο Αίαντας Σύρου έφτασε δύο – τρεις φορές κοντά στο γκολ, όμως τόσο ο Πολύζος, όσο και οι αμυντικοί όποτε χρειάστηκε αποσόβησαν τον κίνδυνο για την εστία τους.

Από την άλλη πλευρά το γκολ ήρθε μετά από αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, με τον Μπούσι στο 54’ να ανοίγει το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος και η Μύκονος έφυγε από τη Σύρο με ένα πολύτιμο διπλό.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

1’ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Γκοξάι.

9’ ο Ντουμάζιος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ζωγράφου.

16’ τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στην προσπάθεια του Ματάι, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντουμάζιου.

24’ άουτ πέρασε το σουτ του Ματάι.

32’ ο Ζωγράφος βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

36’ ο Πολύζος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γκοξάι.

46’ τεράστια ευκαιρία για τους Συριανούς με τον Σκορδίλη, αφού αμυντικός της Μυκόνου έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή του τέρματος του Πολύζου.

51’ ο Γκοξάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Πολύζο.

54’ ο Μπούσι εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ομάδας του Αίαντα και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντουμάζιου, κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

57’ ο Γιαννόπουλος βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης και με σουτ έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

67’ διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τους Ντούλη και Μπούσι.

79’ άουτ πέρασε το σουτ του Φιορεντίνου.