Για ακόμη ένα παιχνίδι η ομάδα του κ. Παναγούλη έμεινε χωρίς νίκη

Στο 1-1 έμειναν ΑΕ Μυκόνου και ΠΑΟ Βάρδας

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε η Α.Ε. Μυκόνου μετά το 1-1 με τον ΠΑΟ Βάρδας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής. Ο αγώνας, λόγω κακών καιρικών συνθηκών και απαγορευτικού απόπλου από το λιμάνι της Ραφήνας, είχε αρχικά αναβληθεί και οριστεί εκ νέου για την Τρίτη. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Κόρφου και στο τέλος του αγώνα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Ήταν ένα αρκετά καλό παιχνίδι, καθώς ο ΠΑΟ Βάρδας κατάφερε να προηγηθεί στο 21’ με τον Μικελάτο και να κρατήσει το 0-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την γρήγορη ισοφάριση. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 54’ με την ανατροπή μέσα στην περιοχή του Ζγκούρη από τον Κοτσώνη. Ο διαιτητής αμέσως έδειξε την παράβαση και το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Πινέιρο, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-1. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πιο κοντά στη νίκη, καθώς δημιούργησαν περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες μετά το 1-1. Βέβαια ευκαιρία να… κλέψουν τη νίκη είχαν και οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν μία… ανάσα από το γκολ στο 68’ με την κεφαλιά του Πλαστουργού. Ο Φαρμάκης με εντυπωσιακή επέμβαση έβγαλε τη μπάλα μακριά.

Ο ΠΑΟ Βάρδας να σημειώσουμε εδώ πως ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μικελάτος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης δέχθηκε (σωστά) τη δεύτερη κίτρινα κάρτα του διαιτητή και πήρε πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Τέλος, η Μύκονος για ακόμη ένα παιχνίδι έμεινε μακριά από τη νίκη, μιας και τελευταία φορά που επικράτησε ήταν στο ματς με τον ΑΟ Πυλίου την 5η αγωνιστική. Ακολούθησαν δύο ήττες από την Ελλάς Σύρου με 2-1 και από την Ρόδο στο γήπεδο του Κόρφου. Στα τελευταία δύο παιχνίδια η Μύκονος μετρά ισάριθμες ισοπαλίες με τον Πανναργειακό (εκτός 0-0) και τον ΠΑΟ Βάρδας (εντός 1-1). Την επόμενη (10η αγωνιστική) η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου θα ταξιδέψει στην Ραφήνα, όπου και θα φιλοξενηθεί από την Θύελλα.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

Αρχικά ο Μαστραντωνάκης  επιχείρησε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Φαρμάκης με γροθιές έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης στο 21’ ο Μικελάτος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φαρμάκη και με δυνατό σουτ από τα δεξιά της περιοχής έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Από την πλευρά της Μυκόνου υπήρχαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ , όμως ο παίκτης φαίνεται να φεύγει από κανονική θέση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1 χάρη στο τέρμα του Μικελάτου. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο ΠΑΟ Βάρδας να μην μπορεί να ανέβει πάνω από το μισό γήπεδο. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 54’ με τον Ζγκούρη να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Κοτσώνη και ο διαιτητής της αναμέτρησης αμέσως έδειξε την παράβαση και το πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα ο Πινέιρο ευστόχησε στο πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1 για την Α.Ε. Μυκόνου.

Στο 64’ ο Πινέιρο είχε ένα καλό φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχή. Αρχικά ο Παπαδόπουλος ανατράπηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Πινέιρο με την εκτέλεσή του έστειλε τη μπάλα άουτ.

Απάντηση στις ευκαιρίες είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 68’ με την κεφαλιά του Πλαστουργού, ο Φαρμάκης σωτήρια έβγαλε τη μπάλα μακριά.

73’ ο Τράκας με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο και το ισόπαλο σκορ (1-1) παρέμεινε ως είχε.

Στο 77’ ο Πάγια με προβολή βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟ Βάρδας ενστικτωδώς την έδιωξε σε κόρνερ.

89’ τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αρκούδα να βρίσκεται από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

92’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν  με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μικελάτος δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Α.Ε. Μυκόνου – ΠΑΟ Βάρδας 1-1

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Λεμπέσης με βοηθούς τους κ.κ. Καράκελες και Πουλόπουλος

ΑΕ Μυκόνου (Παναγούλης): Φαρμάκης, Σπυρόπουλος, Κέμπε, Αρκούδας, Πούλος, Τράκας, Ζγκούρι, Μουρίκι, Παπαδόπουλος (79' Γιαννόπουλος), Πινέιρο (79' Ντουσάι), Καλογεράς (72' Πάγια)

ΠΑΟΒ (Φωτόπουλος): Βορυλλάς, Λιώσης (87' Τσεκούρας), Κοτσώνης, Δημήτριος, Παπσπηλιόπουλος, Κούστα, Μικελάτος, Λαθύρης (65' Κόκα), Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Θεοφάνης, Μαστραντωνάκης,