Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε η Κ18 της Μυκόνου από τη Σαντορίνη

Με ένα σπουδαίο διπλό επέστρεψε στη βάση της η Α.Ε. Μυκόνου, η οποία επικράτησε για το πρωτάθλημα της Κ18, εκτός έδρας του Πανθηραϊκού με 0-6.

Η ομάδα του Μάκη Πούλου μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση νίκησε στη Σαντορίνη και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, έχοντας δώσει μόλις πέντε αγώνες.

Στην κορυφή της Κ18 βρίσκεται ο Αίαντας Σύρου, ο οποίος σε επτά αναμετρήσεις έχει συγκεντρώσει 18 βαθμούς.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Μυκόνου ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια έφτασε στη νίκη με 0-6.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3’ με τον Μπουτσάι. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς η ομάδα του Μάκη Πούλου έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάνει σε ακόμη δύο γκολ (16’ και 33’) με τον Δακτυλίδη.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα σαφές προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ο Πανθηραϊκός προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως ανέβαζε ψηλά πολλούς παίκτες κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μένουν αρκετοί κενοί χώροι στη δική του πλευρά. Η Μύκονος, έχοντας την εμπειρία, εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και στο 70’ με τον Κωτσέλη έκανε το 0-4, σφραγίζοντας ταυτόχρονα την υπόθεση νίκη.

Ο Χαλίλι από την πλευρά του με δύο δικά του γκολ (75’ και 81’) διαμόρφωσε το τελικό 0-6 για την Μύκονο.

Πανθηραϊκός – Α.Ε. Μυκόνου 0-6

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ζαράνης με βοηθούς του κ.κ. Μαλλολάρι και Νάκκας

Πανθηραϊκός (Κρεμμύδας): Παπαιώαννου, Μοσχάτος, Τσάνο, Κράσι, Διονυσόπουλος, Καβαλλάρης, Μέμα, Ζαμπέλης, Κράσι, Παπαβασιλείου, Χαϊντάρι

Αγωνίστηκαν και οι: Νομικός, Λιγνός, Καρτιμπέλης, Καραμολέκος, Ντούκα, Μουχαντίρι, Βενιέρης, Αντιλάι, Κουνουριώτης

ΑΕ Μυκόνου (Πούλος): Τόλιας, Χαλίλι, Σπαχίγια, Μιχάσι, Κουτρούτσος, Βετσάι, Παχατουρίδης, Μπάλα, Δακτυλίδης, Μπουτσάι, Καράι

Αγωνίστηκαν και οι: Κωστέλης, Γιαννόπουλος, Ζωγράφου, Σεράνι, Μπαϊράμι, Ροχάνι, Τάνκα