Καθάρισε την… Πάρο κι έβαλε πλώρη για τον τίτλο η Μύκονος

• Τετάρτη, 12 Ιουνίου, 2024 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 13 Ιουν. 2024 - 1:00

Η Μύκονος επικράτησε με 3-0 της Πάρου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Κ18 και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μάκη Πούλου, αν και αρχικά… ζορίστηκε, στο δεύτερο ημίχρονο ξεκλείδωσε την άμυνα της Πάρου κι έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 3-0.
Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, αν και δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 0-0.
Ο Κουτρούτσος με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να νικήσει τον Καλαλέ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 64’. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν με μεγαλύτερες αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά και την Πάρο να χάνει μοναδικές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Ο Μπάλας στο 74’ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις (93’) της αναμέτρησης ο Μπούσι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Μύκονος αν καταφέρει να πάρει όλα τα παιχνίδια, τότε θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια ομάδα των Κυκλάδων, για την Κ18.

Α.Ε. Μυκόνου – Α.Ε. Πάρου 3-0

ΑΕ Μυκόνου: Τόλιας, Καράι, Σπαχίγια, Μιχάσι, Κουτρούτσος, Χανιώτης, Παχατουρίδης, Μπάλας, Δακτυλίδης, Μπουτσάι, Τσόπελας

Αναπληρωματικοί: Βετσάι, Μπούσι, Κοτσέλης, Κίτσος, Χαλίλι, Μπαιράμι, Νίπολλι, Ζωγράφος, Τάνκα

ΑΟ Πάρου: Καλαλές, Μαραγκουδάκης, Γκιόνι, Μπέκια, Μπέτσα, Βουσινάκης, Μπίμπα, Ζέλα, Αλιφιέρης, Μελανίτης, Αλέσιο

Αναπληρωματικοί: Νικολάου, Κιβάνι, Παντελαίος