Η Ελλάς Σύρου επικράτησε με 2-0 και συνέχισε την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Νίκησε τον Απόλλωνα και παρέμεινε στην κορυφή

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ελλάς Σύρου, η οποία επικράτησε με 2-0 του Απόλλων Ευπαλίου, το μεσημέρι της Κυριακής.

Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως πήρε μία αρκετά δύσκολη νίκη, καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα.

Το παιχνίδι είχε έναν σχετικά καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ένα ωραίο θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου της Ερμούπολης.

Να σημειώσουμε εδώ πως ο κόσμος ήταν περισσότερος σε σχέση με το παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής, καθώς θέλησε να δει από κοντά την προσπάθεια της ομάδας του Παναγιώτη Χριστοφιλέα.

Με τη νίκη της αυτή η Ελλάς Σύρου παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

7’ οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς, καθώς είχαν ένα πολύ καλό φάουλ με τον Γιάκο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πετσίνη.

9’ τεράστια ευκαιρία με τον Παυλόπουλο, οποίος δεν κατάφερε σε τετ α τετ να νικήσει τον γκολκίπερ την ομάδας του Απόλλωνα.

10’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Καλό, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

17’ ο Λογαράς με ωραία προσπάθεια έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και ταυτόχρονα απέβαλε το άγχος για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, η Ελλάς Σύρου έπαιξε πιο ελεύθερα, όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε το σκορ.

38’ ο Απόλλων απείλησε με τη σειρά του με φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μπίντση.

40’ ο Παυλόπουλος βρέθηκε κοντά στο 2-0 για την Ελλάς, όμως ο γκολκίπερ του Απόλλωνα κράτησε την ομάδα του εντός παιχνιδιού.

52’ ο Καλός, αν και βρέθηκε σε θέση βολής, το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

56’ μία ακόμη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Μελισσόπουλο.

58’ η Ελλάς Σύρου όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο ανέβαζε την πίεσή της, αφού ήθελε να κλειδώσει το παιχνίδι. Ο Καλός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε προσπάθεια από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

78’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, όμως ο «άρχοντας» του αγώνα διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

81’ ο Ρούσσος από κοντά νίκησε τον Πετσίνη κι έκανε το 2-0 για την Ελλάς Σύρου.

Ελλάς Σύρου – Απόλλων Ευπαλίου 2-0

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Χρόνης του συνδέσμου Δυτικής Αττικής, με βοηθούς τους Ιωάννη Τράντα και Σωτήριο Τζανή.

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Μπίντσης, Λογαράς, Μπόσιο, Καλός, Νάτσος, Παυλόπουλος, Γιάκος, Κασάπης, Τσεβάς, Οικονομόπουλος, Ζάχι.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Ζαφείρης, Παράβαλος, Συριανός, Μηνάς, Κουκουλάς, Μελίσσόπουλος, Μουλαράς, Παλαμουτσής, Ρούσσος.

Απόλλων Ευπαλίου: Πετσίνης, Παναγιωτόπουλος, Ζέρβας, Βήτος, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Κοσμάς, Ζελενίτσας, Δήμου, Σαμπανέι, Πατρώνης.

Στον πάγκο επίσης ήταν: Φουσέκης, Γερολυμάτος, Γεωργουσόπουλος, Αναστασόπουλος, Παπαδέλης, Ζέρβας, Σταθόπουλος.