Το “Πειρατικό” πέρασε χωρίς πρόβλημα από την Θεσσαλονίκη, αφού επικράτησε με 3-0 σετ του “Δικεφάλου του Βορά”

Ομάδα...ατσάλι

Ο Φοίνικας έδειξε για ακόμη μία φορά τα “δόντια” και πως δεν καταλαβαίνει από έδρες και επικράτησε με 0-3 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και παρέμεινε μόνο στη 2η θέση της βαθμολογίας. Την ερχόμενη αγωνιστική οι Συριανοί θα φιλοξενήσουν στο “Γιάννης Γουλανδρής” τη Νίκη Αιγινίου και με νίκη θα κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Volleyleague, καθώς θα μετρά δέκα συνεχή επικρατήσεις, έπειτα την ήττα της πρώτης αγωνιστικής.

Για ακόμη μία φορά “όπλο” του “Πειρατικού” ήταν η άμυνά του και το μπλοκ του, κι έτσι κατάφερνε να πάρει διαφορά στο σκορ και στα τρία σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και δίκαια έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ.

Από την πρώτη στιγμή ο Φοίνικας Σύρου έδειξε τις διαθέσεις του και με αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορα το πρώτο του ταιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους “Πειρατές” ανώτερους σε όλες τις γραμμές να εκμεταλλεύονται το νωθρό ξεκίνημα και τα λάθη του ΠΑΟΚ για το 9-13. Ο Τζελάτης μείωσε σε 10-13 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-17. Με τον ΠΑΟΚ να έχει πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη και κατά συνέπεια και στο τελείωμα των φάσεων ο Φοίνικας ξέφυγε 14-23 με επίθεση του Ζας. Η είσοδος του Πιπέργια αντί του Ντάμποβιτς βοήθησε τον Δικέφαλο να μειώσει σε17-23 με τον Μίλκοφ, με το σετ όμως να γυρνάει και να καταλήγει στα χέρια του Φοίνικα μετά από διπλή μπαλιά που χρεώθηκε στους γηπεδούχους για το 18-24.

Στο δεύτερο σετ ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Αριστείδης Γιαμακίδης επέλεξε να ξεκινήσει με τον Νικηφορίδη αντί του Ποτότσνικ στο βασικό σχήμα. Η είσοδος του Σερραίου ακραίου έφερε έναν άλλον αέρα στην ομάδα του “δικεφάλου του Βορά”. Με καλύτερα ποσοστά στην υποδοχή και τους Μίλκοφ , Νικηφορίδη, Τζελάτη να σηκώνουν το επιθετικό βάρος ο Δικέφαλος ξέφυγε με 9-7 και 10-8. Ωστόσο ό,τι έχτιζε ο ΠΑΟΚ το γκρέμιζε μόνος του κάνοντας τραγικά λάθη και οι Συριανοί έβρισκαν την ευκαιρία να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι. Λάθος σερβίς του Χαραλαμπίδη και μπλοκ του Πελεκούδα στον Τζελάτη έφεραν το σετ στα ίσα (10-10). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 15-12 αλλά επίθεση του Ζας, δύο άουτ επιθέσεις από πλευράς ΠΑΟΚ και επίθεση Τακουρίδη βοήθησαν τον Φοίνικα να ισοφαρίσει σε 16-16. Ο Μίλκοφ με επίθεση έκανε το 19-18, ο Πελεκούδας έκανε το 19-20 δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Ντιατσκόφ έχασε το σερβίς για το 20-20, ο διαιτητής υπέδειξε φιλέ στον Παντακίδη, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκε έντονα ο ΠΑΟΚ για το 20-21. Ο Τζελάτης ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21 αλλά με δύο σερί επιθέσεις από Ζας και Γιάνουσεκ ο Φοίνικας ξέφυγε 21-23. Ο Ντάμποβιτς μείωσε σε 22-23, και με τον Ζας έκανε το 22-24. Το τελικό 22-25 διαμορφώθηκε με μπλοκ των Τακουρίδη, Ζας στον Νικηφορίδη.

Φανερά απογοητευμένοι οι ασπρόμαυροι από την απώλεια του δεύτερου σετ μπήκαν πολύ νωθρά στο παρκέ και έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίνικα να ξεφύγει με 5-9 και 6-10. Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ “ξύπνησαν” και με καλή άμυνα και πάθος στην επίθεση μείωσαν με τον Παντακίδη σε 12-14. Με τον Μίλκοφ να πυροβολεί από τη γραμμή τους σερβίς και να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αρχικά σε 14-14 με άσο του Σκοπιανού ακραίου και σε 16-16. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 18-16 αλλά και πάλι με δικά του λάθη έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να ξεφύγει με 19-20. Ο Τζελάτης έκανε το 20-20, ο Νικηφορίδης πάτησε γραμμή για το 20-21 . Ο Τζελάτης έδωσε αέρα έναν πόντο για το 22-21 , αλλά ο Ντιάκοφ απάντησε για το 22-22. Λάθος επίθεση του Τζελάτη , επίθεση του Ζας και άσος του Ντιατσκόφ διαμόρφωσε το 22-25.

ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου 0-3

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 22-25)

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 6π (5/8 επ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ποτότσνικ, Μίλκοφ 14 (13/18 επ, 1 άσσος, 72% υπ - 50% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ), Τζελάτης 15 (14/30 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ - 56% άριστες), Πιπέργιας, Νικοφορίδης 4 (4/11 επ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδρεόπουλος): Τερζής, Ζας 18π (15/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζάνουσεκ 6 (3/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντιακχόφ 12 (9/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ - 25% άριστες), Λάππας, Σφενδυλάκης.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.