Το Σάββατο ο Φοίνικας αγωνίζεται στην Αθήνα - κλειστό Πανελληνίου - με τον Παναθηναϊκό και...

Πάει για το διπλό

Η χρονιά είναι αλήθεια ότι δεν έχει ξεκινήσει και με τον καλύτερο τρόπο για τον Φοίνικα Σύρου, αφού μετρά ήδη τρεις ήττες σε τέσσερα ματς.

Το “Πειρατικό” προέρχεται από εντός έδρας ήττα, αφού την προηγούμενη αγωνιστική έχασε με 2-3 σετ από την Κηφισιά στην Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου.

Οι Συριανοί το Σάββατο αγωνίζονται κόντρα σε μία ομάδα που έχει πάνω- κάτω τις ίδιες δυνατότητες. Ο Παναθηναϊκός μπορεί αυτή τη στιγμή να έχει οκτώ βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερος τους Φοίνικα. Βέβαια όλα αποδεικνύονται εντός αγωνιστικού χώρου και οι δύο ομάδες είναι δεδομένο ότι θα κυνηγήσουν το τρίποντο ή έστω τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Θα παίξει ρόλο η ψυχολογία

Οι δύο ομάδες την προηγούμενη αγωνιστικά είχαν διαφορετικές πορείες, αφού ο μεν Παναθηναϊκός προέρχεται από μία μεγάλη κόντρα στην ΑΕΚ με 3-1, ενώ ο Φοίνικας από την ήττα από την Κηφισιά με 2-3.

Παρά την ήττα, αλλά και τα μικρά αγωνιστικά προβλήματα που έχει ο Φοίνικας αυτή τη στιγμή, η ψυχολογία των παικτών του κ. Παβλίσεβιτς είναι πάρα πολύ καλή. Ανεβασμένη είναι και η ψυχολογία των παικτών του τριφυλλιού, αφού όπως αναφέρουμε παραπάνω έρχεται από μία μεγάλη νίκη. Αυτό σημαίνει ότι αύριο το ματς που θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου, οι φίλοι και των δύο ομάδων που θα βρεθούν στην εξέδρα θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία σπουδαία αναμέτρηση. Οι λεπτομέρειες θα είναι αυτές που θα κρίνουν και το νικητή και όλοι από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων, εύχονται οι λεπτομέρειες να είναι υπέρ της ομάδας του νησιού.

Volleyleague ΟΠΑΠ

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014
* Γυμναστήριο PAOK Sports Arena Πυλαία 17.00 (Novasports-4): ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Στεργιόπουλος. Γραμματεία: Χρ. Παναγιωτίδου.

* Γυμναστήριο ΜΕΝΤ 19.00: ΜΕΝΤ – Άρης Α.Σ.
Διαιτητές: Θεμελής, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Κύρκος, Κουκουμάκας. Γραμματεία: Λαδάς.

* Γυμναστήριο Ορεστιάδας 19.00: Ορεστιάδα – ΓΑΣ Παμβοχαϊκός
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τζεπκινλής. Παρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σταματόπουλος, Τονονίδης. Γραμματεία: Βενετίδης.

* Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.30: Παναθηναϊκός – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Διαιτητής: Ονόπας, Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ρουσάκης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Οικονόμου Μ. Γραμματεία: Παπανικολάου Α.

* Γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” Αλεξανδρούπολη 20.00 (Novasports-4): Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΕΚ
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Σαρμίδης, Μουτζούρης. Γραμματεία: Παπαχρήστου.

Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014
* Γυμναστήριο Ζηρίνειο 19.00: Α.Ο.Κηφισιάς – Γ.Σ. Λαμία
Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Διαμαντής, Χρηστίδης Αλ. Παρατηρητής: Μπενίση.

MVP της 4ης αγωνιστικής ο Πανταλέων του Παναθηναϊκού

O 34χρονος κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων αναδείχθηκε MVP της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ 2014-15.

Είναι η 5η φορά στην καριέρα του που αναδεικνύεται MVP αγωνιστικής και η 4η φορά με τον Παναθηναϊκό. Έχει αναδειχτεί MVP μία φορά με τον Παμβοχαϊκό στην ημιτελική φάση της σεζόν 2012-13.

Ο Πανταλέων στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στη Γλυφάδα με 3-1 σετ πήρε 12 πόντους (6/11 τελειωμένες επιθέσεις, 5 τελειωμένα μπλοκ και 1 άσσο) ενώ είχε συμμετοχή και σε πολλά μπλοκ καθοριστικών φάσεων που έκριναν τον αγώνα.