Ο Α. Σαφράνοβιτς ο MVP της 6ης αγωνιστικής

Καλύτερος παίκτης της 6ης αγωνιστικής σύμφωνα με τα στατιστικά των αγώνων, αλλά και την συνεισφορά του στη νίκη της ομάδας του, αναδείχθηκε ο Ισραηλινός ακραίος του ΠΑΟΚ Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς.

Για τον παίκτη του ΠΑΟΚ είναι η πρώτη φορά που αναδεικνύεται MVP στην Ελλάδα, αφού είναι η δεύτερή του χρονιά αυτή μιας και έχει ξανά περάσει από το πρωτάθλημα της Volleyleague τη σεζόν 2005-06 όταν αγωνίστηκε στην ΕΑ Πατρών.

Ο Σαφράνοβιτς πρόσφερε τα μέγιστα στην ομάδα του στο ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, όπου οι Θεσσαλονικής επικράτησαν με 2-3 σετ στον Έβρο, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Ο 31χρονος ακραίος στη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-2 σετ για την 6η αγωνιστική πήρε 25 πόντους (25/43 τελειωμένες επιθέσεις) ενώ είχε 82% υποδοχή και 59% τέλειες.

Τώρα, όσον αφορά την ομάδα του Φοίνικα σύμφωνα με τα στατιστικά καλύτερος παίκτης ήταν ο Ηλίας Λάππας, όμως τα ποσοστά του δεν ήταν ικανά να τον φέρουν μέσα στους καλύτερους επτά την αγωνιστικής.