Ο Φοίνικας νίκησε εύκολα τη Λαμία στην Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου της Σύρου με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-17)

Βαθμολογική... ανάσα

Ο Φοίνικας νίκησε το Σάββατο στο κλειστό του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου - Ερμούπολης, τη Λαμία με 3-0. Η ομάδα της Σύρου έδειξε χαρακτήρα και με άνεση πήρε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και τρίτο τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια του Συριανού, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα και να παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, στο πρώτο σετ η Λαμία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας της ομάδα του κ. Παβλίσεβιτς, καθώς προηγήθηκε με 2-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια το "Πειρατικό" πάτησε... γκάζι και με ένα σερί 8-0 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και το 2-8 έγινε 10-8. Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για τους Συριανούς, αφού το μπλοκ σταματούσε τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων και τα σερβίς των παικτών του Φοίνικα χαλούσαν την υποδοχή, με αποτέλεσμα ο πασαδόρος της Λαμίας να έχει δύσκολο έργο. Έτσι ήρθε το σχετικά εύκολο 25-1, αν εξαιρέσουμε το αρχικό "σοκ" του 2-8.

Στο δεύτερος σετ με την ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του κ. Παβλίσεβιτς είχαν από την αρχή το προβάδισμα και μάλιστα με μία σταθερή διαφορά τεσσάρων πόντων. Όλα αυτά μέχρι τα μέσα του σετ, όπου και πάλι οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και ξέφυγαν στο σκορ με εννέα πόντους, δηλαδή 19-10. Το σετ είχε την ίδια κατάληξη με το πρώτο αφού κι αυτό ήρθε 25-18.

Τέλος, στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση με τον Φοίνικα, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επέβαλαν τον ρυθμός. Αρχικά η Λαμία προηγήθηκε με 3-5, όμως με ένα καλό σερί 8-0, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη μικρή διαφορά και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-5. Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα και το σετ πήγε με 25-17 στον Φοίνικα και το "Πειρατικό" πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

" Είμαστε ευχαριστημένοι για το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο"

Ο Τεχνικός του "Πειρατικού" Ράτκο Παβλίσεβιτς μίλησε για τη νίκη της ομάδα του, αλλά την εμφάνιση των παικτών του. "Είμαστε ευχαριστημένοι για το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, αλλά και για την καλή εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε. Ξεκινήσαμε κάπως νωθρά, αλλά βρήκαμε γρήγορα το ρυθμό μας. Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να μπορέσουμε να δουλέψουμε σωστά, γιατί είχαμε απουσίες τις τελευταίες εβδομάδες. Σεβόμαστε τον Παμβοχαϊκό, είναι ένα πιο δύσκολο παιχνίδι, αλλά πάμε για τη νίκη".

Ο προπονητής της Λαμίας Γιάννης Μέλκας μετά την ήττα από τον Φοίνικα είπε: "Δεν ήταν εικόνα αυτή που παρουσιάσαμε, κάναμε πολλά λάθη, ενώ βρήκαμε απέναντί μας κιι έναν πολύ καλό Φοίνικα, ο οποίος νομίζω ότι είναι ομάδα για λίγο παραπάνω από τη βαθμολογική θέση που είναι τώρα. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, δεν ξέρουμε τι θα γίνει με όλα αυτά τα δυσάρεστα που συμβαίνουν στην ΑΕΚ. Όπως και να χει το παιχνίδι είναι τελικός για μας".