Ηττήθηκε στο Ρέντη ο Φοίνικας

Στο Ρέντη σταμάτησε το νικηφόρο σερί για τον Φοίνικα Σύρου, αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Βέβαια αυτή η ήττα σίγουρα είναι μέσα στο πρόγραμμα μιας και ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είναι ίσως η πιο δυνατή ομάδα του πρωταθλήματος. Ο Φοίνικας πήρε το πρώτο σετ, αν και για να το καταφέρει αυτό χρειάστηκε να περιμένει περίπου 40 λεπτά, αφού υπήρξε διακοπή λόγω πτώσης του ρεύματος. Να σημειωθεί και πριν τη διακοπή η ομάδα της Σύρου ήταν μπροστά στο σκορ με 18-20. Από εκεί και πέρα με πρωταγωνιστεί έναν πρώην παίκτη του Φοίνικα, τον Αντρέι Ντιάτσκοφ, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην νίκη με 3-1 σετ.

Ολυμπιακός - Φοίνικας 3-1 σετ

Τα σετ:  (23-25, 25-17, 25-19, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 54% άριστες), Ντιάτσκοφ 24 (22/35 επ, 2 άσσοι, 48% υπ - 40% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κλαρκ 21 (19/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 57% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 1 (1/2 επ), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 43% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (5/7 επ, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 13 (12/33 επ, 1 άσσος, 45% υπ - 31% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 42% υπ - 42% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσης.