Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-0 σετ της Λε Κανέ για τους 16 του Challenge Cup

Οι ωραίες από την… Νάξο

Μία ακόμη μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίηση η ομάδα της Νάξου σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, αφού επικράτησε με 3-0 σετ της Γαλλικής Λε Κανέ. Ο αγώνας αυτός ήταν για την φάση των 16 του Challenge Cup των γυναικών. Έτσι, ο

Πανναξιακός απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα για τις οκτώ καλύτερες της Ευρώπης, αφού στον επαναληπτικό θα χρειαστεί να πάρει στην Γαλλία ή τα δύο σετ ή το χρυσό για την ιστορική πρόκριση.

Αγωνιστικά το ματς ήταν πάρα πολύ καλό, αφού οι Γαλλίδες μία δυνατή ομάδα με αρκετά μεγάλα ονόματα στην σύνθεσή τους. Αυτό δεν πτόησε σε καμία περίπτωση της ομάδα της Νάξου, όπου κοίταξε στα… μάτια τη Λε Κανέ και με μία επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 3-0 σετ.

Αν και το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο Πανναξιακός έχασε την Παναγιώτα Διώτη. Αυτό από μόνο του δεν ήταν ικανό να πτοήσει το ηθικό των κοριτσιών του κ. Κάβαζιτς, αφού ανέβασαν ακόμη περισσότερο της απόδοσή τους.

Η διεθνής ακραία σε μία προσπάθεια για επίθεση δεν προσγειώθηκε καλά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αποχωρήσει και στη συνέχεια να μεταφερθεί στο νοσοκομείο Νάξου για να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού. Τα ευχάριστα για την ομάδα της Νάξου εκτός από τη νίκη ήταν ότι οι πρώτες εξετάσεις ήταν καλές, αφού δεν έδειξαν κάτι το πολύ σοβαρό. Χθες το πρωί η Διώτη υποβλήθηκε και μαγνητική τομογραφία, ώστε να διαπιστωθεί ο ακριβής τραυματισμός και να προσχωρήσει στην κατάλληλη θεραπεία.

Τέλος, η Γκαμπριέλα Τσετάνοβα έδειξε για ακόμη μια φορά τη μεγάλη της κλάση και πως η ομάδα της Νάξου «χτύπησε φλέβα χρυσού», με την απόκτησή της το καλοκαίρι.

* Στην παρουσίαση των ομάδων όλοι οι φίλαθλοι σήκωσαν από μία πινακίδα που έγραφε ''je suis charlie'' (είμαστε όλοι Τσάρλυ) σε ένδειξη συμπαράστασης στα θύματα του τρομοκρατικού χτυπήματος στο περιοδικό Charlie Hebdo.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ η Λε Κανέ ήταν μπροστά στο σκορ, μέχρι που ο Πανναξιακός μπήκε στο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 8-8, για να πάρει στη συνέχεια προβάδισμα στο με 13-10. Οι Γαλλίδες δεν το έβαλαν κάτω, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα 13-13, με τις δυο ομάδες να πάνε πόντο - πόντο μέχρι και το 20-20. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία της Τοτσίδου που με έναν πόντο και έναν άσσο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανναξιακό (22-20). Στο 22-22 ο Κόβαζιτς παίρνει τάιμ άουτ και στην επιστροφή τρεις πόντοι των Γιόβιτς, Σαλούστρου και της Τβετάνοβα έδωσαν το σετ στον Πανναξιακό με 25-23.

Στο 2ο σετ, ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά και ήταν μπροστά μέχρι το 10-10, όπου η Λε Κανέ πήρε προβάδισμα με τον Πανναξιακό να μπαίνει και πάλι στο παιχνίδι στο 17-17 και στη συνέχεια να παίρνει κεφάλι στο σκορ (21-17). Οι Γαλλίδες όμως έδειξαν ότι δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν έτσι εύκολα το σετ και μείωσαν σε 21-20. Κάπου εκεί ο Πανναξιακός έβγαλε και πάλι ψυχή και με 2-3 καλές επιθέσεις που είχαν αιχμή και πάλι την Τσβετάνοβα, έκανε το 25-23 και το 2-0 στο ματς.

Στο 3ο και τελευταίο σετ το γήπεδο πραγματικά έβραζε από τις εκδηλώσεις του κόσμου των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά πόντο – πόντο (5-5, 9-9,15-14) μέχρι που ο Πανναξιακός κατάφερε με ένα σερί να ξεφύγει με 20-15. Οι Γαλλίδες πλησίασαν, αλλά ο Πανναξιακός δεν τους επέτρεψε να ελπίζουν ότι θα πάρουν κάτι από το ταξίδι τους στη Νάξο και με συνεχόμενους πόντους των Γιόβιτς και Τσβετάνοβα και τον τελευταίο και πανηγυρικό από την Εμμανουηλίδου πήραν το σετ με 25-22 και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Όλα αυτά μέσα σε έξαλλα πανηγύρια της εξέδρας και των παικτριών.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ – ΛΕ ΚΑΝΕ 3-0

Τα σετ: (25-23, 25-23, 25-22)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 5 (2/5 επ, 3 μπλοκ), Διώτη 1 (1/3 επ), Τσέσλιαρ 3 (3/3 επ), Τοτσίδου 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ - 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 10 (7/11 επ, 3 άσσοι), Τσβετάνοβα 20 (16/38 επ, 4 άσσοι) / Κελεσίδου (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Γιόβιτς 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ - 36% άριστες), Πολίτη
ΛΕ ΚΑΝΕ (Μαρκέσι): Κλόστερ 7 (3/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ορλέ 3 (2/8 επ, 1 άσσος), Λίχτμαν 12 (9/26 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 17% άριστες), Φεντέλ 17 (16/38 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ -14% άριστες), Μπριτσιτς 2 (άσσοι), Ζαμπέλι 8 (7/11 επ, 1 άσσος) / Ντέιβις (λ, 64% υπ - 50% άριστες), Τζιαρντίνο, Νόβακ 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 15% υπ - 8% άριστες), Αμπράμοβα.

* Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λε Κανέ προήλθαν από 9 άσσους, 38 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.