Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 σετ της VaLePa Sastamala, όμως οι Φινλανδοί ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση

“Έφυγε” με ψηλά το κεφάλι

Ο Φοίνικας νίκησε με 3-2 στο επαναληπτικό της φάσης των 16 του Cev Cup την VaLePa Sastamala, όμως οι Φινλανδοί χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα πέρασε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Το “Πειρατικό” στάθηκε άτυχο στο τέταρτο σετ, αφού από μία φάση στην οποία κανείς δεν περίμενε να εξελιχθεί έτσι, έμεινε εκτός συνέχειας. Συγκεκριμένα ο Φοίνικας αν και έχανε 21-24 μείωσε στον πόντο όμως, μετά από έναν κακό υπολογισμό της φάσης, αλλά και το παιχνίδι της... τύχης ο Φοίνικας δέχθηκε τον πόντο και και η VaLePa πήρε το σετ και συγχρόνως την πρόκριση για τους 8 του Cev Cup.

Από εκεί και πέρα αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν μία καλή διαφήμιση για το άθλημα του Βόλεϊ, αφού για τρία σετ παίχθηκε πραγματικά ένα ωραίο και πολύ αμφίρροπο ματς. Τόσο η ομάδα της Σύρου όσοι και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη – πρόκριση κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να τα δώσουν όλα μέχρι να κριθεί η πρόκριση. Είναι λογικό μετά το 1-2 ο ρυθμός του αγώνα να πέσει, να γίνουν πολλά λάθη, αφού κυρίως από πλευράς Συριανών χάθηκε η καλή ψυχολογία, αλλά και οι παίκτες της VaLePa χαλάρωσαν αφού είχαν πετύχει τον στόχο τους.

Κοίταξε στα μάτια τη VaLePa

Το ματς τελείωσε και τα συναισθήματα είναι ανάμικτα αφού από την μία υπάρχει μία σχετική απογοήτευση για τον αποκλεισμό, αλλά από την άλλη υπάρχει ένα αίσθημα ικανοποίησης και δικαίωσης, αφού οι Συριανοί έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο ότι μπορούν να σταθούν και να κοιτάξουν στα μάτια όποια ομάδα βρεθεί στο δρόμο τους. Ο κόσμος έδειξε για ακόμη μια φορά ότι ξέρει να αναγνωρίζει και όρθιος μετά το τέλος του ματς χειροκρότησε και τις δύο ομάδες για την προσπάθεια των παικτών τους, αλλά και το θέαμα που τους πρόσφεραν.

Ο Φοίνικας έπεσε ηρωικά και δίκαια θεωρείται εδώ και χρόνια μία από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Τώρα το βάρος στο πρωτάθλημα

Ο Φοίνικας εδώ και τέσσερις εβδομάδες είχε διπλά παιχνίδι, κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχει ένα επιπλέον φορτίο για τους παίκτες του κ. Νίκολιτς. Παρά τα συνεχή παιχνίδια το “Πειρατικό” έδειξε πως έχει αντοχές αφού το καλοκαίρι έγινε πολύ σωστή δουλειά. Τώρα χρειάζεται λίγη υπομονή από τους παίκτες να περάσουν τα δύο επόμενα παιχνίδια και στη συνέχεια να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες ώστε να δουν και να ρίξουν όλο το βάρος τους στο πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας είναι στη δεύτερη θέση ισόβαθμος με την Κηφισιά και έχει όλα τα... φόντα να διεκδικήσει τη φετινή χρονιά κάτι καλύτερο. Μετά την ανάπαυλα των εορτών ο κ. Νίκολιτς θα έχει τον χρόνο να δουλέψει σε πράγματα που διαπίστωσε αυτό το χρονικό διάστημα, όμως δεν είχε την ευκαιρία να τα διορθώσει. Μην ξεχνάμε πως τον Ιανουάριο θα πραγματοποιηθεί στη Σύρο το Final Four του League Cup και ο Φοίνικα θα δώσει το παρών ως οικοδεσπότης και μάλιστα είναι και από τα φαβορί για την κατάκτησή του κυπέλλου.

Φοίνικας Σύρου: Πάρις 6 (2/3 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 28 (22/52 επ., 3 άσους, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (11/18 επ., 50% υπ.-34% αρ.), Κάλντγουελ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.-31% αρ.), Χαραλαμπίδης (0/9 επ.), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης (λ-48% υπ.-35% αρ.), Λάππας 5 (2/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μουρούτης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ηλίας 2 (1 άσος, 1 μπλοκ)

VaLePa Sastamala: Μ. Έσκο 1 (1/2 επ.), Χούριο 20 (16/36 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Κούναρι 23 (21/42 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-29% αρ.), Κράστινς 5 (5/12 επ., 63% υπ.-45% αρ.), Λεβτσένκο 13 (6/9 επ., 2 άσους, 5 μπλοκ), Βένσκι 9 (3/6 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κόρχονεν (λ-42% υπ.-26% αρ.), Α. Έσκο, Οκσάλα 1 (1 μπλοκ), Γιόκινεν 7 (7/12 επ., 42% υπ.-33% αρ.), Νεβιαντόμσκι 2 (1/13 επ., 1 άσος)

Ο Παπαδόπουλος με έξυπνο τρόπο πήρε τον πόντο και έκανε το 2-1. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 3-3. Ο Kunnari με επίθεση στην πίσω ζώνη έδωσε το προβάδισμα στην Valepa 3-4. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-7. Ο Πάρις με άσο έδωσε το προβάδισμα με 8-7 στον Φοίνικα και το “Πειρατικό” πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενο στο σκορ. Ο Παπαδόπουλος μετά την ωραία άμυνα του Ζήση και την εξαίσια πάσα του Πάρις έκανε το 9-7. Ο Ντόκιτς έδωσε αέρα τριών πόντων στον Φοίνικα 10-7. Άουτ το σερβίς του Makinen 11-8. Λάθος των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας 12-8. Άουτ πέρασε το σερβίς του Kunnari 13-9. Ο Χούριο με άσο μείωσε σε 14-12. Ο Παπαδόπουλος πήρε τον πόντο και ο Φοίνικας πήγε με το +3 (16-13) στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Levchenko με άσο μείωσε σε 16-15. Το τριπλό μπλοκ σταμάτησε τον Ντόκιτς και οι Φινλανδοί ισοφάρισαν σε 16-16. Ο Χούριο με επίθεση στην πίσω ζώνη έκανε το 16-17 και οι φιλοξενούμενοι τρέχουν σερί 0-4. Κακή επίθεση από τον Kunnari και ο Φοίνικας ξανά μπροστά στο σκορ 18-17. Ο Kunnari σταμάτησε τον Παπαδόπουλο πάνω στον φιλέ και το σκορ έγινε 18-19. Με δυνατό καρφί ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 19-19. Ο Χούριο με επίθεση έκανε το 20-22. H Valepa πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με τρεις πόντους έπειτα το μπλοκ άουτ 20-23. Ο Φέργκιουσον μείωσε σε 21-23. Ο Κάλντγουελ έκανε το 22-24. Ο Κράστινς μετά την κόντρα επίθεση έκανε το 22-25 και έδωσε το πρώτο σετ στους Φινλανδούς 0-1.

2ο σετ

Με άουτ σερβίς ξεκίνησε το δεύτερο σετ 1-0 ο Φοίνικας. Κακός πρώτος χρόνος από τον Χαραλαμπίδη οι φιλοξενούμενοι προηγούνται με 1-2. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 2-3.

Μετά τις εντυπωσιακές άμυνες από πλευράς φιλοξενουμένων, ο Χούριο έκανε το 2-5, αφού πέρασε τη μπάλα μέσα από το τριπλό μπλοκ. O Χαραλαμπίδης με μπλοκ έφερε το ματς στα ίσα 6-6. Ο Ντόκιτς έκανε το 7-7 και ο ίδιος παίκτης με άσο έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 8-7. Ο Κάλντγουελ πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικα είναι μπροστά στο σκορ με 9-8. Ο Πάρις έξυπνα έκανε το 11-10. Ο Χούριο βρήκε φιλέ και ο Φοίνικας πήρε τον πόντο 12-11. Άουτ η επίθεση του Venski 13-11. Κακή επίθεση του Κράστινς και ο Φοίνικας πέρασε ξέφυγε με 3 πόντους 14-11. O Kunnari μείωσε σε 14-12. Ο Κάλντγουελ έκανε το 15-13. Ο Levchenko ισοφάρισε σε 15-15. Άουτ το σέρβις του Χούριο και το σκορ έγινε 16-15. Ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 17-15. Ψηλά ο Φέργκιουσον για το 18-16. Δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα ο Ζήσης στην επίθεση του Χούριο για το 18-17. Στο φιλέ η μπάλα στο σέβρις του Ηλία για το 19-18. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικα στο +2 (20-18). Εκτός τελικής γραμμής το σέβρις του Kunnari 21-19. Ο Κάλντγουελ έσπασε το μπλοκ για το 22-20. Ο Χούριο με άσο έφερε το ματς στα ίσα 22-22 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Φέργκιουσον σταμάτησε τον Kunnari για το 23-22. Ο Ντόκιτς έφερε τον Φοίνικα στο +2 (24-22). Ο Φέργκιουσον εκτέλεσε μετά την άσχημη πρώτη μπάλα των Φιλανδών και έφερε το ματς στα ίσα 1-1 σετ (25-22).

3ο σετ

Με πόντο του Παπαδόπουλου ξεκινά το τρίτο σετ 1-0. Ο Χούριο σταμάτησε τον Ντόκιτς και οι Φινλανδοί μπροστά με τρεις πόντους 1-4. Ο Σέρβος πήρε το “αίμα” του πίσω σταματώντας στα ίσα τον Χούριο 2-4. Ο Venski έκανε το 3-5. Ο Ντόκιτς με άσο έφερε το ματς στα ίσα (6-6). Κάλντγουελ στην κόντρα για το 7-6. Ο Krastins στην κόντρα έκανε το 7-8, έπειτα το δυνατό σέρβις του Χούριο. Ο Φέργκιουσον ισοφάρισε σε 8-8 με επίθεση πρώτου χρόνου. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ από τον Kunnari για το 10-9. O Χούριο βρήκε φιλέ και ο Φοίνικας μείωσε σε 13-14. Νέο λάθος των φιλοξενουμένων και ο Φοίνικας ισοφάρισε 14-14. Ο Κάλντγουελ έκανε το 15-14. Ο Kunnari πίσω από τα τρία μέτρα ισοφάρισε σε 15-15. Στοπ στον Κάλντγουελ για το 15-16. Απίθανη άμυνα στο σέρβις του Ντόκιτς έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα πήραν και έναν δύσκολο πόντο 16-17. Ο Kunnari πέρασε τη μπάλα πάνω από το μπλοκ για το 16-18. Ο Φέργκιουσον σταμάτησε τον Χούριο για το 17-19. Ο Levchenko σταμάτησε τον πρώτο χρόνο του Φέργκιουσον 17-21. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 18-21. Νέο πόντο πήρε ο Σέρβος και ο Φοίνικας μείωσε σε 19-21. Κακή επίθεση από τον Χούριο και ο Φοίνικας πιο κοντά στο σκορ 20-21. Μπλοκ του Πάρις στον Kunnari και το ματς στα ίσα 21-21. Ο Χούριο πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-23. Ο Venski σταμάτησε τον Ντόκιτς και η Valepa κοντά στο 1-2 (21-24). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 22-24 και ο Kunnari δεν τελείωσε σωστά τη φάση για το 23-24. Από κακό υπολογισμό της φάσης ο Φοίνικας δέχθηκε τον πόντο και το έμεινε εκτός συνέχειας αφού οι Φινλανδοί πήραν το δεύτερο “χρυσό” σετ για τους ίδιους και προκρίθηκαν στους 8 του Cev Cup. Το σετ έκλεισε με 23-25.

4ο σετ

Με μπλοκ του Πάρις πάνω στον Kunnari ξεκίνησε το 4ο σετ (1-0). Άσο από τον Ιταλό πασέρ 2-0. Στο φιλέ το σέρβις του Kunnari 2-1. O Jokinen μείωσε σε 4-3 με επίθεση στη διαγώνιο. Στο φιλέ του σέρβις του Ντόκιτς 5-4. Ο Levchenko έκανε το 5-6 για την Valepa. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 6-6. Στο φιλέ το σέρβις του Πάρις 10-9. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν φιλέ και ο Φοίνικας πήρε τον πόντο για το 11-9. Ο Ντόκιτς πήρε με πλασέ τον πόντο 15-11. Άουτ το σέρβις του Μουρούτη 16-12. Άουτ η επίθεση του Neviadomskyi και ο Φοίνικας στο +5 20-15. Άουτ η επίθεση του Λάππα 20-16. Ο Kunnari μείωσε ακόμη περισσότερο για τους φιλοξενούμενους 20-18. Άσος από τον Ηλία 22-18. Ο Jokinen μείωσε σε 22-20. Κακή επίθεση από τον Λάππα 22-21. Ο Kunnari με άσο έφερε το ματς στα ίσα 22-22. Ο Μουρούτης πήρε τον πόντο για το 23-22. Ο Neviadomskyi ισοφάρισε σε 23-23. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 25-24. Άουτ ο Ντόκιτς στο σέρβις του 25-25. Στο φιλέ το σέρβις του Jokinen 26-25. Ο Ηλίας σταμάτησε το Kunnari έκανε το 27-25 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ.

5ο σετ

Διπλή μπάλα από τον Μουρούτη για το 1-1 στο τάι μπρέικ. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-1. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 3-1. Ο Kunnari μείωσε σε 5-2. Άουτ η επίθεση του Παπαδόπουλου και οι Φινλανδοί ισοφάρισαν σε 5-5. Ο Φέργκιουσον πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-6. Ο Jokinen έκανε το 6-7. Άσχημη επίθεση από τον Λάππα και η Valepa μπροστά με δύο πόντους 6-8. Άουτ επίθεση του Ντοκιτς 6-9. Ο Neviadomskyi με άσο έκανε το 6-10. Ο Ντόκιτς με επίθεση στην ευθεία μείωσε σε 8-10. Στον πόντο το παιχνίδι μετά την άουτ επίθεση του Neviadomskyi 9-10. Ο Kunnari πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-11. Ο Μουρούτης με μπλοκ σταμάτησε τον Kunnari και το σκορ έγινε 10-11. Άουτ η επίθεση του Ντόκιτς 11-12. Φιλέ από τον Οσκάλα και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 12-12. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 13-12. Ο ίδιος παίκτης έδωσε πλεονέκτημα νίκης στον Φοίνικα 14-12. Στο φιλέ η επίθεση του Neviadomskyi και το “Πειρατικό” επικράτησε με 3-2 σετ (15-12).