Το "Πειρατικό" αν και τα βρήκε σκούρα με την Ορεστιάδα επικράτησε με 3-1 σετ

Ένας Φοίνικας που ξέρει να... κερδίζει

Ο Φοίνικας αν και τα βρήκε σκούρα στο ματς με την Ορεστιάδα τελικά επικράτησε με 3-1 σετ και έκλεισε τους εντός έδρας αγώνες του με νίκη. Το παιχνίδι με τους ακρίτες ήταν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής μετά τους τρεις βαθμούς οι Συριανοί παρέμειναν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League.

Το "Πειρατικό" εμφανώς επηρεασμένο από του συνεχόμενους αγώνες μπήκε στο παιχνίδι μουδιασμένα κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν από την πλευρά του αυτή τη άσχημη εκκίνηση του Φοίνικα και πήραν το σετ, βάζοντας στους Συριανού τα... δύσκολα.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοσή τους, πιέζοντας από τη θέση του σέρβις, αλλά και πίεσε πάνω στο φιλέ και στο τέλος με ένα σερί πόντων κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι Συριανοί ήταν κυρίαρχοι, αφού... ξεμπλόκαραν και ουσιαστικά έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

Τέλος, το "Πειρατικό" θα ταξιδέψει την ερχόμενη Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη για το ματς της τελευταίας αγωνιστικής και για το 2015 και θα βρεθεί απέναντι στον Ηρακλή.

Η εξέλιξη των σετ

1ο σετ

Ο Ντόκιτς με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ιταλός πασαδόρος έξυπνα πήρε τον πόντο και μείωσε σε 5-7. Ο Vukasinovic πήρε τον πόντο και η Ορεστιάδα πήγε με το +3 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Ο Gustavsson με άσο έκανε το 5-9. Ο Milic σταμάτησε τον Παπαδόπουλο και η Ορεστιάδα ξέφυγε με 6 πόντους διαφορά (7-13). Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-15. Η φιλοξενούμενη ομάδα πήγε με ο +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (9-16). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 14-21 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν λάθος θέσεις και το σκορ έγινε 15-21. Ο Πάρις μείωσε σε 16-21 και ο Φοίνικας έκανε σερί 4-0. ΟΣέρβος του Φοίνικα έκανε το 19-23 και ο Κάλντγουελ μείωσε σε 20-23. Ο Milic με επίθεση τελείωσε το σετ για τους φιλοξενούμενους (22-25) και η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 0-1 σετ.

2ο σετ

Ο Ambuila άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ φια τους φιλοξνεούμενους. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 3-3. Οι Ακρίτες έκαναν λάθος και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 7-7. Με έναν πόνο διαφορά πήγε στους πάγκους η Ορεστιάδα για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Ο Ντόκιτς με επίθεση στην πίσω ζώνη μείωσε σε 13-15, όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το +3 στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 16-17, όμως ο Gustavsson με επίθεση έδωσε και πάλι αέρα τριών πόντων στην Ορεστιάδα (16-19).

Ο Ντόκιτς μείωσε σε 21-22 και στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα με κόντρα επίθεση (22-22). Ο Σέρβος διαγώνιος με άσο έδωσε το προβάδισμα στον Φοίνικα και ο Λάππας με επίθεση έκανε στο 24-22. Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο (25-23) και το "Πειρατικό" έφερε το ματς στα ίσα, 1-1 σετ.

3ο σετ

Οι φιλοξενούμενοι όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, έτσι και στο τρίτο ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Παπαδόπουλο όμως να κάνει το 1-1. Ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 5-3 και μετά από λάθος των Συριανών η Ορεστιάδα ισοφάρισε σε 7-7.

Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 8-7 και ο Φοίνικας πήγε για πρώτη φορά προηγούμενος στο σκορ σε τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 15-12 και μετά το λάθος των παικτών της Ορεστιάδας ο Φοίνικας ξέφυγε με τέσσερις πόντους διαφορά (16-12). Σε επίθεση του Ντόκιτς η μπάλα βρήκε την αντένα και η Ορεστιάδα μείωσε σε 17-16. Ο Ντοκιτς μετά από φάση διαρκείας έκανε το 20-17 και στη συνέχεια ο Πάρις ο οποίος πήρε αρκετούς πόντους στο ματς έκανε το 21-17. Ο Ιταλός πασαδόρος με άσο έκανε το 23-17 και ο Παπαδόπουλος με μπλοκ έφερε το Φοίνικα κοντά στο 2-1 (24-18). Ο Ντόκιτς σταμάτησε στα ίσα τον Milic διαμορφώνοντας το 25-19 και ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1.

4ο σετ

Το σετ ξεκίνησε με δύο κόκκινες κάρτες με τον Ντόκιτς και τον Ριζόπουλο να τις μοιράζονται. Ο Φέργκιουσον έκανε το 4-3 και μετά την άουτ επίθεση του Ριζόπουλου το σκορ έγινε 6-4. Ο Παπαδόπουλος τελείωσε ωραία μία δύσκολο φάση για το 8-4 και ο Ντόκιτς που ξέρει να τελειώνει όλες τις φάσεις έκανε το 10-6. Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-6 και ο Πάρις με άσο έδωσε ακόμη αέρα επτά πόντων στον Φοίνικα (13-6).

Άουτ πέρασε η επίθεση του Gustavsson 17-10. Ο Χαραλαμπίδης με άσο έκανε το 20-10 και με τον ίδιο τρόπο το σκορ έγινε 21-10. Ο Ντόκιτς έχοντας την ψυχολογία με μπλοκ έκανε το 22-10 και ο Φέργκιουσον με μπλοκ έδωσε τη νίκη στον Φοίνικα με 3-1 κάνοντας το τέταρτο σετ το 25-12.

Φοίνικας Σύρου - Ορεστιάδα 3-1

Τα σετ: (22-25, 25-23, 25-19, 25-12) σε 106΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (8/13 επ, 1 άσσος), Πάρις 10 (5/6 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (9/24 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ -47% άριστες), Ντόκιτς 26 (18/45 ρπ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (10/26 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ -61% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ 31% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Λάππας 1 (μπλοκ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουΐλα 2 (2/4 επ), Γκούσταφσον 17 (13/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίλιτς 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (10/34 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 35% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ, 63% υπ - 53% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 48% υπ 28% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Πεντίδης.

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.