Η ομάδα της Σύρου κοίταξε στα μάτια τους Ερυθρόλευκους, όμως ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 κι έκανε το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης

Έδειξε ότι… μπορεί

Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε δεύτερη ήττα μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα, καθώς ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 μετά το 3-1 στο Ρέντη. Βέβαια οι Συριανοί ήταν πολύ καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο ματς που έληξε σε λιγότερο από μία ώρα, κοιτάζοντας στα… μάτια τους Πρωταθλητές και δείχνοντας πως δεν θα είναι εύκολη… λεία. Ταυτόχρονα έστειλε κι ένα… μήνυμα στους αντιπάλους τους πως είναι έτοιμοι για το Final Four του κυπέλλου που αν προκριθούν και οι δύο θα βρεθούν και πάλι αντίπαλοι στον τελικό. Το «Πειρατικό» το οποίο θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι από το παιχνίδι, ακόμη και τη νίκη, στις κρίσιμες φάσεις οι αθλητές του δεν κατάφεραν να πάρουν τους απαιτούμενους πόντους. Το ματς στο πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι αφού τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 27-29. Στο πρώτο σετ μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν τον Ραφαήλ Κουμεντάκη όταν το σκορ ήταν 5-6 υπέρ του Φοίνικα. Τη θέση του τραυματία πήρε ο Κώστας Χριστοφιδέλης ο οποίος ήταν και ο παίκτης κλειδί στη νίκη του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν επηρεασμένοι από τον τρόπο που έχασαν το πρώτο με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φτάσεις εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο οι αθλητές του Ράτκο Παβλίσεβιτς μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την… ανατροπή. Η καλή απόδοση όλων των παικτών του Φοίνικα είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση του σκορ σε 1-2. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ (8-4 και 21-15)  και να πάρει το σετ και το παιχνίδι.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Το ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι διαφορετικό σήμερα. Η Σύρος έπαιξε καλύτερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών μου. Είμαι χαρούμενος για τον Χριστοφιδέλη για το πως έπαιξε και βοήθησε την ομάδα σήμερα. Όλη η αντίδραση των παικτών, με δυο απουσίες, ήταν πολύ σημαντική, αντέδρασαν σωστά και πίστεψαν στη νίκη στις κρίσιμες στιγμές του ματς».
Ο Ανδρέας Ανδρεάδης ανέφερε από την πλευρά του: «Σίγουρα περιμέναμε τη Σύρο, πιο δυνατή από το πρώτο παιχνίδι. Μας αιφνιδίασε στο πρώτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός έχει μέταλλο, έχει ψυχή, γύρισε το σετ, το κατέκτησε, έπαιξε καλά στη συνέχεια και πήρε τη νίκη. Χαλαρώσαμε λίγο στο τρίτο σετ αλλά στο τέταρτο σετ δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης, όπως φάνηκε και από τη διαφορά και πήραμε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχει βάθος πάγκου, μπορεί οποιοσδήποτε παίκτης να παίξει στην βασική εξάδα, το δείξαμε αυτό σήμερα και στόχος μας τώρα είναι ο ημιτελικός με τον ΠΑΟΚ, την Παρασκευή».

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, κάναμε αυτό που έπρεπε στο ξεκίνημα αλλά στους πόντους που έκριναν το 1ο σετ κάναμε λάθη. Περίμενα περισσότερα στο 2ο σετ. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο αλλά δεν τα καταφέραμε. Ακόμα δεν κρίθηκε τίποτα. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο κύπελλο και μετά θα έχουμε το χρόνο να αξιοποιήσουμε την έδρα μας».

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) σε 116΄

Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 29-27
2ο σετ: 8-2, 16-09, 21-12, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-15, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 13π. (8/13επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 23 (19/38επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ραουβέρντινκ 12 (9/19επ., 3 μπλοκ, 46%επ., 29%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 58%υπ., 35%αρ.), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνης, Σμαραγδής, Χριστοφιδέλης 9 (7/16επ., 2 άσσοι, 100%υπ., 62%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11π. (4/12επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (7/14, 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 30%αρ.) / Βελούδης (λ. – 52%υπ., 42%αρ.), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 6 (6/10επ.).

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικας Σύρου προήλθαν: 3 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κηφισιά κι έκανε το 2-0

Η Κηφισιά έκανε την τίμια προσπάθεια της να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ αλλά είχαν... γνώση οι φύλακες στο «Παλατάκι». Με τον Μαουγκουτούτια και τον Τακουρίδη να αγγίζουν το τέλειο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά και έκανε το 2-0 στη σειρά των νικών. Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις 3 νίκες.

Η Κηφισιά πάλεψε τα δύο πρώτα σετ, είχε σημαντικό προβάδισμα στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει τις απώλειες του στο ένα σετ και να πάρει την πολύτιμη νίκη που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους τελικούς. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για τη Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου στην έδρα της Κηφισιάς.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 12-6 και 17-12 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Τακουρίδη, Μουγκουτούτια αλλά και τον Θάνο Τερζή που μπήκε αλλαγή στο 6-12 του 3ου σετ και έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ είπε: «Το σκορ του πρώτου αγώνα δεν έδειξε την πραγματική εικόνα των δύο ομάδων. Ξέρουμε πως η Κηφισιά έχει δύσκολη ομάδα που εάν της δώσεις ευκαιρία μπορεί να την αρπάξει. Κρατάμε τη νίκη και το 2-0 στη σειρά. Το μυαλό μας είναι πλέον στο κύπελλο. Ήταν καλό για εμάς που είχαμε ένα τέτοιο παιχνίδι πριν τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό ώστε να ανεβάσουμε τους ρυθμούς μας».

O προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Σήμερα υπήρχε παιχνίδι και ήταν καλό. Χάσαμε μία ευκαιρία. Μικρύναμε τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ σε σχέση με τα προηγούμενα τρία παιχνίδια. Ήμασταν καλοί στο σερβίς. Χάσαμε το μυαλό μας στο 3ο σετ και εκεί πήρε ο ΠΑΟΚ το ψυχολογικό προβάδισμα και μας έκανε την ανατροπή. Έπρεπε να έχουμε καλύτερη υπομονή στο ξεκίνημα του 4ου σετ. Αν πηγαίναμε πιο μακριά θα κουβεντιάζαμε για ένα άλλο παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος και πρέπει να δώσουμε κάτι παραπάνω στο παιχνίδι ή στα παιχνίδια που θα γίνουν στην Αθήνα. Εμένα δεν με πειράζει που τα παιχνίδια θα είναι την επόμενη εβδομάδα. Είμαστε σε δύσκολη θέση γιατί θα πρέπει να μετακομίσουμε σε άλλο γήπεδο και θα πρέπει να το γνωρίσουμε. Πρέπει να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί, να παίξουμε ακόμη καλύτερα και αν μπορέσουμε να παρατείνουμε τη σειρά».

Αποτελέσματα ημιτελικής φάσης

(η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος ημιτελικός

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) (νίκες: 1-0)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) (νίκες: 1-0)

2ος ημιτελικός

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) (νίκες: 2-0)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) (νίκες: 2-0)

Το πρόγραμμα των αγώνων

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ Sports)

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π. Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των τρίτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου