Μία ήττα και μία ισοπαλία στα φιλικά με τον πρωταθλητή Ελλάδος το «Πειρατικό»

Καλή η εικόνα του Φοίνικα στα φιλικά με τον Ολυμπιακό

Μία ήττα και μία ισοπαλία για τον Φοίνικα Σύρου – ONEX στα φιλικά προετοιμασίας με τον πρωταθλητή Ελλάδος στον Πειραιά. Η ομάδα της Σύρου όπως είναι γνωστό ταξίδεψε στο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας ώστε να δώσει δύο φιλικά παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, ενόψει της επανέναρξη του πρωταθλήματος της Volley league. Το συγκρότημα του Ράτκο Παβλίσεβιτς παρά την ήττα στο πρώτο ματς είχε πάρα πολύ καλή εικόνα όπου και οι δύο τεχνικοί έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα. Οι δύο ομάδες έχοντας υψηλούς στόχους θέλουν να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό σ’ αυτό το δεύτερο κομμάτι του πρωταθλήματος ώστε να πετύχουν τους στόχους τους. Από εκεί και πέρα στο αγωνιστικό κομμάτι των δύο αγώνων, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ματς στις… λεπτομέρειες. Τα τρία από τα τέσσερα σετ που παίχθηκαν, κρίθηκαν σε κάποιες μικρές λεπτομέρειες και κυρίως στην εμπειρία των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας ήταν ανταγωνιστικός τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο και τέταρτο σετ. Μόνο στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε ρυθμό. Στο δεύτερο παιχνίδι υπήρχε απόλυτη ισορροπία καθώς το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2. Οι ομάδες είχαν από δύο δικά τους σετ καθώς ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο και το τρίτο και ο Φοίνικας το δεύτερο και το τέταρτο.

Μπαίνει στην τελική… ευθεία

Τώρα, μετά τα δύο φιλικά του Πειραιά στον Πειραιά ο Φοίνικας επέστρεψε στη βάση του και μετά την κοπή της πίτας την Κυριακή, μπαίνει στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας του ενόψει την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Το «Πειρατικό» μπαίνει σ’ αυτό το δεύτερο σκέλος του πρωταθλήματος με στόχο την καλυτέρευση της εικόνας τους αλλά και να διατηρηθεί… ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Είναι δεδομένο πως το φετινό πρωτάθλημα είναι πιο ανταγωνιστικό από τα προηγούμενα χρόνια, καθώς πλέον δεν είναι μόνο ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ, στο… κόλπο έχει μπει και ο Πανθηναϊκός με το συγκρότημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να δείχνει ικανό να μπει… σφήνα ανάμεσα σ’ αυτές τις δύο ομάδες. Ο Φοίνικας που θέλει να διατηρήσει τα… κεκτημένα θα παίξει απέναντι σ’ αυτές τις ομάδες, με μεγάλο στόχο να παραμείνει εντός τετράδας.