Το «Πειρατικό» επικράτησε με 0-3 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι για την φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδος

Εύκολα στους… Οκτώ ο Φοίνικας Σύρου – ONEX

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή σεζόν ο Φοίνικας Σύρου - Ο.Ν.Ε.Χ.. Η ομάδα της Σύρου έφτασε χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη με 0 – 3 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι.
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του… Πειρατικού, ο Πέπε Γκονζάλες ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης του κυπέλλου με 16 πόντους. Επίσης πολύ καλή απόδοση με 14 πόντους είχε και ο Ζίγκα Στερν. Από την αντίπερα όχθη ο Ηρακλής Παπαδόπουλος στάθηκε… όρθιος πετυχένοντας 14 πόντους, όμως δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν πόντο – πόντο, μέχρι ο Φοίνικας Σύρου να πατήσει το… γκάζι, καθώς το 7-8 έγινε 12-16 και 13-21. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ μετά το 16-25. Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς μπήκαν στο δεύτερο σετ από την αρχή δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Αρχικά ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-8, όμως μετά την πίεση του Παμβοχαϊκού το σκορ έγινε 13-16. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους από την γραμμή του σέρβις και το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια καθώς ολοκληρώθηκε με 18-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως και πάλι ο Φοίνικας δεν ήταν διατεθειμένος να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους και μετά το αρχικό 6-8, η ψαλίδα στο σκορ και πάλι άνοιξε με το «Πειρατικό» να κάνει το 17-25 και να παίρνει τη νίκη – πρόκριση με 0-3 σετ.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 18-25, 17-25) σε 75′

Διαιτητές: Ονόπας, Γεράνιος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25

Γ.Α.Σ. ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νεόφυτος): Γκιελ, Πέιν 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 14 (12/31 επ., 2 άσσοι), Κανέλλος 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Λάππας 3 (3/4 επ., 56% υπ. – 22% άριστες), Μέντες Ντε Σόουζα 3 (3/8 επ., 19% υπ. – 6% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 48% υπ. – 19% άριστες), Δρογκάρης, Κωτσάκης 6 (6/11 επ., 63% υπ. – 16% άριστες), Μάμαλης.
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ Ο.Ν.Ε.Χ. (Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 56% άριστες), Χριστόφας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Στερν 14 (10/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Καρασαββίδης (λ, 61% υπ. – 28% άριστες), Μήλης 1 (1 άσσος).

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Ο.Φ.Η. - Παναθηναϊκός A.O. 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - M.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-12, 25-17, 25-13)
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)