Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο σκορ ανέτρεψε με επική ανατροπή κάνοντας το 2-3 και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών

Πλήρωσε την… χαλάρωση ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού καθώς επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του κ. Ανδρεόπουλου μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί εύκολα με 2-0. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κι αρχικά μείωσε σε 2-1 στα σετ, καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των αντιπάλων του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με ανεβασμένη την ψυχολογία της δεν βρήκε αντίσταση και στο τέταρτο σετ και έφερε το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ κι ενώ όλοι περίμεναν πως θα γίνει ντέρμπι ο ΠΑΟΚ με πατημένο το… γκάζι έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης.

1ο σετ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός όπου χάρη στα μπλοκ του κατάφερε να πάρει μία διαφορά τεσσάρων πόντων 0-4. Ο Ράπτης πήρε την επίθεση και το πόντο διαμορφώνοντας το 2-5. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 3-7 και έφερε και πάλι τη διαφορά στο +4 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος σ’ αυτό το πρώτο σκέλος του αγώνα έδειξε να ελέγχει το σετ. Ο Εφραιμίδης πήρε το μπλοκ άουτ μείωσε σε 6-9 για το ΠΑΟΚ, όμως οι… πράσινοι έπαιξαν πρώτο χρόνο με τον Ρανγκέλ ια το 6-10. Ο Τσάτσιτς με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 7-11 και στη συνέχεια το μπλοκ του Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 7-12. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχουν ήδη πέντε μπλοκ (7-13) και έχουν αυξήσει τη διαφορά στο +6. Ο Παναθηναϊκός άλλωστε ήταν η κορυφαία ομάδα πάνω στον φιλέ καθώς είχε τα περισσότερα μπλοκ στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Από μπλοκ σε… μπλοκ ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά ο Πανταλέων έκανε το 9-16. Ο Ράπτης στην κόντρα επίθεση έκανε το 10-19. Ο Ρανγκέλ σταμάτησε τον Εφραιμίδη και το σκορ έγινε 11-20, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν διά… περιπάτου προς τη κατάκτηση του πρώτου σετ. Ο Τσάτσιτς έβγαλε την άμυνα και στη συνέχεια πήρε και την επίθεση κάνοντας το 12-22. Λάθος από τον Αρμενάκη και ο Πανναθηναϊκός έκανε το 14-25 και το 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Σειρά του Ανδρεόπουλου για μπλοκ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ 2-2. Ο Τάσος Γάτσης με πρώτο χρόνο έφερε το σετ στα ίσα 4-4. Ο Τσάτσιτς στη συνέχεια έκανε το 4-5. Λάθος από τον Ρανγκέλ από την γραμμή του σέρβις. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην προσπάθεια για πρώτο χρόνο του Χαλαραμπίδη 5-8. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ, όμως το σέρβις του Σωτηρίου δεν βρήκε στόχο για το 6-9. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 9-12. Ο Εφραιμίδης πήρε έναν δύσκολο πόντο έκανε το 12-13 φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση… αναπνοής. Ο Πανταλέων με μπλοκ έκανε το 12-16 , με τους πράσινους να πατούν… γκάζι και ξεφεύγουν με τέσσερις πόντους. Η ομάδα του κ. Ανδρεόπουλου αύξησε την πίεσή του τόσο πάνω στον φιλέ, όσο κι από τη γραμμή του σέρβις. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βγάλει σωστή υποδοχή και η διαφορά αυξήθηκε στο +6 για τον Παναθηναϊκό. Ο Πανταλέων με πρώτο χρόνο έκανε το 14-20. Νέος πρώτος χρόνος από τον Ρανγκέλ το 15-21. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 19-24. Με μπλοκ ολοκληρώθηκε και το δεύτερο σετ καθώς με τον τρόπο αυτόν διαμορφώθηκε το 19-25 και ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-2 στα σετ.

3ο σετ

Με διπλό μπλοκ σταμάτησε ο ΠΑΟΚ τον Ανδρεόπουλο για το 3-2, υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Δυνατά στο τρίτο σετ μπήκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ καθώς ο κ. Δεληκώστας είδε την ομάδα του να πάρει χάρη στα μπλοκ του μία διαφορά τέσσερις πόντους διαφορά 7-3. Ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ. Ο Ρανγκέλ σταμάτησε τον Εφραιμίδη για το 7-4. Μπλοκ άουτ για την ΠΑΟΚ και την προσπάθεια του Μπούτου 9-5. Ο Τσάτσιτς μετά από φάση διαρκείας μείωσε στους δύο τη διαφορά 9-7. Ο Μπούτος πήρε το μπλοκ άουτ διατηρώντας τη διαφορά στο +2 (11-9) για την ομάδα του. Ο Πανταλέων με μπλοκ έκανε το 11-10. Ο Γάτσης μετά την πολύ καλή υποδοχή του Σωτηρίου με πρώτο χρόνο έκανε το 12-10. Ο Ανδρεόπουλος στη πίσω ζώνη επίθεση το 13-11. Ο Τσάτσιτς στην κόντρα μπάλα για το 13-12. Ο Ραγκέλ με μπλοκ πάνω στον Μπούτο έφερε το σετ στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 13-13 και ο κ. Δεληκώστας κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τον Παναθηαϊκό να… επιστρέφει. Ο Ραγκέλ με πρώτο χρόνο στην κόντρα το 13-14. Άσσος από τον Παναθηναϊκό και το σέρβις του Ράπτη 15-16. Λάθος του Αδρεόπουλου καθώς η επίθεσή του κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου για το 17-16. Νέο λάθος από το Ράπτη και στο +2 η διαφορά για το ΠΑΟΚ, με τον Ανδρέα Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Λάθος από τον Πανταλέων 23-18 και ο ΠΑΟΚ κοντά στο να μειώσει στο σκορ στα σετ. Ο Πελεκούδας με μπλοκ έκανε το 24-22 και ο κ. Δεληκώστας κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε τη διαφορά των έξι πόντων να χάνετε. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Μπούτου 24-23. Ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο έκανε το 25-23 και μείωσε σε 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Ο Ράπτης μετά από φάση διαρκείας και επίθεση στην μικρή διαγώνιο το 0-1. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 4-4. Ο Γάτσης σταμάτησε τον Τσάτσιτς και η διαφορά στο +3 (7-4) για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρανγκέλ μείωσε σε 8-5. Ο Γάτσης με μπλοκ πάνω στον Τσάτσις έφερε τη διαφορά στο +5 (10-5). Ο Τσάτσις μείωσε σε 12-7, όμως ο ΠΑΟΚ κυριαρχεί στα δύο τελευταία σετ.  Ο Πανταλέων με μπλοκ μείωσε για τον Παναθηαϊκό σε 17-15. Ο Ράπτης με επίθεση στην κόντρα μείωσε σε 17-16. Ο Τσάτσιτς με μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα κάνοντας το 17-17. Ο Σωτηρίου από την πίσω ζώνη έκανε το 20-17. Ο Τσάτσιτς με άσσο έκανε το 20-19. Λάθος από το ίδιο στη συνέχεια 21-19. Ο Ρανγκέλ πήρε το μπλοκ άουτ 22-21. Ο Τσάτσιτς με μπλοκ έκανε το 23-23 και ο κ. Δεληκώστας κάλεσε τάιμ άουτ. Λάθος από το Παναθηναϊκό 24-23. Το σετ κρίθηκε με το νέο λάθος από πλευράς Παναθηναϊκού 25-23 και το ματς θα κριθεί στο τάι μπρέικ μετά το 2-2 στα σετ.

5ο σετ

Ο Μπούτος έκανε το 1-0. Άσσος από το Γάτση 3-0 για τον ΠΑΟΚ και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε τον Ράπτη 5-1. Ο Πανταλέων με μπλοκ μείωσε σε 5-2. Επαφή φιλέ από τον Εφραιμίδη 5-4. Ο Μπούτος πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-4. Ο Χαραμπίδης βγήκε  νικητής στην «μάχη» πάνω στον φιλέ και ο ΠΑΟΚ πάλι στο +3 τη διαφορά (7-4). Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Τσάτσιτς 8-4.  Μπλοκ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Πελεκούδα 11-4. Ο Σωτηρίου πήρε το  μπλοκ άουτ κι έκανε το 15-8 και το 3-2 σετ.