Ο Ιγκόρ Γιούρισιτς δήλωσε ευχαριστημένος για την πολύ καλή απόδοση των παικτών του, αλλά και την αντίδραση που έβγαλαν στο τρίτο σετ

«Είμαστε καλύτεροι σε σέρβις και μπλοκ»

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX, μετά από μία επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ, σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Βέβαια τα πρώτα σετ είχαν την υπογραφή του «Πειρατικού», όπως και τα πήρε πιο εύκολα από όσα δείχνει το 25-23. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Σύρου έδειξε χαρακτήρα και "μέταλλο" πρωταθλητή. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Φοίνικα, αλλά και την κακή ψυχολογία μετά τις δύο απανωτές κόκκινες κάρτες που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε την «ψαλίδα» του σκορ φτάνοντας τη διαφορά στο +7. Αν κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη, ο Φοίνικας με τον Ρούση στον αγωνιστικό χώρο ανέβασε στροφές και με επίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ και να το στείλει στους εξτρά πόντους. Εκεί οι Συριανοί έδειξαν την μεγάλη τους κλάση και έχοντας καθαρό μυαλό στο τέλος οι παίκτες του κ. Γιούρισιτς κατάφεραν να πάρουν ένα σετ το οποίο έμοιαζε χαμένο. Το «Πειρατικό» πλέον είναι έναν μόλις βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ταυτόχρονα έβγαλε με μεγάλη επιτυχία μία τριάδα αγώνων κόντρα σε Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό με μεγάλη επιτυχία.

Ο προπονητής του Α.Ο. Φοίνικα Σύρου Ιγκόρ Γιούρισιτς: «Ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και το μπλοκ. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το τρίτο σετ που κατάφεραν να το γυρίσουν. Νομίζω πως έγιναν πολλά λάθη από τους διαιτητές γι’ αυτό ήρθε και εκνευρισμός. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Φοίνικας μας πίεσε στο σερβίς που ήταν και αυτό που έκρινε τον αγώνα...».

Σε ερώτηση για την ένταση που δημιουργήθηκε: «Είναι απαραίτητο το VAR σε τέτοιους αγώνες. Είναι φυσιολογικό όταν υπάρχει ένα μεγάλο ντέρμπι να υπάρχουν διαμαρτυρίες και από τις 2 ομάδες. Χρειάζεται VAR σε τέτοιους αγώνες».

Φοίνικας Σύρου ONEX – Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: (25-23, 25-23, 27-25) σε 97'

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.