Ο Φοίνικας ONEX επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης

«Πειρατική» νίκη

• Πέμπτη, 8 Απριλίου, 2021 - 19:41

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι για τη δεύτερη θέση καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αθλητικού κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς Φοίνικας ONEX και Παναθηναϊκός είχαν από δύο σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Πρωτοψάλτη με μονό μπλοκ πάνω στον Ράπτη να δίνει τη νίκη στο «Πειρατικό» με 3-2 σετ. Βέβαια οι Συριανοί ήταν αυτοί που έβαλαν μετά δικά τους λάθη τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, αφού ιδιαίτερα στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2 και 8-3 στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός που έχει την εμπειρία εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη της ομάδας της Σύρου και ισοφάρισε σε 14-14 και έστειλε το σετ σε εξτρά πόντους.

Τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς, η οποία με τη νίκη της αυτή έκανε ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, αφού ξέφυγε με έξι πόντους (35 βαθμούς Φοίνικας Σύρου, 29 Παναθηναϊκός) από τους «Πράσινους».

Το ματς

1ο σετ

Το «Πειρατικό» μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 2-0 με τους Στερν και Ράιτς και ο διαγώνιος της ομάδας της Σύρου έκανε και το 3-1. Ο Μπράουν με πρώτο χρόνο το 4-2. Ο Μούχλιας με μπλοκ σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 5-5. Ο Ανδρεόπουλος ήρθε από την πίσω ζώνη κι έκανε το 7-7. Με πρώτο χρόνο Μπράουν έκανε το 8-7 για τον Φοίνικα ONEX και ο Ράιτς πήγε στην γραμμή του σέρβις. Ο Πρωτοψάλτης, με διπλή προσπάθεια, πήρε το μπλοκ άουτ κι διαμόρφωσε το 10-9. Ο Πρωτοψάλτης με άσσο έβαλε και πάλι τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 13-12. Με ωραίο πλασέ έπειτα από φάση διαρκείας ο Ράιτς έκανε το 14-12. Ο Στερν στην κόντρα το 15-12 και αυξάνει το σερί στο 4-0 καθώς το 11-12 έγινε 15-12. Λάθος από τον Μούχλια, δεν πέρασε η μπάλα το φιλέ 17-13 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μένει πίσω με 4 πόντους. Άσσος από τον Παπαγγελόπουλος 18-13. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Ράπτη 19-13 και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Παναθηναϊκού. Με πρώτο χρόνο στην κόντρα ο Μπράουν το 20-13, με τους Συριανούς να έχουν το πόδι πατημένο στο γκάζι. Άσσος από τον Παπαγγελόπουλος 21-13. Το «Πειρατικό» τρέχει ένα σερί 10-1, καθώς έχει αυξήσει την πίεση σε φιλέ, αλλά και σέρβις. Τρίτος άσσος για τον Παπαγγελόπουλο 22-13. Ο Πρωτοψάλτης ήρθε πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων για το 23-14. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ μειώνοντας σε 23-15. Σετ μπλοκ για τους Συριανούς μετά τον πόντο του Στερν 24-15. Άσσος από τον Ράπτη 24-17. Ο Κωστόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-17 και ο Φοίνικας ONEX άνοιξε το σκορ σετ κάνοντας το 1-0.

2ο σετ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ καθώς προηγήθηκαν με 0-2 έπειτα και το μπλοκ του Πελεκούδα. Ο Ράντκε, με ωραία επίθεση, έκανε το 2-2. Ο Μπράουν, με πρώτο χρόνο, ισοφάρισε σε 3-3. Ο Ρανγκέλ, με μία γρήγορη επίθεση, έκανε το 5-6 για την ομάδα του. Ο Στερν ισοφάρισε για τους Συριανούς σε 6-6. Ο Πρωτοψάτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-8, σε ένα μέχρι στιγμής ισορροπημένο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Πελεκούδας στην κόντρα το 9-11 και οι φιλοξενούμενοι στο +2. Ο Μπράουν, με πρώτο χρόνο, μείωσε σε 10-11. Ο Ράντκε, με μπλοκ πάνω στο Ράπτη, έκανε το 12-11 και οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο Ράπτης, στην κόντρα μετά το λάθος των Συριανών, το 15-17 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ράιτς μείωσε σε 16-17. Ο Ράπτης στην κόντρα πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 17-21 και οι φιλοξενούμενοι πολύ κοντά στην ισοφάριση. Νέο μπλοκ από τον Πελεκούδα πάνω στον Στερν 17-22. Φιλέ από τους παίκτες του Παναθηναϊκού 18-23. Ο Μπράουν με μπλοκ σταμάτησε τον Ανδρεόπουλο 19-23. Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έκανε το 21-25 και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1.

3ο σετ

Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 3-4 για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ράπτης στη συνέχεια με άσσο έκανε το 3-5. Ο Στερν μείωσε σε 4-5. Ο Μπράουν, με μπλοκ πάνω στον Ρανγκέλ, το 6-6. Μπλοκ του Γιάκοπσεν πάνω στον Στερν 6-8. Ο Πρωτοψάλτης με πλασέ το 8-8. Ο Ράιτς το 9-9, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη για την κατάκτησή του πόντου. Με δυνατή επίθεση ο Πελεκούδας το 9-10. Ο Ράπτης με επίθεση στην κόντρα το 9-11. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-11. Μετά από φάση διαρκείας ο Στερν ισοφάρισε σε 12-12. Ο Ανδρεόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-14. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα μετά το σέρβις του Ράπτη 13-15. Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει έχασε ο Φοίνικας με τον Στερν και το σκορ έγινε 14-16 και στη συνέχεια ο Ανδρεόπουλος με άσσο έκανε το 14-17. Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου είδε τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με τρεις πόντους σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο και κάλεσε τάιμ άουτ. Άουτ η επίθεση του Ράιτς το 15-18. Ο Ράπτης πήρε τον πόντο και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το 16-20. Ο Μούχλιας σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη για το 16-21 και στο +5 οι φιλοξενούμενοι. Νέο μπλοκ του Ράπτη στον Πρωτοψάλτη το 16-22. Νέο λάθος από τους γηπεδούχους με τον Μπράουν 16-23. Με χαμένο σερβίς του Φοίνικα ο Παναθηναϊκός έκανε το 18-25 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 1-2.

4ο σετ

Με τον πρώτο χρόνο του Μπράουν ο Φοίνικας άνοιξε το σκορ στο τέταρτο σετ 1-0. Λάθος από τον Γιάκοπσεν 3-0 οι Συριανοί. Ο Ράντκε τελείωσε τη φάση για τον Φοίνικα ONEX 4-2. Λάθος από τον Πρωτοψάλτη 5-5. Άσσος από τον Πρωταψάλτη και το «Πειρατικό» και πάλι στο +2 (7-5). Ο Στερν με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο το 10-8. Κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες δέχθηκε ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου 13-11. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 15-12. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 17-13 και οι γηπεδούχοι έχουν διαφορά τεσσάρων πόντων, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Άσσος από τον Παπαγγελόπουλος 18-13. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Ράπτη 21-15. Ο Πανταλέων έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις και ο Φοίνικας έκανε το 25-18 και ισοφάρισε σε 2-2 στα σετ και το ματς θα κριθεί στο τάι μπρέικ.

5ο σετ

Ο Ανδρεόπουλος με πλασέ το 0-1. Ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 1-1. Ο Μπράουν μετά από φάση διαρκείας και δύσκολες άμυνες το 2-1. Ο Ράιτς με μπλοκ έκανε το 3-1 για τους Συριανούς. Τάιμ άουτ από τον προπονητή του Παναθηναϊκού μετά την χαμένη επίθεση από τον Ράπτη και το 4-1 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Στερν τελείωσε τη φάση κάνοντας το 7-2 και οι γηπεδούχοι αποκτούν μία σημαντική διαφορά. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 8-4. Μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη από τον Γιάκοπσεν 8-5. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Ανδρεόπουλου 9-5. Νέο μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη από τον Πελεκούδα 9-7 και τάιμ άουτ από τον Γιούρισιτς, καθώς είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο σκορ. Λάθος από τον Πρωτοψάλτη καθώς έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου 10-9. Ο Παπαγγελόπουλος έδωσε τη λύση για το 11-9. Λάθος από τον Στερν και το παιχνίδι στα ίσα 11-11. Άσσος από τον Μούχλια 11-12. Λάθος από τον Ράπτη 13-12. Ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε σε 13-13. Ο Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 14-14 για τον Παναθηναϊκό.  Ο Ράντκε σε μία χαμένη φάση πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-14. Ο Πρωτοψάλτης με μονό μπλοκ πάνω στον Ράπτη έκανε το 17-15 και ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.