Η ομάδα του κ. Μπερτίνι επικράτησε της Κηφισιάς με 3-0 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του League Cup

Καλή εμφάνιση και πρόκριση για τον Φοίνικα ONEX

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του League Cup εξασφάλισε ο Φοίνικας ONEX, έπειτα από τη νίκη του στο κλειστό του αθλητικού κέντρου του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης, με 3-0 επί της Κηφισιάς. Στο πρώτο ματς το «Πειρατικό» είχε επικρατήσει στο Ζηρίνειο με 2-3.

Από την πλευρά της η ομάδα της Κηφισιάς έφερε αντίσταση μόνο στα δύο πρώτα σετ, όμως η υποδοχή της δεν ήταν αυτή που έπρεπε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκουν εξτρά επιθέσεις. Από την Κηφισιά δεν αγωνίσθηκαν οι Κοντοστάθης, Παπαδόπουλος και Κωστόπουλος.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερη διάθεση και με μοναδικό στόχο τη νίκη. Ταυτόχρονα, δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να δώσουν την ευκαιρία στους παίκτες της Κηφισιάς να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη. Βέβαια η Κηφισιά από την πλευρά της ήθελε να παλέψει με όσες δυνάμεις διέθετε, ώστε να μπει και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο για ένα μεγάλο διάστημα του πρώτου σετ, με τον Φοίνικα, έπειτα την άσχημη επίθεση του Γερμανού διαγώνιου της Κηφισιάς, να κάνει το 22-20. Το 24-20 έγινε με επίθεση του Μιχάλοβιτς και ο ίδιος παίκτης σε κόντρα επίθεση έκανε το 25-22 και το 1-0 για τους Συριανούς.

Το «Πειρατικό» με ανεβασμένη ψυχολογία πλέον μπήκε με φόρα στο δεύτερο σετ, όπου και προηγήθηκε με 5-1 στο σκορ. Η Κηφισιά στη συνέχεια αντέδρασε και με έξυπνο πόντο του Ντε Βάιερ αλλά και διπλό μπλοκ του Ολλανδού πασαδόρου, με τον Λινάρδο έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 9-8. Στη συνέχεια ο Τζούριτς στο φιλέ νίκησε τον Κωστάκη και το σκορ έγινε 11-8. Στη συνέχεια ο Στερν με ωραία επίθεση διαμόρφωσε το 13-9, με τους φιλοξενούμενους όμως να μειώνουν το σκορ έπειτα τον πόντο του Μίχαλη. Οι γηπεδούχοι μετά το 18-15 από τον άσσο του Καπετανίδη "πάτησαν γκάζι" και με το μπλοκ του Κόστα έκαναν το 24-19 ο Μιχάλοβιτς με τον πόντο που πήρε διαμόρφωσε το 25-20 και το 2-0 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 8-8, με τους γηπεδούχους να κάνουν στη συνέχεια ένα σερί 4-0, για το 12-8. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Φοίνικα ONEX και ιδιαίτερα πάνω στον φιλέ με τα μπλοκ των «πειρατών» πάνω στον Αμπράο και Μαρκς. Ο Φράγκος, μετά την κόντρα επίθεση, έκανε το 19-11 και η διαφορά πήγε στο +8. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν το έβαλαν κάτω προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 20-17, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις με το τελικό 25-19 να δίνει το σετ και τη νίκη στην ομάδα του κ. Μπερτίνι.

Το «Πειρατικό» έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο και πως σιγά – σιγά βρίσκει το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, εν όψει και της δύσκολης συνέχειας που έχει στο πρωτάθλημα της Volley league.

O προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς, Γιάννης Ορφανός, είπε: "Συγχαρητήρια στον Φοίνικα για τη δίκαιη πρόκριση του στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ. Ξέραμε ότι θα δεχόμασταν πίεση ειδικά με το σερβίς των γηπεδούχων. Πιστεύω ότι όλα κρίθηκαν στο πρώτο σετ, το οποίο θα μπορούσαμε να κατακτήσουμε αν δεν είχαμε κάνει τόσα λάθη ειδικά στην επίθεση. Θέλαμε να πάρουμε ένα σετ για να δημιουργήσουμε μία αμφιβολία στην ομάδα της Σύρου αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Πλέον κοιτάμε το πολύ σημαντικό παιχνίδι με τον Μίλωνα στο Ζηρίνειο για το πρωτάθλημα.

Ο ακραίος της Κηφισιάς Φροίξος Κωτσάκης είπε: "Ξέραμε τις δυσκολίες του αγώνα κόντρα στον Φοίνικα, όμως ήρθαμε στη Σύρο για να παλέψουμε για την πρόκριση. Δεχτήκαμε μεγάλη πίεση από το σερβίς κάτι που έκρινε και τον τελικό νικητή του αγώνα. Η Κηφισιά παιχνίδι με παιχνίδι βγάζει καλά στοιχεία στο παιχνίδι της. Δεν τα παρατάμε σε κανένα σημείο, το side out είναι σε καλό παιχνίδι και πλέον κοιτάμε τη συνέχεια στο πρωτάθλημα, όπου έχουμε κρίσιμα παιχνίδια και θέλουμε νίκες".

Φοίνικας ONEX – Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-19 σε 80΄

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-19

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης. Παρατηρητές: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 13π. (13/23επ.), Ιερεζουέλο 2 (2/3επ.), Κόστα 11 (6/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζιούριτς 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/16επ., 3 μπλοκ, 65%υπ., 29%αρ.), Στερν 8 (5/17, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Καρασαβίδης (λ.- 57%υπ., 36%αρ.), Παπαλεξίου 1 (1/2επ.), Καπετανίδης 1 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2 (1/3επ., 1 άσσος), Αμπράο 6 (6/14επ., 44%υπ., 22%αρ.), Κωτσάκης 15 (14/28επ., 1 άσσος, 43%υπ., 36%αρ.), Λινάρδος 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 4 (3/6επ., 1 άσσος), Μαρκς 16 (13/32επ., 3 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 44%υπ., 22%αρ.), Ρούσσης, Παλαιολόγος.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 6 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 2 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων.