Ο Φοίνικας Σύρου ONEΧ γνώρισε την ήττα στον τελικό του κυπέλλου με 0-3 από την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Κυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX δεν άντεξε την πίεση του κυπέλλου και ηττήθηκε στον τελικό από τον ΠΑΟΚ με 0-3. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το τέταρτο κύπελλο στην ιστορία της, καθώς ήταν το καλύτερο συγκρότημα αυτό το διήμερο. Ο Φοίνικας δεν μπήκε καθόλου καλά στο final four, καθώς δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Πήγασου Πολίχνης στον ημιτελικό και στον τελικό ήταν αργός, ασύνδετος και δεν είχε σωστές αλληλοκαλύψεις. Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα του κ. Καλμαζίδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ. Το «Πειρατικό», με κάποια ξεσπάσματα, προσπάθησε να μείνει μέσα στο σετ, όπου στο τέλος δεν μπόρεσε να το διεκδικήσει. Το δεύτερο ήταν και το σετ που ουσιαστικά έκρινε και τον τελικό, αφού ο Φοίνικας, αν και μπήκε αποφασισμένος, δεν κατάφερε και πάλι να το κατακτήσει, αφού στις λεπτομέρειες το έχασε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 0-2. Το τρίτο σετ ουσιαστικά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο δικέφαλος του βορρά από την αρχή πήρε μία μεγάλη διαφορά, την κράτησε μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους που βρίσκονταν στο κλειστό της Γλυφάδας. Από τον ΠΑΟΚ κορυφαίος ήταν ο Αρτούρ Ούντρις, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 21/31 επιθέσεις, όμως ο Κουμεντάκης «έκλεψε» τον τίτλο του MVP (12 πόντους με 5 άσσους).

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, Γιόσκο Μιλένκοσκι, μετά το τέλος του τελικού είπε«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Έπαιξε καλύτερα από εμάς και δίκαια νίκησε. Είχαμε ευκαιρίες στο δεύτερο σετ να ισοφαρίσουμε αλλά το φινάλε μας βρήκε να το χάνουμε με 33-31. Η ψυχολογία μας μετά έπεσε, αρχίσαμε άσχημα στο τρίτο σετ και κυνηγούσαμε στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ σέρβιρε πολύ καλά σήμερα, δυσκολευτήκαμε στην υποδοχή και δεν μπορούσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας στην επίθεση».
Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, Ανδρέας Φράγκος, δήλωσε: «Γενικά όταν λένε ότι είμαστε η πιο φορμαρισμένη ομάδα ή το φαβορί το θεωρώ λάθος. Έχουμε έρθει από μια δύσκολη περίοδο που δεν ξεκινήσαμε καλά απ' την αρχή της χρονιάς, επανήλθαμε κάναμε έναν εξαιρετικό δεύτερο γύρο παρ' όλα αυτά δεν σημαίνει τίποτα όταν παίζεις έναν ημιτελικό και έναν τελικό, είναι δυο παιχνίδια τα οποία αν χάσεις είσαι εκτός. Ένας τελικός είναι μάθημα παίζεις στο μεγαλύτερο επίπεδο, πρέπει να διαχειριστείς καταστάσεις, ουσιαστικά το σημερινό παιχνίδι κρίθηκε σε μικρά αποτελέσματα, θα δούμε τι έφταιξε ώστε να τα διορθώσουμε. Δείξαμε δυνατό πρόσωπο κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι πολύ καλά οργανωμένος στον μπλοκ και την άμυνα, μας πίεσε προσπαθήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι δεν τα καταφέραμε και αξίζουν συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. «Κρίθηκαν τα πάντα στο δεύτερο σετ, ένα απ' τα βασικά στοιχεία που χάσαμε ήταν τα πολλά λάθη που κάναμε κυρίως στο σέρβις, παίξαμε κόντρα σε μια πολύ έμπειρη ομάδα, είχε ικανότητα, διάρκεια και μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στον ΠΑΟΚ».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, Πίτερ Μιχάλοβιτς, είπε: «Θα ήθελα να συγχαρώ τον ΠΑΟΚ, έπαιξε καλά σήμερα. Μας πίεσαν στο πρώτο σετ προσπαθήσαμε να βρούμε λύση και να απαντήσουμε αλλά δεν έγινε αυτό. Στο δεύτερο σετ τους πιέσαμε, πήραμε προβάδισμα αλλά στο φινάλε του σετ κάποια τακτικά λάθη μας κόστισαν και δεν ισοφαρίσαμε. Πιστεύω ότι αν είχαμε πάρει το σετ θα ήμασταν πιο δυνατοί πνευματικά στο τρίτο. Το είδατε εξάλλου ότι δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά επιστρέψαμε και παλέψαμε. Οπότε θεωρώ ότι η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν καταλυτική για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Συνεχίζουμε. Είμαστε μέσα στο πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ, θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική».

1ο σετ

Ο ΠΑΟΚ, με μπλοκ του Μπαρν, άνοιξε το σκορ 0-1. Ο Κουμεντάκης με άσσο έκανε το 0-3, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μπαίνουν ιδανικά στον τελικό του κυπέλλου. Ο Μπαρν νίκησε το τριπλό μπλοκ του Φοίνικα κι έκανε το 1-4. Ο κ. Μιλεκόνσκι κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την ομάδα του ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 5 πόντους 1-6. Ο Μιχάλοβιτς, με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο, πήρε τον πόντο νικώντας για πρώτη φορά το μπλοκ του ΠΑΟΚ. Ο Γουόλς, με επίθεση στην ευθεία, έκανε το 4-10. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 5-10. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-11. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Κουμεντάκη και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-11. Ο Στερν, με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη, έκανε το 8-11 και ο κ. Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς ο Φοίνικας σιγά – σιγά μειώνει το σκορ. Ο Κόστα με άσσο έκανε το 11-12 και το «Πειρατικό» επιστρέφει στο ματς. Ο Ούντρις νίκησε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα κι έκανε το 11-13. Η ομάδα της Σύρου, μετά από διαδοχικά μπλοκ, ανάγκασε τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε κακή επίθεση με τη μπάλα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου και να ισοφαρίζει σε 13-13. Ο Τζούριτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-14. Ο Μπράουν σταμάτησε τον Ιερεζουέλο για το 14-16. Ο Ούντρις, μετά από φάση διαρκείας και επίθεση στην ευθεία, έκανε το 14-17. Ο κ. Μιλεκόνσκι κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την ομάδα του να μένει και πάλι πίσω στο σκορ. Ο Μπράουν με άσσο έκανε το 15-19, καθώς ο Καρασσαβίδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Άσχημη επίθεση από τον Μιχάλοβιτς 16-21. Ο Φράγκος μείωσε σε 17-21. Ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκανε το 17-22. Ο Ούντρις με επίθεση στην πίσω ζώνη το 18-23. Ο Πετρέας με άσσο έκανε το 18-25 και ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι κάνοντας το 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Ο Φράγκος με άσσο άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ 1-0. Νέος άσσος για τους Συριανούς με τον Φράγκο 2-0. Δυνατά στο σετ μπήκε το «Πειρατικό» με τον Κόστα να κάνει το 4-0 και ο κ. Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κόστα με επίθεση στην κόντρα έκανε το 5-0. Ο Ούντρις σταμάτησε το σερί του Φοίνικα 1-5. Ο Φράγκος έκανε το 7-1 με επίθεση πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων. Ο Τζούριτς, με πρώτο χρόνο, έκανε το 9-3. Ο Μπαρνς μείωσε σε 9-4 μετά από ένα έξυπνο πλασέ. Ο Μιχάλοβιτς, μετά από φάση διαρκείας, έκανε το 12-8. Στο φιλέ σταμάτησε το σέρβις του Φράγκου 12-9. Μπλοκ πάνω στον Στερν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-11 με τον τεχνικό της ομάδας της Σύρου να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κουμεντάκης με άσσο ισοφάρισε σε 12-12. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-12. Ο Τζούριτς σταμάτησε τον Μπαρνς για το 14-12. Ο Πετρέας, με γρήγορο πρώτο χρόνο, μείωσε σε 14-13. Ο Τζούριτς, με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη, έκανε το 15-14. Ο ΠΑΟΚ περνά μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Μπαρνς 15-16. Ο Στερν ισοφάρισε σε 16-16. Ο Κουμεντάκης μετά το πολύ καλό σέρβις του Μπαρνς έκανε το 16-18 και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με δύο πόντους. Ο Τζούριτς με μπλοκ μείωσε σε 17-18. Ο Κόστα με πρώτο χρόνο έκανε το 18-19. Ο Μιχάλοβιτς, με έξυπνο πλασέ μετά το πολύ καλό σέρβις του Ιερεζουέλο, το 19-19. Ο Ούντρις έκανε το 20-19 και μέχρι στιγμής είναι πρώτος σκόρερ στο παιχνίδι με 15 συνολικά πόντους που έχει πάρει. Ο Πετρέας με πλασέ έκανε το 19-21, με τον Φοίνικα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Ο Φράγκος μείωσε σε 20-21. Ο Μιχάλοβιτς με μπλοκ ισοφάρισε σε 21-21. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 22-23. Ο Τζούριτς σταμάτησε τον Μπαρνς για το 23-23. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 24-24. Κακό σέρβις από τον ΜΙχάλοβιτς 24-25. Άσσος με τον Στερν 26-25. Ο Ιερεζουέλο έκανε το 27-26 και στη συνέχεια ο Μπράουν ισοφάρισε σε 27-27. Ο Ιερεζουέλο πήρε το μπλοκ άουτ για το 28-28. Ο Κόστα στην κόντρα το 30-29. Πολλαπλές ευκαιρίες έχασε ο Φοίνικας για το 1-1 και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 30-30. Άσσος με τον Κουμεντάκη το 30-31. Ο Ούντρις το 31-32. Ο Στερν έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου και το σκορ έγινε 31-33 και ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2 στα σετ.

3ο σετ

Ο Κουμεντάκης με άσσο έκανε το 0-2. Ο Ιερεζουέλο βρήκε φιλέ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ψυχολογία κι έκανε το 0-4. Άσσος από τον Κουμεντάκη 0-5.  Άσσος από τον Πετρέα 2-7. Ο Μπράουν με μονό μπλοκ πάνω στον Κόστα έκανε το 3-9. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-9. Ο κ. Μιλεκόνσκι κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε τον ΠΑΟΚ να κάνει το 4-11 να ξεφεύγει με 7 πόντους και να μην μπορούν οι παίκτες να αντιδράσουν. Στο φιλέ το σέρβις του Μπαρνς 5-12. Ο Μιχάλοβιτς νίκησε το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ για το 6-12. Ο Κουμεντάκης πήρε τον πόντο για το 6-13. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-14. Ο Φράγκος με νέο πόντο μείωσε σε 12-15. Κακό σέρβις από τον Κόστα 14-18. Ο Ούντρις πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-20. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 17-20. Ο Μπαρνς έφερε τον ΠΑΟΚ ακόμη πιο κοντά στο κύπελλο κάνοντας το 17-22. Ο Ούντρις μετά από φάση διαρκείας έκανε το 19-24. Ο Πετρέας με σέρβις έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα και ο Ούντρις σαν σε προπόνηση έκανε το 19-25 και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος για τέταρτη φορά στην ιστορία του.

Φοίνικας Σύρου ONEX -ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 18-25, 31-33, 19-25 σε 94'

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 14-16, 16-21, 18-25

2o σετ: 8-2, 15-16, 19-21, 31-33

3ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 19-25

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητές: Ράπτης, Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης, Τόλιος, Γεωργιάδης,

Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Εμμανοηλίδη.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 2 (2/4 επ.), Κόστα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/19 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 19% άριστες), Στερν 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 10% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος (17% υπ. - 0% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/7 επ., 3 άσσοι), Γουόλς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (6/14 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Μπαρνς 13 (10/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Ούντρις 23 (21/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.