Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ηττήθηκε με 3-2 από τον Ολυμπιακό στο ματς της χρονιάς

Κέρδος η εμφάνιση

• Σάββατο, 14 Ιανουαρίου, 2023 - 22:08
  • /   Eνημέρωση: 15 Ιαν. 2023 - 23:00

Την ήττα με 2-3 γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου ONEX στο κλειστό του αθλητικού κέντρου από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ακόμη ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων κρίθηκε στις λεπτομέρειες, σε έναν αγώνα διαφήμιση για το άθλημα.
Το συγκρότημα του Αλεξάνταρ Σένισιτς έδειξε πως σιγά – σιγά βρίσκει την χαμένη του αυτοπεποίθηση, στέλνοντας κι ένα μήνυμα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό από την αρχή μέχρι το τέλος του, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο Φοίνικας Σύρου ONEX πραγματοποίησε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και κοίταξε στα μάτια τους «πειραιώτες». Οι δύο ομάδες μέσα στις επόμενες ημέρες θα αναμετρηθούν ακόμη δύο φορές για το League Cup «Νίκος Σαμαράς»
Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Σύρου είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλοβιτς, ο οποίος σημείωσε συνολικά 27 πόντους και έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του. Εξαιρετική ήταν και η υποδοχή των Συριανών, αλλά και το μπλοκ τους, που κατάφερε να σταματήσει 15 φορές του Πειραιώτες.

Το φιλμ του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με +4 (2-6) έπειτα και τον άσσο του Ντράγκαν Σάβιτσα. Αρχικά ο Φοίνικας Σύρου ONEX προηγήθηκε με 2-1, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-5 και άνοιξαν νωρίς – νωρίς τη διαφορά. Ο Μιχάλοβιτς νίκησε το διπλό μπλοκ των ερυθρολεύκων και πήρε τον πόντο μειώνοντας σε 4-8. Πρώτος χρόνος από τον Παγιέν έπειτα την πολύ καλή συνεργασία με τον Σάβιτσα 5-10. Ο Φοίνικας Σύρου ONEX προσπάθησε να βρει αντίδραση και αρχικά μείωσε με τον Χαραλαμπίδη με 6-11. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 8-13 για τους Συριανούς, ενώ είχε προηγηθεί ο άσσος από τον Παγιέν.
Σειρά για τον Φρομ να πάρει άσσο και να κάνει το 9-13. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 10-13 και το «πειρατικό» έτρεξε σερί 3-0, κι ανάγκασε τον Ιταλό τεχνικό των ερυθρολεύκων να καλέσει τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Κουμεντάκι 12-18 και στη συνέχεια ο ΚλίκεμπεργΚ  έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο 12-19. Ο Χιντάλκο έκανε το 12-20 και οι φιλοξενούμενοι κοντά στο 0-1. Ο Παπαλεξίου με μπλοκ έκανε το 15-22. Ο Κλίκεμπεργκ δέχθηκε μπλοκ και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το πρώτο σετ σχετικά εύκολα με 16-25.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Μιχάλοβιτς στο σέρβις, όμως τον Ολυμπιακό να παίρνει γρήγορα την αλλαγή 0-1. Ο Φρομ απάντησε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Κλίκεμπεργκ πήρε το μπλοκ άουτ ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το σετ στο πρώτο του κομμάτι ήταν ανταγωνιστικό με τις ομάδες να βρίσκουν άμεσα απαντήσεις στους πόντους που κέρδιζε ο αντίπαλος σύλλογος. Ο Μιχάλοβιτς μετά από φάση διαρκείας πήρε έναν πόντο περισσότερο ψυχολογίας και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα Σύρου ONEX 5-4. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα από την επίθεση του Στερν 7-5 για τους Συριανούς. Μία πάρα πολύ ωραία επίθεση για την ομάδα της Σύρου με τον Ιερεζουέλο να βγάζει μία έξυπνη πάσα στον Μιχάλοβιτς και ο δεύτερος έκανε το 12-9. Ο Παπαλεξίου σταμάτησε στα ίσια τον Λινάρδο και το «πειρατικό» απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων 15-11. Σαν σε προπόνηση ο Κλίκεμπεργκ το 16-11. Νέο λάθος από τον Ολυμπιακό και τον Παγιέν 19-13 για τους γηπεδούχους. Ο Φρομ σταμάτησε τον Στερν κι έκανε το 20-14, με τη διαφορά να παραμένει στους +6 σε ένα κρίσιμο σημείο. Ένα λάθος των γηπεδούχων ανάγκασε τον κ. Σένισιτς να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς είδε τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 20-16. Ο Κλίκεμπεργκ πέρασε με πλασέ έξυπνα ο Στερν δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα και το «πειρατικό» επανέφερε τη διαφορά στο +6 (22-16). Ο Μιχάλοβιτς στη μικρή διαγώνιο το 23-18.  Ο Παπαλεξίου με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 24-19. Ο Ιερεζουέλο με άσσο έβαλε τέλος στο δεύτερο σετ, με τους Συριανούς να βρίσκουν απαντήσεις στα δύσκολα σέρβις των ερυθρολεύκων κι έπειτα το 25-19 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).
Με τον πόντο του Μιχάλοβιτς ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα 1-0. Στη συνέχεια ο Παγιέν με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 1-1. Εντυπωσιακό μπλοκ από τον Ιερεζουέλο στον Χιντάλγκο 3-1. Ο Φρομ στην μεγάλη διαγώνιο το 8-6, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την καλή εικόνα του δευτέρου σετ. Ο Μιχάλοβιτς με άσσο έκανε το 10-7 για τους γηπεδούχους. ο Χιντάλγκο έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου κι έδωσε τον πόντο στον Φοίνικα για το 13-9. Ο Μιχάλιβιτς πήρε το μπλοκ πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-14 και διατήρησε τη διαφορά του +4 στο σκορ και ο κ. Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Μιχάλοβιτς για το 19-14. Ο Χιντάλγκο μείωσε σε 19-15 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με τον Ιερεζουέλο δέχθηκαν από μία κόκκινη κάρτα. 20-16. Στην κόντρα ο Κλίκεμπεργκ 21-16. Άσσος από τον Χαραλαμπίδη 22-16 και το «πειρατικό» κοντά στην ολική ανατροπή. Ο Ιερεζουέλο βρήκε τον τρόπο να πάρει έναν ακόμη πόντο για τους Συριανούς 23-16 και ο κ. Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τους αθλητές του να μην μπορούν να αποδώσουν όπως θα ήθελε. Ο Φοίνικας Σύρου ONEX μεταμορφωμένος από το δεύτερο σετ κι έπειτα, έδειξε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο. Ο Κουμεντάκη μείωσε στην κόντρα σε 23-19 και σειρά του κ. Σένισιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Άσσος από τον Παγιέν 23-20 και στη συνέχεια ο Μιχάλοβιτς ήρθε να δώσει τη λύση κάνοντας το 24-20. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 25-20 και το 2-1 στα σετ. Το «πειρατικό» επιστρέφει δυναμικά και εξασφαλίζει αρχικά έναν πόντο από το παιχνίδι.
Ο Τράβιτσα πέρασε έξυπνα τη μπάλα στην πλευρά του Φοίνικα Σύρου ONEX, δίνοντας το προβάδισμα με 1-2 στην ομάδα του. Άσσος από τον Χιντάλγκο 1-3. Ο Στερν στην ευθεία κάνοντας το 1-4, με τον Ολυμπιακό σ’ αυτό το πρώτο κομμάτι του σετ πίεζε  από το σέρβις, εκμεταλλευόμενος τις άσχημες πρώτες μπάλες των Συριανών. Ο Κουμεντάκης πήρε ακόμη έναν πόντο για τον Ολυμπιακό 1-5. Οι Συριανοί δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις στα σέρβις των Πειραιωτών και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ο Κουμεντάκης στην κόντρα το 2-8. Άσσο από τον Κλίκεμπεργκ και ο Φοίνικας Σύρου ONEX μείωσε σε 5-9. Νέος πόντος από τους Συριανούς μετά τις… τέσσερις μπάλες από τον Ολυμπιακό 6-9. Σερί 4-0 για το «πειρατικό» έπειτα και το μπλοκ του Παπαλεξίου το σκορ έγινε 7-9 και ο κ. Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ. Νέος άσσος από τον Κλίκεμπεργκ έκανε 8-9. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Στερν και το σκορ διαμορφώθηκε στο 11-12. Ο Στερν στην κόντρα 11-15 και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +4. Άσσος για τον Ολυμπιακό με τον Χιντάλγκο 11-17 και ο κ. Σένισιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες να παραμένουν… θεατές στο σέρβις του Χιντάλγκο. Ο Μιχάλοβιτς έβγαλε άμυνα και στη συνέχεια πήρε και την επίθεση για το 14-18. Ο Παπαλεξίου με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 16-21. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 18-22. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 20-23 και τεχνικός του Ολυμπιακού κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Φρομ 21-23. Ο Στερν μετά από φάση διαρκείας έκανε το 21-25 και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τα σετ σε 2-2.
Ο Κουμεντάκης άνοιξε το σκορ στο πέμπτο και τελευταίο σετ 0-1. Άσσος από τον Παπαλεξίου και το «πειρατικό» πέρασε μπροστά με 2-1. Λάθος από πλευράς του Στερν 3-1 οι γηπεδούχοι. Νέο λάθος των ερυθρολεύκων 4-1. Ο Ολυμπιακός με άσσο έκανε σερί 0-3 και ισοφάρισε σε 4-4 το σκορ. Ο Φρομ πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-5. Ο Κλίκεμπεργκ με μονό μπλοκ πάνω στον Στερν ισοφάρισε σε 7-7. Τριπλό μπλοκ από τον Ολυμπιακό και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 2 πόντους (7-9) σε κρίσιμο σημείο. Ο Μιχάλοβιτς έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Ιερεζουέλο ισοφάρισε σε 9-9. Ο Παγιέν σταμάτησε τον Μιχάλοβιτς για το 9-11. Ο Παπαλεξίου μείωσε σε 10-11. Στην κόντρα ο Μιχάλοβιτς 12-11 το «πειρατικό» με σερί 3-0 πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Στερν με δύο δικούς του πόντους έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 12-13. Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα συναρπαστικό τάι μπρέικ κατάφερε να φύγει νικητής από τη Σύρο μετά το 13-15 και το 2-3 στα σετ.

5ο σετ: 5-4, 9-10, 12-11, 13-15

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 27 (25/50 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 16 (12/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 25% άριστες), Ιερεζουέλο 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρομ 11 (5/15 επ.,2 άσσοι, 4 μπλοκ, 59% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 70% υπ. – 57% άριστες), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (7/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 18 (18/34 επ.), Κουμεντάκης 18 (16/28 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 50% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ.,1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/29 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 69% υπ. – 48% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός, Ζουπάνι, Δαλακούρας.

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.